10 ایده برای پست وبلاگ

۱۰ ایده برای مطلب بعدی وبلاگ تان که همین الان میتوانید از آن استفاده کنید.

در مقاله ای با عنوان چطور برای وبلاگ نویسی انگیزه داشته باشیم، در مورد روش های مختلف برای افزایش انگیزه وبلاگ نویسی صحبت کردیم.

 

یکی از این روش ها، پیدا کردن موضوع قبل از شروع به نوشتن بود، تا هرگاه قصد نوشتن یک یا چند مطلب برای سایت یا وبلاگ خود را داشتید، دیگر نگران موضوع نبوده و ذهن شما از قبل آمادگی داشته و بداند که میخواهد در مورد چه چیزی مطلب بنویسد.

 

برای همین پیشنهاد میشود که همیشه سعی کنید قبل از نوشتن، چند موضوع یا ایده برای مطالب بعدی وبلاگ خود آماده داشته باشید.
روش های مختلف پیدا کردن ایده و موضوع برای پست های وبلاگ را نیز در مطلب دیگری آموزش دادیم که پیشنهاد میکنیم حتما بخوانید.

 

اما در این پست قصد داریم تا به شما یک چارچوب یا قالب عالی برای موضوعات بعدی وبلاگ تان ارائه دهیم. زمانی که موضوعات و ایده های مناسب برای مطلب وبلاگ خود را پیدا کردید میتوانید از قالب های زیر برای نوشتن سریع یک عنوان یا موضوع برای مطالب وبلاگ خود استفاده کنید.

 

دقت داشته باشید که از قالب های مطرح شده در زیر میتونید برای عناوین پست های وبلاگ خود نیز به خوبی استفاده کنید.
گرچه در آینده مطلب مفصلی در مورد نوشتن عناوین جذاب در سایت قرار خواهد گرفت.

 

۱٫ راهنمای مبتدی …

فرقی نمیکند موضوع وبلاگ شما و محتوایی که در آن قرار میدهید در چه مورد باشد، راهنماهای مبتدی یک نمونه عالی برای نوشتن مطالب کاربر پسند به خصوص برای افراد تازه کار است.

 

شما در هر شرایطی که باشید، نوشتن چنین راهنمایی کار سختی نخواهد بود، تنها کافی است به سوالات و مشکلاتی که در ابتدا، در حوزه کاری تان یا مرتبط با موضوع سایت تان داشته اید بی اندیشید و سپس سعی کنید تا یک راهنمای مبتدی از پرسش ها و سوالات خود و همچنین پاسخ های آن تهیه کنید.

راهنمای مبتدی

به عنوان مثال اگر سایت شما در حوزه تناسب اندام است، میتوانید به راحتی یک راهنمای مبتدی برای رسیدن به تناسب اندام بنویسید.
یا اگر آموزش گیتار را به صورت حرفه ای در سایت خود آموزش میدهید، باز هم میتوانید یک مطلب در قالب راهنمای مبتدی بنویسید، به عنوان مثال، آموزش مبتدی/راهنمای مبتدی کوک کردن گیتار.

 

یک مثال دیگر: اگر در حوزه بیمه فعالیت میکنید، میتوانید یک راهنمای مبتدی در مورد انواع بیمه ها یا نحوه استفاده درست از انواع بیمه ها، بنویسید.

 

بگذارید با مثال دیگری این بخش را به پایان برسانیم.
اگر موضوع سایت تان در مورد سفر و گردشگری هم باشد، دامنه وسیعی از موضوعات را میتوانید برای راهنمای مبتدی خود در نظر بگیرید، به عنوان مثال، راهنمای مبتدی طبیعت گردی یا راهنمای مبتدی بودجه بندی در سفر.

 

۲٫ چگونه …

یک قالب ساده برای نوشتن هر موضوعی و در هر حوزه ای، نوشتن مطالب آموزشی است.
این مطالب را میتوانید با عنوان چگونه… آغاز کنید.
برای این منظور میتوانید مطلب خود را با بخش بندی به چند قدم، به یک مطلب آموزشی عالی تبدیل کنید.

 

به مثال های زیر دقت کنید:

چگونه وزن خود را در یک ماه ۴ کیلو کاهش دهید؟
چگونه سبک بار سفر کنید؟
چگونه مشکلات اتومبیل تان را در سفر رفع کنید؟
موتور اتومبیل چگونه کار میکند؟
چگونه در کمتر از یک ساعت اتاق خود را مرتب کنیم؟
چگونه نهایت استفاده را از روز خود ببرید؟

 

و بسیاری مثال های مشابه دیگر که میتوانند عناوین و موضوعات خوبی برای مطالب بعدی وبلاگ سایت تان باشند.

