بازاریابی اینترنتی

چطور از قدرت بازاریابی اینترنتی برای کسب درآمد آنلاین استفاده کنیم؟

بازاریابی اینترنتی یکی از آن روش هایی است که هر صاحب کسب و کاری چه سنتی باشد یا فیزیکی و چه اینترنتی باید این روزها به آن تسلط کافی داشته باشد تا بتواند کسب و کارش را به مخاطبان هدف معرفی کند.

 

با رونق گرفتن کسب و کارهای آنلاین و قدرت اینترنت در معرفی کالاها و خدمات، بازاریابی اینترنتی نیز بسیار طرفدار پیدا کرده و شامل موارد مختلفی است که برای اجرای صحیح آن باید یک استراتژی درست را در پیش بگیرید.

 

در این مقاله ابتدا تعریفی از بازاریابی اینترنتی خواهیم کرد و متوجه میشویم که اصلا بازاریابی اینترنتی چیست، سپس با مزایا و معایب آن آشنا خواهیم شد و در نهایت به معرفی انواع روش هایی که میتوانید بازاریابی اینترنتی را اجرا کنید خواهیم پرداخت و یاد خواهیم گرفت که چطور یک استراتژی بازاریابی اینترنتیِ قدرتمند برای سایت یا کسب و کار آنلاین خود پیاده سازی کنیم.

 

بازاریابی اینترنتی یعنی چه؟

بازاریابی اینترنتی یا بازاریابی آنلاین یعنی با استفاده از قدرت اینترنت، کالا ها، محصولات، خدمات و سرویس های خود را از طریق تبلیغات اینترنتی یا با استفاده از ایمیل یا راه اندازی سایت و تولید محتوا به مخاطبان هدف خود معرفی کرده و به فروش برسانیم.

پس هر تلاشی که به صورت آنلاین با هدف ترویج سرویس ها و کالاهای کسب و کارمان باشد بازاریابی اینترنتی یا آنلاین خواهد بود.

 

مزایا و معایب بازاریابی آنلاین چیست؟

راستش را بخواهید مزایای بازاریابی آنلاین آنقدر زیاد هست که هر چقدر هم عیب و ایراد داشته باشد ولی نمیتوان این روزها از قدرت بازاریابی اینترنتی غافل شد، برای همین پیشنهاد میکنیم هر طور شده یک برنامه بازاریابی آنلاین برای کسب و کار خود داشته باشید.

 

اما بگذارید ابتدا اشاره ای به چند تا از مهمترین مزایای بازاریابی آنلاین داشته باشیم:

قابل اندازه گیری: یکی از مهمترین مزایای بازاریابی اینترنتی این است که میتوان تعداد کلیک ها و افرادی که وارد سایتمان میشوند یا بازدید کنندگان، تعداد افرادی که از سایت خارج میشوند یا علاقه ای به خرید محصولات و خدمات ما ندارند، تعداد فروش ها و میزان درآمد و به طور کل هر آنچه که فکرش را بکنید را میتوان با بازاریابی آنلاین اندازه گیری کرد.

بازاریابی اینترنتی قابل اندازه گیری است

به عنوان مثال میتوان فهمید کدام یک از محصولات یا خدمات، بیشترین بازدید یا فروش را داشته، از کدام صفحات سایتمان بیشتر بازدید شده یا کدام یک از روش های بازاریابی آنلاینِ ما بازدهی بیشتری داشته است.
تنها با استفاده از یک ابزار چون google analytics میتوان تمام اطلاعات مورد نیاز برای اندازه گیری روش های مختلف بازاریابی آنلاین را به دست آورد.

 

هدفمند بودن: از دیگر مزایای بازاریابی آنلاین این است که میتوان روش ها و استراتژی های بازاریابی اینترنتی را به صورت کاملا هدفمند انجام داد، یعنی میتوان ابتدا بازار هدف کسب و کار خود را پیدا کرد و سپس با هدف قرار دادن مخاطبانی که به محصولات و خدمات ما نیاز دارند، کم هزینه ترین و بهترین روش بازاریابی آنلاین را برای فروشِ بیشتر پیاده سازی کرد.

