راه اندازی کسب و کار اینترنتی در 7 مرحله

راه اندازی کسب و کار اینترنتی در ۷ مرحله ساده

راه اندازی کسب و کار اینترنتی مانند شروع هر پروژه دیگری نیاز به طی کردن یک سری مراحل مشخص داره، ولی متاسفانه بسیاری از افرادی که قصد این کار رو دارند، نمیدونند دقیقا باید از کجا و چطور شروع به راه اندازی کسب و کار اینترنتی خود کنند.

مشکل از اونجایی شروع میشه که اطلاعات و مطالب بسیاری در ارتباط با راه اندازی کسب و کار اینترنتی در وب وجود داره و شما اطلاعات بسیار زیادی رو از این مطالب به دست میارید، اما وقتی نوبت به شروع میرسه، متاسفانه در یک تله یادگیری گیر میکنید، به این معنی که مدام مطالب بیشتری برای یادگیری به دست آورده و این روند ادامه پیدا میکنه تا جایی که نه تنها زمان زیادی رو برای شروع کار از دست خواهید بلکه با حجم وسیعی از اطلاعات و دانش روبرو هستید که تنها باعث سر در گم شدن شما شده و در نهایت نمیدونید از کجا و چطور باید شروع کنید؟!

 

نگران نباشید در ادامه، در ۷ مرحله ساده به شما میگیم که برای شروع کسب و کار اینترنتی خود باید چی کار کنید و از کجا شروع کنید.

پس با ما همراه باشید.

 

قدم اول: آیا میدانید چرا میخواهید کسب و کار اینترنتی راه اندازی کنید؟

مهمترین کاری که باید قبل از شروع راه اندازی کسب و کار اینترنتی انجام بدین اینه که بدونید اصلا برای چی میخواهید این کار رو شروع کنید؟ در واقع بهتره اول هدف خودتون رو مشخص کنید.
معمولا مهمترین هدف برای همه کسانی که قصد راه اندازی کسب و کار اینترنتی رو دارن کسب درآمد و رسیدن به آزادی مالی هست.
درسته که این مهمترین هدف هست، اما نباید تنها هدف باشه. شما زمانی به درآمد میرسید که بتونید خدمات یا محصولی رو در جهت رفع مشکلات موجود در بازار هدف یا مخاطبان مورد نظرتون عرضه کنید.

 

پس ابتدا باید یک یا چند راه حل مناسب برای مشکلات موجود پیدا کرده و به افرادی که نیاز به کمک در حوزه مورد نظر دارند، راه حل ها رو در قالب یک محصول یا سرویس به آن ها ارائه دهید.
برای این منظور اول باید ببینید در چه زمینه هایی دانش، اطلاعات و یا علاقه دارید. سپس مشکلات موجود در حوزه مورد نظر رو پیدا کرده و به دنبال راه حل هایی برای رفع آن باشید.

 

اگر در کاری مهارت یا تجربه کافی دارید، تخصص و یا دانش بالایی دارید و در نهایت اگر چیزی یا رشته ای هست که به اون علاقه زیادی دارید، میتونید به راحتی یک کسب و کار اینترنتی در مورد آن راه اندازی کرده و با توجه به نکته فوق به دنبال ارائه راه حل و کمک به افراد مخاطب آن حوزه باشید.
خیلی از دوستان هستند که میان و شروع به راه اندازی یک سایت تفریحی میکنند فقط به این دلیل که یک سایت تفریحی ممکنه برای آنها بازدید زیادی به ارمغان آورده و بعد بتونن با قرار دان محصولات همکاری در فروش و گرفن تبلیغات کسب درآمد کنند.
آیا این چیزی هست که شما میخواهید؟ اگر ۵ سال آینده از شما بپرسن چی کار میکنید میخواهید بگید من یک سایت تفریحی دارم؟ البته این اصلا بد نیست، اما به شرط اینکه درست حسابی و روی اصول پیش برید.

 

کسانی هستند که در حال حاضر سایتهای تفریحی بسیار موفقی رو اداره کرده و البته درآمد بسیار خوبی هم دارند. ولی با توجه به اشباع شدن وب ایران با چنین سایت هایی بهتره دوباره فکر کنید و به فکر راه اندازی یک سایت هدفمند تر و اختصاصی تر باشید.
آیا میخواهید تبدیل به یک مربی حرفه ای در زمینه مورد علاقه تان شوید؟ این خیلی مهمه که بدونید با توجه به کسب و کاری که راه اندازی میکنید در ۵ سال آینده میخواهید کجا قرار گرفته و چطور شناخته شوید.

 

سعی کنید به کسب و کار خود به صورت حرفه ای و با دید بلند مدت نگاه کنید و نه صرفا به عنوان یک سرگرمی که در کوتاه مدت برای شما درآمد ناچیزی به ارمغان آورد.