 

۳٫ نکته ها و ترفندها …

ممکن است در مورد موضوعی که میخواهید بنویسید، اطلاعات و ترفندهای خوبی بلد باشید، که برای خوانندگان تان مفید و به درد بخور باشد، میتوانید به راحتی یک مطلب در مورد چند نکته و ترفند در مورد موضوع مورد نظرتان بنویسید.

 

در این نوع از مطالب برخلاف مطالبی که آموزشی هستند و با چگونه آغاز میشوند، نیازی نیست تا سلسه مراتب رعایت شود یا آموزش به صورت قدم به قدم باشد، تنها کافی است مطلبی با ۳ یا بیشتر از ۵ نکته و ترفند آماده کرده و در اختیار خوانندگان خود قرار دهید.

 

به مثال های زیر دقت کنید:

۵ نکته و ترفند برای درست کردن کباب کوبیده
۱۰ نکته و ترفند در طراحی وب سایت
نکاتی که باید در مورد رزرو هتل بدانید
۸ ترفند عالی برای ترتیب دادن یک مهمانی تولد سورپرایز

 

همانطور که در مثال های فوق دیدید به راحتی میتوانید در هر حوزه ای که سایت شما فعالیت میکند، عناوین جذاب و کنجکاو کننده ای نوشته و مطلب خوبی برای موضوع بعدی وبلاگ تان تهیه کنید.

نکات و ترفند

اگر از اعداد در عنوان خود استفاده کنید مانند ۸ نکته یا ۵ نکته و ترفند، بسیار عالی تر خواهد بود.
به طور کلی لیست ها جزو عناوین و موضوعات و ایده های خوبی برای مطالب وبلاگ به شمار میروند.

 

سعی کنید مطالب خود را با بیش از ۵ نکته و ترفند بنویسید، هر چه نکات و ترفند ها بیشتر باشد، مطلب نیز جذاب تر و گیرا تر برای خواننده خواهد بود.

 

به عنوان مثال ۱۰۰ نکته و ترفند در آشپزی که باید بدانید.
یا ۵۰ نکته و ترفند در آیفون ۶.

 

۴٫ راهنما/آموزش صفر تا ۱۰۰ ( ۰ تا ۱۰۰ )

برخلاف راهنمای مبتدی یا عناوینی که با چگونه آغاز میشوند و کمی خلاصه ترند، راهنماها و آموزش های صفر تا صد که البته این روزها نیز در میان سایت های ایرانی به صورت پکیج هایی در موضوعات مختلف به فروش میرسند، میتوانند مطالب مفید و البته پایه ای برای محتوای سایت و کسب و کارتان باشند.

 

نوشتن این گونه مطالب گرچه زمان بر بوده و نیاز به تحقیق و بررسی زیادی دارد، اما میتواند از جمله مطالب مهم و اساسی سایت تان باشد.
این آموزش ها باید به صورت کامل و قدم به قدم و با جزئیات فراوان بوده و تمامی مسائل را در مورد موضوع مطلبی که میخواهید در مورد آن بنویسید پوشش دهد.

 

بهتر است حتما سعی کنید در سایت خود حداقل ۳ یا ۵ نوع از این مطالب اساسی و راهنما و آموزش های جامع داشته باشید.
این مطالب به افزایش اعتماد کاربران، اعتبار و موفقیت محتوای سایت تان و در نهایت کسب و کارتان کمک بسیاری میکند.
سعی کنید ماهی یک یا دو نوع از این دست مطالب در سایت خود منتشر کنید.

 

۵٫ بهترین پست هایِ … ( هفته / ماه ) …

یک روش عالی برای به روز رسانی هفتگی یا ماهانه سایت تان، تهیه مطالبی با عنوان بهترین پست های ماه یا هفته هست.
حتما دیدید گاهی برخی سایت ها بهترین آهنگ های ماه یا هفته را در اختیار بازدید کنندگان قرار میدهند، خب از همین روش میتوان برای نوشتن مطلبی با این موضوع استفاده کرد و هر هفته یا هر ماه لیستی از بهترین مطالب منتشر شده در سایت تان را در اختیار بازدید کنندگان قرار دهید.