 

مثلا اگر شما یک فروشگاه اینترنتی و آنلاین کفش باشید، میتوانید به راحتی سایت های مرتبط با کسب و کار خود، چون سایت های مد و فشن را پیدا کرده و تبلیغات خود را به صورت هدفمند در این سایت ها قرار دهید یا میتوانید مخاطبانی که نیاز به خرید کفش دارند را پیدا کرده و با استفاده از تبلیغات در شبکه های اجتماعی و همچنین بازاریابی ایمیلی بیشترین فروش را داشته باشید.

 

کم هزینه بودن: بازاریابی اینترنتی بر خلاف بازاریابی و تبلیغ در دنیای واقعی بسیار کم هزینه تر است. به عنوان مثال قرار دادن تبلیغ در یک سایتِ مرتبط با حوزه فعالیت کسب و کارتان بسیار کم هزینه تر از تبلیغات در روزنامه ها یا بیلبوردهای تبلیغاتیِ موجود در سطح شهر است.

 

برقراری ارتباط نزدیک تر با مخاطب: یکی از روش های بازاریابی آنلاین استفاده از شبکه های اجتماعی است، همین شبکه های اجتماعی به صاحبین کسب و کار امکان میدهد تا با مشتریان خود ارتباط نزدیک تری برقرار کنند.
در ایران استفاده از شبکه اجتماعی چون اینستاگرام و اپلیکیشن ارتباطی تلگرام روز به روز گسترش پیدا کرده و اکثر صاحبین کسب و کار از این دو شبکه اجتماعی برای فروش خدمات و محصولات شان استفاده میکنند.

 

از بین بردن مرزهای جغرافیایی: مهمترین ویژگی بازاریابی آنلاین این است که تمام محدودیت ها و مرزهای جغرافیایی را از بین برده و به شما امکان میدهد تا کالا و خدمات خود را به خارج از محله، شهر و حتی کشورتان معرفی کرده و به فروش برسانید.
اما در کنار مزایای گفته شده، استفاده از بازاریابی آنلاین، تعدادی هم معایب دارد که البته قابل چشم پوشی است.

از بین بردن مرزهای جغرافیایی

 

از جمله معایب بازاریابی آنلاین میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

تعداد زیاد رقبا: این روزها تقریبا اکثر کسب و کارها چه آنلاین و چه سنتی از قدرت بازاریابی آنلاین چون شبکه های اجتماعی و تبلیغات اینترنتی آگاه هستند و از آن بهره میبرند، به همین دلیل در صورت استفاده از این روش با رقبای بسیاری که در حوزه مشابه شما فعالیت میکنند روبرو خواهید شد.
البته با یک استراتژی درست و رعایت نکات و یادگیری تکنیک های لازم میتوانید به راحتی از رقبای خود پیشی بگیرید.

 

عدم دسترسی به اینترنت: البته باید گفت امروزه بیشتر مردم جهان و ایران و حتی شهرها و روستاهای کوچک نیز به اینترنت دسترسی دارند، اما ممکن است برخی از مردم دسترسی به اینترنت نداشته باشند و یا به طور کل تمایلی به خرید اینترنتی از خود نشان ندهند.

 

عدم اعتماد به تبلیغات اینترنتی: از دیگر معایب این است که هنوز هم هستند افرادی که به خرید اینترنتی و تبلیغات آنلاین اعتماد کافی نداشته و ترجیح میدهند کالاها و خدمات مورد نیازشان را به صورت حضوری خریداری کنند.

 

البته خرید آنلاین در ایران روز به روز در حال افزایش است ولی بهتر است قبل از استفاده از بازاریابی آنلاین ابتدا بازار و مخاطبان هدف تان را مشخص کرده و ببینید آیا در بازارِ مورد نظر خرید به صورت اینترنتی در حال انجام است یا خیر، سپس از بازاریابی آنلاین برای ترویج خدمات خود استفاده کنید.
همانطور که دیدید معایب بازاریابی آنلاین را میتوان با به کار بردن یک استراتژی درست از بین برد و از مزایای بیشمار آن برای ترویج و معرفی کالا ها و خدمات بهره برد.