 

قدم دوم: قبل از شروع راه اندازی کسب و کار اینترنتی خود، تحقیق کنید.

تحقیق کردن یکی از اون کارهای خسته کننده و کسل کننده ای است که همیشه از آن فراری هستیم.
اما نگران نباشید در ارتباط با راه اندازی کسب و کار اینترنتی، تحقیق قبل از شروع نه تنها خسته کننده نیست بلکه خیال تان برای همیشه از آینده کسب و کارتان راحت خواهد بود.
شما در قدم اول تصمیم گرفته و فهمیدید که چرا میخواهید یک کسب و کار اینترنتی راه اندازی کنید و در چه زمینه ای مهارت دارید، پس باید از بین مهارت ها و تجربه هایی که دارید اونی که بیشتر از همه به آن علاقه دارید را انتخاب کرده و بسنجید بییند آیا این مهارت میتونه برای شما پولساز باشه یا خیر؟
چطور میتوان فهمید مهارت یا علاقه مورد نظر شما پولساز هست یا خیر؟

تحقیق و بررسی کنید

 

باید تحقیق کنید، اما چطور؟ باید ببینید در زمینه مهارت مورد نظر شما، چه مشکلاتی وجود داره، و شما با توجه به دانش، تجربه و یا علایقی که دارید چطور میتونید راه حلی برای اون مشکل ارائه بدین.
در صورتی که بتونید برای مشکلی راه حل خوبی ارائه کنید مطمئن باشید که مخاطب و مشتری نیز خواهید داشت.
فرض کنیم در زمینه آشپزی و تهیه انواع غذاها و یا دسر ها مهارت و تجربه خوبی دارید، خب این میتونه نقطه شروع برای تحقیق شما باشه.
ایده بسیار خوبی که مشکل بسیای از افرادی رو که نمیدونستن با مواد موجود در منزل یا یخچال خونشون چه غذایی درست کنن رو حل کرد، سایت چی بپزم بود.

 

این سایت به صورت تصادفی یک سری غذای پیشنهادی به شما ارائه میکنه، علاوه بر این میتونین مشخص کنید چه مواد اولیه ای در خونه دارین و با توجه به اون مواد، به شما لیست یک سری غذاها رو برای تهیه میده.
همانطور که دیدید پیدا کردن مشکلات موجود در هر حوزه ای و ارائه راه حل برای اون، کار آنقدر سختی هم نیست، کافی هست مسائل رو پیچیده نکرده و به دنبال ارائه راه حل های ساده برای مشکلات ساده و روزمره زندگی خود و اطرافیان تان باشید.
بهترین راه برای تحقیق و اینکه ببینید آیا ایده مورد نظر شما پولساز هست یا خیر استفاده از موتور جستجوی گوگل هست.
تنها کافیه در مورد مهارتی که دارید در گوگل یگ جستجوی ساده کرده و ببینید چه نتایجی به دست میاد.

 

با بررسی اکثر سایت ها، وبلاگ ها و انجمن های گفتگو، نه تنها میتونید به مشکلات موجود پی ببرید، بلکه وجود همین سایتها و وبلاگ ها و به خصوص وجود محصولات و سرویس های مختلف در زمینه موضوع سایت یا کسب و کاری که انتخاب کرده اید، خود نشان دهنده پولساز بودن ایده یا موضوع مورد نظرتان است.
به عبارت بهتر اگر رقیبی دارید مطمئن باشید ایده ای که انتخاب کرده اید پولساز خواهد بود.

 

قدم سوم: سایت خود را راه اندازی کنید.

تا اینجا شما دو مرحله رو پشت سر گذاشتید:

• تعیین هدف و ایجاد دید بلند مدت برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی
• پیدا کردن یک مهارت یا علاقه و بررسی در مورد پولساز بودن آن

حال که مهارت یا موضوعی که برای کسب و کارتان انتخاب کرده اید، قابل اجرا و پولساز بوده و میتونه راه حل مناسبی رو برای افراد و مشکلات آنها ارائه بده، لازم هست تا راه حل های مورد نظر خودتون رو در قالب یک سرویس یا محصول به مردم و مخاطبان خود عرضه کنید.
برای این منظور لازم هست تا مثل هر کسب و کار دیگری برای خود مکان مشخصی داشته و اقدام به ارائه خدمات و محصولات در آن مکان کنید.