 

روش دیگر این است، که لیستی از برترین مطالب منتشر شده در موضوع مورد نظر، در هفته یا ماه جاری را از سایت های مختلف جمع آوری کرده و با لینک دادن به مطالب آن سایت ها، لیستی از منابع مفید را در سایت خود منتشر کنید.

بهترین مطالب ماه

به عنوان مثال میتوان لیستی ار ۱۰۰ مطلب مفید و پر طرفدار منتشر شده در مورد طراحی وب سایت در ماه آذر ۹۵ اشاره کرد.
علاوه بر این بعد از انتشار چنین مطلبی میتوانید به صاحبان سایت هایی که این مطالب را در سایت خود منتشر کرده اند ایمیل زده و آنها را از چنین لیستی آگاه کرده و بخواهید که به سایت و مطلب شما لینک دهند.

 

به این ترتیب علاوه بر انتشار یک مطلب مفید و عالی و لینک دادن به این سایت ها، بک لینک سایت خود را نیز افزایش خواهید داد.

 

۶٫ مزایا و معایبِ …

از دیگر موضوعات و مطالب خوبی که میتوانید در سایت تان منتشر کنید، مزایا و معایب چیزی است که میخواهید در مورد آن بنویسید.
به عنوان مثال مزایا و معایب استفاده از یک وسیله خاص، یا مزایا و معایب مصرف یک خوراکی یا میوه به خصوص.
به احتمال زیاد با چنین پست هایی مواجه شده اید، این قبیل پست ها میتوانند هر موضوعی را شامل شوند.

 

به مثال های زیر دقت کنید:

مزایا و معایب مصرف روغن

مزایا و معایب لامپ های کم مصرف

مزایا و معایب استفاده از زنجیر چرخ

نقاط قوت و ضعف گوشی آیفون ۷

 

اگر دقت کرده باشید در سایت دیجی کالا و بسیاری از سایت های فروش کالا یا خدمات خاص، قسمتی موجود هست که به نقاط قوت و ضعف یک وسیله اشاره کرده، همین موضوع میتواند به راحتی یک ایده عالی برای مطلب بعدی سایت تان باشد.

 

به عنوان مثال اگر سایت شما در حوزه مباحث مربوط به کالاهای دیجیتال چون دوربین ها یا گوشی ها و تلبت ها فعالیت میکند، میتوانید به راحتی، مطلب جامعی در مورد هر کدام از نقاط ضعف و قوت مطرح شده بنویسید و هر کدام از این نقاط را به صورت دقیق تر مورد بررسی و توضیح قرار دهید.
این مورد برای سایت های فروش کالاهای فیزیکی میتواند محتوای بسیار مفیدی باشد.

 

۷٫ پرسش و پاسخ …

اگر سایت تان دارای بازدید مناسبی باشد به طور حتم، کاربران از شما سوالاتی را در قسمت نظرات یا فرم تماس با ما می پرسند. پرسش کاربران و پاسخ های شما میتواند یک موضوع و مطلب ایده آل برای محتوای سایت یا وبلاگ تان باشد.

 

به عنوان مثال می توانید به صورت هفتگی یا ماهی دو بار، لیستی از پرسش های مهم و تکراری بازدید کنندگان خود را تهیه کرده و با پاسخ به پرسش های آن ها یک مطلب با عنوان پرسش و پاسخ در مورد موضوع مورد نظر تهیه کرده و در سایت منتشر کنید.

 

نمونه خوب چنین کاری را میتوانید در این سایت مشاهده کنید، که لیستی از پرسش های کاربران را با پاسخ کارشناسی دکتر در سایت خود منتشر کرده اند.

 

علاوه بر این میتوانید در صورت لزوم، یکی از پرسش های تکراری و یا مهم از نظر کاربران رو به عنوان موضوع اصلی مطلب در نظر گرفته و پاسخ آن را به صورت جامع و مفصل در سایت خود و به عنوان یک مطلب برای وبلاگ تان منتشر کنید.

مطالب پرسش و پاسخ

به عنوان مثال ممکن است کاربران بسیاری از شما در مورد نور پردازی صحیح برای عکاسی سوال کرده باشند، میتوانید به راحتی این پرسش را به عنوان موضوع بعدی مطلب خود در نظر گرفته و جواب آن را به عنوان مطلب وبلاگ تان منتشر کنید.