 

بازاریابی آنلاین چطور انجام میشود؟

قبل از آنکه به دنبال پیاده سازی استراتژی باشید، بهتر است با انواع روش های بازاریابی اینترنتی آشنا شوید.
از مهمترین و کاربردی ترین روش های انجام بازاریابی اینترنتی میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 

بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو ( SEO )

بهینه سازی سایت یا سئو اولین روشی است که میتوانید برای ترویج محتوا و محصولات و خدمات تان از آن استفاده کنید. برای استفاده موثر از سئو، باید کلمات و عبارات کلیدی مرتبط با کسب و کارتان را پیدا کرده و سپس محتوایی ارزشمند، اختصاصی و مرتبط با این عبارات کلیدی تولید کنید.

 

در ارتباط با سئو لازم است علاوه بر اینکه محتوای شما برای عبارات گفته شده بهینه باشد، عناوین، توضیحاتِ متا و متنِ جایگزینِ عکسها نیز برای عبارات کلیدی بهینه باشند، همچنین به سرعت لود سایت و به روز رسانی منظم وبلاگ خود نیز توجه ویژه ای داشته باشید.

بهینه سازی سایت

باید سعی کنید با استفاده از اصول سئو، سایت خود را در نتایج جستجوی گوگل به صفحه اول و رتبه های بالا بیاورید، زیرا بیشترین کلیک را سایت های موجود در صفحه اول نتایج گوگل به دست می آورند.

 

بازاریابی محتوا

محتوا شامل هر چیزی چون مقاله، ویدیو، پادکست های صوتی و اینفوگرافیک ها میشود، این محتوا پایه اساسی هر سایتِ کسب و کار اینترنتی را تشکیل میدهد.
یکی از بهترین روش ها برای برند سازی و افزایش اعتمادِ مخاطبان و مشتریان به سرویس ها و کالاهایی که ارائه مدهید، تولید محتوای با ارزش و اختصاصی است.

 

با انتشار محتوای به روز و اختصاصی و مرتبط با کسب و کارتان میتوانید به راحتی محصولات و خدمات خود را نه تنها ترویج کنید بلکه با استفاده از آن ارتباط موثرتری با بازدید کنندگان و مخاطبان خود برقرار کنید.

 

همچنین با استفاده از تولید محتوا میتوانید مشارکت بازدید کنندگان را در سایت خود افزایش داده و پشتیبانی خوبی از آن ها و سوالات شان به عمل آورید.
انتشار یک محتوای جذاب و ارزشمند میتواند به لینک سازی و افزایش بک لینک های سایت تان و همچنین اشتراک گذاری مطالب در شبکه های اجتماعی کمک کند که این در سئوی سایت تان نیز بسیار حائز اهمیت است.

 

سعی کنید برای سایت خود یک برگه ی وبلاگ در نظر گرفته و آن را به طور منظم و حداقل سه الی ۴ بار در هفته به روز رسانی کنید.

 

بازاریابی در شبکه های اجتماعی

یکی دیگر از بهترین روش های بازاریابی اینترنتی استفاده از شبکه های اجتماعی است.
برای استفاده از این روش باید از قبل، مطالب و محتوای خوبی برای سایت تان تدارک دیده باشید تا بتوانید قسمتی از این مطالب را با استفاده از یک استراتژی خوب در شبکه های اجتماعی با دیگران به اشتراک بگذارید.

 

در استفاده از بازاریابی اینترنتی توسط شبکه های اجتماعی، شما دو هدف اصلی را دنبال میکنید، یکی اینکه با به اشتراک گذاری مطالب مفید فالورها یا دنبال کنندگان خود را در این شبکه ها افزاش دهید که این باعث آشنایی بیشتر افراد با برندتان و شناخته تر شدن کسب و کار اینترنتی تان خواهد شد، دومین هدف تان این است که با استفاده از این شبکه های احتماعی بازدید کنندگان سایت و مشتریان تان را افزایش دهید.