 

این مکان برای کسب و کارهای اینترنتی همان وب سایت است، در نتیجه مهمترین قدم برای شما ایجاد یک وب سایت اینترنتی خواهد بود که در آن اقدام به ایجاد محتوا، ارائه راه حل و خدمات و محصولات به بازدید کنندگان سایت خود میکنید.
دقت داشته باشید که برای راه اندازی یک سایت اینترنتی نیاز به هیچ دانش و تخصص خاصی ندارید و میتونید به راحتی با استفاده از آموزش های موجود در همین سایت در عرض کمتر از چند ساعت یک سایت کاملا حرفه ای راه اندازی کنید.
پس سومین مرحله راه اندازی کسب و کار اینترنتی ساخت وب سایت خواهد بود.

 

خب حالا که سایت خود را ساختید، باید چه کار کنید؟ اینجاست که میرسیم به یکی از مهمترین اقدامات و هسته های اصلی هر کسب و کار اینترنتی:

 

قدم چهارم: برای سایت خود محتوا ایجاد کنید.

خب حال که سایت خود را ساخته و راه حلی هایی که میخواهید ارائه دهید مشخص است، نباید مستقیما اقدام به فروش محصولات و خدمات در سایت خود کنید. ابتدا لازم است تا به روشی اعتماد بازدید کنندگان سایت را جلب کنید، برای این منظور باید محتوا ایجاد کنید. آن هم محتوای با ارزش، اختصاصی و رایگان.

به هیچ عنوان سعی نکنید از مطالب دیگر وب سایتها کپی برداری کنید. به این روش نه تنها ضرر بزرگی به کسب و کار خود خواهید زد بلکه اعتماد خود را از دست داده و در بلند مدت هم نیمتوانید فروشی داشته باشید.

 

مهمترین کار اینه که سعی کنید مطالب و محتوای اختصاصی تولید کنید یعنی خودتون مطالب رو گرد آوری کرده، بنویسید و یا در صورتی که میتونید ترجمه کنید.

ایجاد محتوا

 

اگر کسب و کار خود را در زمینه مهارت یا چیزی که در اون تخصص و تجربه و علاقه دارید راه اندازی کرده باشید، به اندازه کافی موضوع و ایده و منبع برای نوشتن در اختیار دارید تا هیچ گاه مطلب کم نیاورید.
علاوه بر کپی نبودن مطالب لازم هست، تا آموزش ها و راه حل هایی رو به صورت رایگان در اختیار بازدید کنندگان خود قرار دهید.

 

اگر خاطرتان باشد در ابتدای مقاله گفتیم مهمترین هدف شما باید ایجاد ارزش و کمک به افراد باشد و نه فقط فروش و کسب درآمد.

مهمترین عامل موفقیت هر کسب و کار اینترنتی نیز در محتوای اختصاصی، با ارزش و رایگانی هست که در اختیار بازدید کنندگان سایت خود قرار میدهد.

 

نکته مهم: فراموش نکنید زمانی که سایت رو شروع میکنید حداقل به اندازه یک ماه مطلب داشته باشید. البته واجب نیست ولی حتما ۱۰ تا مطلب از قبل تهیه کنید تا بتونید برای ماه اول سایت رو با محتوای مناسب پر کرده و نگرانی بابت نداشتن محتوا نداشته باشید.

 

قدم پنجم: سایت خود را معرفی کنید.

اگر بهترین سایت با بهترین طراحی و بهترین مطالب و محصول رو هم داشته باشید اما هیچ کس از وجود سایت شما اطلاع و خبری نداشته باشد، مطمئنا نه تنها فروشی نخواهید داشت بلکه درآمدی هم نداشته و بعد از مدتی نا امید خواهید شد. علاوه بر این هیچ کسب و کاری بدون بازدید کننده و مشتری سر پا نخواهد ماند.
پس مهمترین کار بعد از ایجاد سایت و تولید محتوا برای آن، معرفی و ترویج آن است.
در اینترنت روش های بسیار زیادی برای معرفی وب سایت و جذب بازدید کننده به آن وجود دارد.
برخی از این روش ها نیاز به سرمایه دارند و برخی رایگان انجام میشوند و نیاز به صرف زمان دارند.

 

اگر بخواهید از روش های رایگان استفاده کنید لازم هست تا با یک سری از اصول و تکنیک ها آشنا شوید. دقت داشته باشید بسیاری از روش های رایگان گرچه زمانبر هستند اما نتیجه بهتری داشته و بازدهی بلند مدتی برای کسب و کارتان به ارمغان می آورند.
از مهمترین این روش ها بهینه سازی سایت برای موتور های جستجو یا سئو ( SEO ) میباشد. مهمترین دلیل استفاده از این روش هدایت بازدید کننده هدفمند به سایت شما خواهد بود.

 

از دیگر روشهای جذب بازدید کننده یا ترافیک به سایت تبلیغات هست. به این صورت که بنر تبلیغاتی سایت خود را در سایت های مرتبط با فعالیت کسب و کارتان برای مدت و هزینه مشخصی قرار دهید. هر چه سایت مورد نظر شما بازدید کننده بیشتری داشته باشد، مسلما بازدید شما نیز افزایش خواهد یافت.