بازاریابی در شبکه های اجتماعی

برای رسیدن به این دو هدف باید در شبکه های اجتماعی معروفی که بیشترین مخاطبان تان در آن حضور دارند شروع به ساخت پروفایل و فعالیت کرده و با اشتراک گذاری مطالب و معرفی محصولات و خدمات خود، آن ها را با کسب و کارتان آشنا کنید.

 

گرچه استفاده از شبکه های اجتماعی و دیدن نتیجه از آن کمی زمان بر است، اما مطمئن باشید که اگر یک استراتژی درست را در پیش بگیرید میتوانید مشتریان خوب و وفاداری را به کسب و کار خود جذب کنید.
این روزها بسیاری از افراد با استفاده از اینستاگرام و ابزار ارتباطی تلگرام در حال فروش محصولات و خدمات بیشماری هستند و البته مشتریان خوبی هم دارند.

 

دقت داشته باشید که برای موفقیت در بازاریابی در شبکه های اجتماعی نیاز به تعداد زیادی فالور یا دنبال کننده ندارید، بلکه باید بتوانید مطالب مفیدی را با آن ها در میان گذاشته و به افراد نشان دهید که همیشه در دسترس بوده و به سوالات آن ها پاسخ میدهید. مهمترین وظیفه شما در استفاده از بازاریابی شبکه های اجتماعی ایجاد ارتباط نزدیک با مشتریان و دنبال کنندگان تان است.

 

بازاریابی ایمیلی یا ایمیل مارکتینگ

بازاریابی ایمیلی یکی از آن کارهایی است که باید از همان روزهای اول راه اندازی کسب و کارتان، به آن به طور جدی فکر کرده و آن را روی سایت خود پیاده سازی کنید.
میتوان گفت ایجاد لیستی از ایمیل های بازدید کنندگان تان یکی از مهمترین عناصر کسب و کار اینترنتی و ارزشمند ترین سرمایه ای است که در دراز مدت در کسب و کارتان خواهید داشت.

 

زمانی که بتوانید با ایجاد یک پیشنهاد رایگان از بازدید کنندگان بخواهید ایمیل شان را در اختیار شما قرار دهند میتوانید در آینده علاوه بر ایجاد ارتباط و فرستادن بهترین مطالب خود به این لیست ایمیل، محصولات و خدمات و تخفیف های خوبِ خود را نیز به این لیست فرستاده و به راحتی از لیست ایمیل تان برای فروشِ محصولات و کسب درآمد در کسب و کار اینترنتی تان استفاده کنید.

 

ایجاد لیست ایمیل و فرستادن ایمیل یا به زبان ساده بازاریابی ایمیلی یکی از قدرتمند ترین روش های بازاریابی اینترنتی است.
لیست ایمیل را میتوانید با ایجاد یک خبرنامه که به صورت هفتگی برای اعضا فرستاده می شود یا ایجاد یک فایل رایگان و ارزشمندِ قابل دانلود به صورت رایگان بسازید.

ایمیل مارکتینگ

تنها کافی است تا یک فرم، حاوی فیلدی که ایمیل بازدید کنندگان را میگیرد از آن ها بخواهید تا برای عضویت در خبرنامه یا دریافت رایگان یک فایل از سایت تان ایمیل شان را وارد کنند.
به این ترتیب ایمیل بازدید کنندگان را در اختیار خواهید داشت و سپس میتوانید با استفاده از افزونه های ارسال ایمیل به صورت خودکار یا سایت های ارائه دهنده این سرویس با اعضای لیست ایمیل تان ارتباط داشته باشید.

 

البته دقت داشته باشید که استفاده از این روش به هیچ عنوان به معنی اسپم کردن لیست ایمیل نیست زیرا مطمئن باشید خیلی زود با این کار اعضای ایمیل خود را از دست خواهید داد.

 

بازاریابی با استفاده از ویدیو ( ویدیو مارکتینگ )

با وجود سایت معروفی چون یوتیوب که میلیونها بازدید کننده از سراسر جهان دارد و یا نمونه ایرانی بسیار خوبی چون سایت آپارات و دیگر سایت های به اشتراک گذاری ویدیو در اینترنت میتوانید به راحتی از قدرت ویدیوها برای معرفی و ترویج کسب و کار، محصولات و خدمات تان استفاده کنید.

 

در سایتی چون آپارات میتوانید ویدیوهایی را به اشتراک گذاشته و بازدید کنندگان خوبی از این روش به سایت خود جذب کرده علاوه بر این میتوانید به این روش فروش خوبی داشته و بازدید کنندگان را به سرعت به مشتریانی وفادار تبدیل کنید.

 

مزیت استفاده از ویدیو برای بازاریابی در این است که نوعی از اعتماد و اعتبار برای کسب و کارتان به ارمغان خواهد آورد.
میتوانید ویدیوهای کوتاه آموزشی ساخته یا نحوه استفاده از محصولات خود را با استفاده از ویدیو نشان دهید و آن را در سایت آپارات و دیگر سایت های به اشتراک گذاری ویدیو آپلود کنید.

ویدیو مارکتینگ

به این وسیله نه تنها برند سازی خواهید کرد بلکه میتوانید به راحتی اعتماد سازی کرده و بازدید کننده و مشتریان خوبی برای سایت خود جذب کرده و به فروش خوبی برسید.
به عنوان مثال اگر فروشنده کالا هستید، میتوانید هر هفته یک ویدیوی آموزشی مرتبط با محصولات و خدماتی که ارائه میدهید ساخته و آن را به صورت رایگان در سایت آپارات آپلود کنید یا یک بررسی تخصصی از محصولات خود را در این سایت ها به اشتراک گذارید.

 

استفاده از تبلیغات اینترنتی

آخرین روش، استفاده از تبلیغات اینترنتی است، مثل نمایش دادن بنرهای تبلیغاتی در سایت های مرتبط با موضوع سایت تان.
این روزها اکثر سایت های پر بازدید این امکان را میدهند تا تبلیغات خود را به صورت بنرهای تبلیغاتیِ فلش یا استاتیک در قسمت های مختلف سایت شان قرار دهید که برای محل های تبلیغاتی مختلف و با توجه به تعداد بازدید کننده ای که آن سایت دارد هزینه های مختلفی را باید بپردازید.

 

همچنین میتوانید در برخی از سایت ها از رپورتاژ آگهی استفاده کنید به این صورت که یک گزارش از فعالیت سایت یا محصولات و خدماتی که ارائه میدهید، تهیه کرده و در سایت مورد نظر خود منتشر کنید که البته برای آن باید هزینه کنید.

 

علاوه بر تبلیغات به صورت بنرها یا رپورتاژ میتوانید از تبلیغات در شبکه های اجتماعی چون فیسبوک یا اینستاگرام نیز بهره ببرید.
میتوانید پروفایل هایی که دارای تعداد بالایی از فالور هستند را پیدا کنید، اکثر این پروفایل ها تبلیغات را با اندکی هزینه میپذیرند، همچنین از کانال های تلگرام نیز میتوانید با قرار دادن تبلیغات خود به صورت ساعتی یا تعداد بازدید نیز بهره ببرید.

 

در نهایت استفاده از google adwords برای تبلیغات به صورت کلیک نیز میتواند یک گزینه بسیار عالی برای معرفی و ترویج خدمات و کالاهای تان باشد.
سایت برتینا در این مورد میتواند به شما کمک کند.
تبلیغات اینترنتی روش های مختلفی دارد که در مقالات آینده به صورت کامل در مورد انواع آن و سایت هایی که به شما در این مورد یاری میرسانند خواهیم گفت.