 

قدم ششم: کسب درآمد کنید.

اگر سایت شما دارای محتوای با ارزش و اختصاصی باشه که بتونه راه حل های مفیدی رو به صورت رایگان در اختیار افراد قرار بده، سایت کاربر پسند و از نظر ظاهری جذاب باشه، و در نهایت با استفاده از روش های مختلف چه رایگان و چه پولی بازدید کننده مناسبی رو به سایت جذب کرده باشید، میتونید شروع به ایجاد درآمد برای خود و کسب و کارتان کنید.

 

روش های مختلفی برای کسب درآمد از اینترنت وجود داره مثل کسب درآمد از همکاری در فروش محصولات، کسب درآمد از تبلیغات سایت، فروش محصولات و خدمات یا فروشگاه اینترنتی و کسب درآمد از عضویت ویژه.

بعد از مدتی که سایت شما به میزان بازدید کننده مناسبی رسید میتونید با تبدیل بازدید کنندگان خود به مشتری، شروع به کسب درآمد از سایت تان کنید.

کسب درآمد آنلاین

 

یکی از بهترین روش ها برای کسب درآمد از سایت، فروش محصولات یا ارائه سرویس های اختصاصی و مرتبط با موضوع سایت هست.
پس ششمین و مهمترین مرحله در کسب و کار شما اینه که بهترین روش برای کسب درآمد از سایت خود را شناسایی کرده و در صورت نیاز اقدام به ایجاد محصولات یا خدماتی کنید که راه حل های مناسبی رو برای مشکلات موجود در حوزه فعالیت سایت تان به بازدید کننده ارائه دهد.

 

اگر سایت شما دارای محتوا و مطالب ارزنده و اختصاصی باشه میتونید از فروش محصولات و خدمات خود مطمئن باشید. چرا که با محتوای جذاب و اختصاصی میتونید اعتماد بازدید کنندگان خود را جلب کرده و به این ترتیب وقتی محصول یا سرویسی رو به آنها ارائه میکنید احتمال خرید بازدید کنندگان افزایش خواهد یافت.

 

قدم هفتم: صبور باشید و ادامه دهید.

مهمترین نکته ای که در امر راه اندازی کسب و کار اینترنتی باید همیشه آویزه گوش خود کنید این است که هرگز نا امید نشوید، و فراموش نکنید که برای موفقیت در هر کاری تمرکز لازم است، پس به هیچ عنوان اگر بعد از مدتی که از شروع راه اندازی کسب و کار اینترنتی تان گذشت، اون نتایجی رو که خواستار آن بودید مشاهده نکردید، نه تنها نا امید نشوید، بلکه هرگز به سراغ کار دیگری نرفته و از این شاخه به آن شاخه نپرید، فقط کافی است نقاط ضعف خود یا کسب و کارتان را شناسایی کرده و در صدد رفع آنها برآیید.

 

داشتن امید و انگیزه، پشتکار، صبر و تلاش و در نهایت تمرکز روی یک هدف عامل موفقیت شما و کسب و کارتان در بلند مدت خواهد بود.

مطمئن باشید اگر ادامه داده و برای خود یک هدف مشخص با دید بلند مدت داشته باشید، میتونید بعد از گذشت یک سال از راه اندازی کسب و کار اینترنتی خود نتایج فوق العاده ای کسب کنید.

تلاش و پشتکار

 

تنها کافیه صبر داشته و از مطالب و راهنمایی های سایت کارنوین استفاده کنید و قدم به قدم جلو بروید.
مهمترین چیز در رسیدن به آزادی مالی مخصوصا در کسب و کار اینترنتی، داشتن صبر و پشتکار هست. به هیچ عنوان نا امید نشوید، اگر با دید یک شبه پولدار شدن میخواهید اقدام به راه اندازی کسب و کار اینترنتی کنید بهتره همین الان بی خیال این کار شوید.
با پیروی از دستورالعمل های فوق، مهمترین و ابتدایی ترین کارها رو انجام دادید. اما فراموش نکنید هر کدام از این قدمها خود به چندین مرحله دیگر تقسیم بندی میشه که میتونه به صورت خیلی دقیق تری به شما برای رسیدن به هدفتون که همون کسب درآمد پایدار از کسب و کار اینترنتی است، کمک کند.

 

از آموزش های موجود در این سایت و همچنین لینک های معرفی شده در داخل متن فوق میتونید برای اطلاعات و آموزش های بیشتر در مورد هر کدام از مراحل گفته شده استفاده کنید.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 ایده عالی برای راه اندازی کسب و کار آنلاین
اگر ایده ای برای شروع سایت یا کسب و کار آنلاین خود ندارید، این راهنمای رایگان را دانلود کنید