 

چطور یک استراتژی بازاریابی اینترنتی را برای کسب و کارمان آغاز کنیم.

برای موفقیت کسب و کارتان و بهره بردن کافی از انواع بازاریابی های اینترنتی که در فوق معرفی شد لازم است تا یک استراتژی درست و حسابی داشته و علاوه بر آن به اندازه کافی در هر کدام از انواع بازاریابی های اینترنتی مهارت و آشنایی داشته باشید.

 

در سایت کارنوین میتوانید در مورد هر کدام از روش های معرفی شده در فوق اطلاعات و مهارت های کافی را به دست آورید.
اما برای شروع بازاریابی اینترنتی میتوانید به ترتیب زیر عمل کنید.

 

۱٫ قبل از هر چیز رقبای تان را بشناسید:

باید رقبای موجود در حوزه فعالیت سایت و کسب و کارتان را شناسایی کرده و سپس ببینید رقبای تان از چه روش هایی برای ترویج و تبلیغ کالاها و خدمات شان استفاده میکنند.
استراتژی های آن ها در بازاریابی چیست؟

 

آیا در شبکه های اجتماعی فعالیت دارند، آیا از قدرت ایمیل مارکتینگ استفاده میکنند یا خیر؟
اگر این چنین است در سایت های شبکه های اجتماعی شان عضو شده و نحوه ارسال و به اشتراک گذاری مطالب شان را زیر نظر بگیرید.

 

نحوه ارتباط شان با دنبال کنندگان و بازدید کنندگان را بررسی کرده و ببینید آیا در اسرع وقت به سوالات و مشکلات بازدید کنندگان یا فالورهای خود پاسخ میدهند یا خیر؟
آیا از تبلیغات بنری استفاده میکنند یا خیر؟

شناسایی رقبا

در نتایج جستجوی گوگل در کدام رتبه یا صفحه قرار دارند؟ محتوای سایت شان به چه صورت است آیا از فیلم و ویدیو برای بازاریابی استفاده میکنند یا خیر؟
با زیر نظر گرفتن و بررسی و آنالیز فعالیت های بازاریابی رقبای خود بهتر میتوانید یک استراتژی مناسب برای کسب و کار خود داشته باشید.

 

۲٫ بازار و مخاطبان هدف تان را شناسایی کنید.

برای موفقیت در کسب و کارتان و همچنین فعالیت های بازاریابی ای که انجام میدهید، باید بازار هدف و مخاطبان مورد نظر خود را شناسایی کنید.
ببینید مشکلات و سوالات آن ها چیست، به دنبال چه راه حلی هستند، آیا در بازار مورد نظرتان خریدی انجام میشود یا خیر؟

 

بیشتر بازدید کنندگان و مخاطبانِ هدف شما را مردان تشکیل میدهند یا خانمها؟ در چه سنی هستند و یا ساکن کدام یک از مناطق شهر یا کشور هستند؟
با شناسایی این موارد میتوانید تمرکز فعالیت های بازاریابی خود را موثرتر انجام داده و روشی را انتخاب کنید که دسترسی را به مخاطبان و بازار هدف برای تان آسان تر کند.

 

۳٫ محتوای مناسب اختصاصی و ارزشمندی برای سایت خود ایجاد کنید.

برای استفاده موثر از تمام روش های ذکر شده بازاریابی اینترنتی باید ابتدا محتوای مفیدی برای سایت خود تولید کنید.
عملا بدون محتوا فعالیت های بازاریابی شما مشکل خواهد بود، در نتیجه با ایجاد یک محتوای مفید، اختصاصی و ارزشمند میتوانید بازاریابی اینترنتی را به صورت بسیار موثرتری انجام دهید.

 

در سایت کارنوین به روش های مختلفی برای یافتن ایده و تولید محتوای جذاب اشاره شده است، لذا برای موفقیت در بازاریابی آنلاین، بعد از آنکه سایت خود را ساختید و مخاطبان هدف تان را شناسایی کردید، باید مشکلات و مسائل موجود در بازار هدف را پیدا کرده و سپس سعی در ایجاد محتوایی داشته باشید که راه حل های مفیدی برای مشکلات مخاطبان تان داشته باشد.

تولید محتوای جذاب

در رابطه با مطالبِ اساسی در این مقاله گفته ایم، این نوع از مطالب بسیار کامل و حاوی جزئیات فراوانی هستند که معمولا به بیش از ۲۵۰۰ کلمه میرسند، به این مقالات، مطالب اساسی یا pillar articles گفته میشود.
حتما سعی کنید قبل از شروع بازاریابی اینترنتی حداقل ۳ الی ۵ مطلب اساسی در سایت خود داشته باشید.

 

۴٫ از چند روش مختلف برای بازاریابی اینترنتی استفاده کنید.

همانطور که تا اینجا متوجه شدید روش های مختلفی برای ترویج مطالب و محصولات و سرویس ها از طریق اینترنت وجود دارد، اما حتما سعی کنید فعالیت های بازاریابی خود را تنها به یک یا دو روش محدود نکنید.
بهتر است از حداقل سه روش یا در صورت امکان از تمام انواع روش های بازاریابی اینترنتی بهره ببرید.

 

از مهمترین روش ها برای بازایابی اینترنتی میتوان به ایمیل مارکتینگ و بازاریابی محتوا اشاره کرد، در نتیجه حتما این دو روش را از همان روز اول راه اندازی سایت و کسب و کار اینترنتی خود به کار بگیرید.

 

در نهایت میتوانید از بازاریابی در شبکه های اجتماعی و ویدیو مارکتینگ نیز بهره ببرید.
در صورتی که بودجه به اندازه کافی داشتید میتوانید از تبلیغات بنری و رپورتاژ آگهی ها هم برای فعالیت های بازاریابی خود بهره مند شوید.

 

۵٫ با مخاطبان تان ارتباط داشته باشید.

برای موفقیت در بازاریابی اینترنتی باید همواره سعی در ارتباط با مخاطبان و بازدید کنندگان سایت خود داشته و در اسرع وقت به سوالات آن ها پاسخ دهید.
یکی از بهترین راه ها برای ایجاد ارتباط اولا ساخت یک لیست ایمیل است که میتوانید از طریق آن اقدام به ارسال ایمیل های حاوی اطلاعات مفید به بازدید کنندگان خود کنید.

 

دومین راه ایجاد ارتباط از طریق پروفایل سایت تان در شبکه های اجتماعی است که میتوانید از قسمت کامنت ها با مخاطبان خود در تماس باشید.
همچنین این روزها میتوانید با ایجاد یک کانال یا گروه در تلگرام همواره بازدید کنندگان و مشتریان تان را از فعالیت های خود یا کسب و کارتان آگاه کرده و به روز نگه دارید.

 

اگر بتوانید یک پشتیبانی یا چت آنلاین هم در سایت خود ایجاد کنید بسیار عالی خواهد بود. برای این کار میتوانید از افزونه های مختلف چت آنلاین که برای سایت وردپرسی وجود دارد استفاده کنید.

 

۶٫ کمپین های بازاریابی خود را آنالیز و بررسی کرده و زیر نظر داشته باشید.

برای آنکه بتوانید بهترین روش بازاریابی اینترنتی را برای سایت تان انتخاب کنید، باید تمام فعالیت های خود و میزان بازدهی آن ها را زیر نظر داشته و مرتب آنالیز و بررسی کنید.

 

به عنوان مثال اینکه چه تعداد روی تبلیغات بنری تان کلیک کرده اند و از این تعداد چند نفر محصولات تان را خریداری کرده اند، یا چند نفر از بازدید کنندگان در لیست ایمیل تان عضو شده اند و اینکه میانگین نرخ تبدیل بازدید کنندگان سایت تان به مشتری در هر یک از انواع فعالیت های بازاریابی اینترنتی چقدر است.

آنالیز و بررسی بازاریابی اینترنتی

داشتن تمام این اطلاعات به انتخاب یک روش عالی برای بازاریابی اینترنتی و افزایش فروش محصولات و خدمات تان بسیار کمک خواهد کرد.
یکی از روش های عالی برای آنالیز و بررسی این کمپین های بازاریابی استفاده از ابزار کوگل با نام google analytics است.

 

این ابزار علاوه بر اینکه تعداد بازدید سایت تان، نرخ خروج، مدت زمان ماندگاری بازدید کنندگان در سایت و همچنین صفحات پر طرفدار سایت تان و دیگر اطلاعات لازم را نمایش میدهد، به شما امکان میدهد تا کمپین های بازاریابی مختلفی در آن تعریف کرده و سپس آن ها را زیر نظر داشته و آنالیز کنید.
به زودی مطلب جامعی از نحوه استفاده از این ابزار مفید در سایت کارنوین منتشر خواهد شد.

 

۷٫ در فعالیت های بازاریابی خود ثابت قدم بوده و نا امید نشوید.

اینکه از چند روش برای بازاریابی اینترنتی استفاده میکنید و یا کدام یک از راه ها بیشترین بازدهی را برای تان دارد، فرقی نمیکند اما باید همواره به خاطر داشته باشید که بهترین روش ها را انتخاب کرده و آن را برای سایت خود به کار ببندید.

 

اگر مدتی فعالیتی برای تان چندان بازدهی نداشت، نا امید نشوید، بلکه آن را بررسی کرده، نقاط ضعفش را اصلاح کنید و در صورت عدم بازدهی، روش دیگری را برای تروج کالاها و خدمات تان به کار بگیرید.

 

فراموش نکنید بازاریابی اینترنتی کاری است که از اولین روز شروع کسب و کار آنلاین تان باید آن را انجام داده و ادامه دهید، مهم نیست چقدر در کسب و کار اینترنتی تان موفق هستید، همیشه باید بازاریابی اینترنتی یک از فعالیت هایی باشد که روی آن تمرکز میکنید.

 

۸٫ کمپین های پر بازده را یافته و آن ها را مجددا انجام دهید.

بعد از آنکه با استفاده از google analytics کمپین های پر بازده و روش های موثر بازاریابی اینترنتی را یافتید، بهتر است بیشترین تمرکز خود را روی این روش ها گذاشته و مجددا از قدرت آن ها برای فروش بیشتر محصولات خود بهره ببرید.

 

مهمترین دلیلی که اقدام به آنالیز کمپین های مختلف میکنید این است که بهترین آن ها را شناسایی کرده و سپس از آن روش خاص بارها و بارها برای موفقیت کسب و کارتان بهره مند شوید.

اجرای مجدد کمپین های موفق

ایمیل مارکتینگ و بازاریابی در شبکه های اجتماعی را همواره انجام داده و با آزمایش و خطا سعی کنید بهترین تکنیک های لازم را اجرا کرده و برای موفقیت بیشتر به کار ببرید.

 

نتیجه گیری

با انواع روش های مختلف بازاریابی اینترنتی آشنا شدید، اما مهمترین و بهترین این روش ها ایمیل مارکتینگ و بازاریابی محتوا هست که بهتر است از همان روز اول شروع کسب و کارتان این دو را انجام دهید.

 

برای بازاریابی اینترنتی خود یک برنامه و استراتژی داشته باشید و با آزمایش و خطا سعی کنید هر کدام از روش های فوق را به بهترین نحو اجرا کنید.
فعالیت های بازایابی خود را تنها به یک روش محدود نکرده و سعی کنید تا جایی که امکان دارد از همه روش های گفته شده استفاده کنید.
در پایان برای موفقیتِ برنامه بازاریابی اینترنتی خود باید حتما آن ها را همیشه زیر نظر داشته و آنالیز کنید.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 ایده عالی برای راه اندازی کسب و کار آنلاین
اگر ایده ای برای شروع سایت یا کسب و کار آنلاین خود ندارید، این راهنمای رایگان را دانلود کنید