 

همچنین میتوانید در حوزه کسب و کار خود در سایت های رقیب، یا انجمن های گفتگوی مرتبط با موضوع سایت تان، جستجو کرده و ببینید بیشتر افراد در قسمت نظرات یا در تالارهای گفتگو در مورد چه موضوعاتی بیشتر سوال میپرسند، سپس سعی کنید این سوالات را به همراه پاسخ آن در سایت خود منتشر کنید.
سپس میتوانید لینکی به مطلب خود نیز در این سایت ها و در قسمت نظرات یا در انجمن های گفتگو و در قسمت امضای خود بگذارید.

 

۸٫ [ # ] راه / روش برایِ …

این قالب نیز مانند مطالبی که به صورت آموزشی بوده و با چگونه آغاز میشوند، میباشد اما با این تفاوت که میتواند چند راه مختلف برای انجام کاری یا رفع مشکلی ارائه دهد.

 

به عنوان مثال:

۸ راه برای از بین بردن جوش های صورت.
۵ روش برای مزه دار کردن و پخت مرغ
۳ راه برای کاهش مصرف سوخت
۱۲ راه برای صرفه جویی در هزینه های زندگی

 

این قبیل مطالب که به صورت لیست وار ارائه شده و روش های مختلفی را برای انجام کاری پیشنهاد میدهند بسیار پرطرفدار بوده و علاوه بر این میتواند قالب خوبی برای عنوان مطالب نیز باشد، به گونه ای که افراد را برای خواندن مطلب علاقه مند میکند.

 

۹٫ بررسی تخصصی …

فرقی نمیکند موضوع سایت شما چیست و در چه بازار یا حوزه ای فعالیت میکنید، در هر حوزه ای که باشد، کتاب ها، کالاها ، سرویس ها یا خدمات یا حتی سایت هایی هستند که میتوانید برای آن ها یک بررسی تخصصی بنویسید.

 

مثلا اگر در حوزه تکنولوژی فعالیت میکنید میتوانید در مورد هر کالای دیجیتالی یک بررسی تخصصی بنویسید. البته دقت داشته باشید که حتما این بررسی توسط خودتان و از تجربه شخصی تان باشد و نه یک کپی از مطالب سایت های دیگر.

 

بررسی تخصصی میتواند برای کالاهای مختلف، سرویس ها و خدمات مثل خدمات هاستینگ یا بیمه، باشد یا حتی میتواند حاصل تجربیات شما در مورد استفاده از یک کالا یا سرویس خاص مثل یک هتل یا غذای یک رستوران یا تجربیات تان از سفر با یک ایر لاین باشد.

بررسی تخصصی

پس علاوه بر “بررسی تخصصی…” میتوانید از قالبِ “تجربه شخصیِ…” نیز استفاده کنید.
همه ما بیشتر از آن که مشتاق خواندن نظرات کارشناسان باشیم دوست داریم تا تجربیات شخصی افراد عادی را نیز در استفاده از یک سرویس یا کالا بدانیم به همین منظور چنین پستی میتواند یک مطلب مفید و عالی برای وبلاگ تان باشد.

 

علاوه بر تولید محتوای نوشتاری از تجربیات یا بررسی های تخصصی تان میتوانید برای این موضوع فیلم نیز تهیه کنید که در ارتقای سطح کیفیت محتوا و مطالب سایت تان نیز نقش به سزایی داشته و حتی میتوانید این فیلم را در سایت های اشتراک فیلم چون آپارات منتشر کنید تا به افزایش بازدید کننده سایت تان نیز کمک کند.

 

۱۰٫ کارشناسان میگویند…

در نهایت اگر خودتان در مورد موضوع خاصی به اندازه کافی تجربه یا تخصص ندارید، میتوانید مطلبی بنویسید که در آن در مورد نظر کارشناسان درباره موضوع مورد نظر صحبت کرده اید.

 

کافی است تا مجلات و کتب مختلف و سایت های تخصصی را بررسی کرده و ببینید کارشناسان یا دکترها یا دانشمندان در مورد موضوع مطلب تان چه نظری دارند، سپس مطلبی با عنوان نظر کارشناسان در ارتباط با موضوع مورد نظر خود منتشر کنید.

 

به عنوان مثال:

توصیه ۵ کارشناس در مورد مصرف شکلات
پزشکان در مورد بیماری های قلبی چه نظری دارند
دانشمندان در مورد صرفه جویی در ذخایر انرژی چه پیشنهاداتی میدهند؟
نظر ۸ کارشناس در مورد نحوه صحیح استفاده از تلفن همراه

 

و بساری مثال های دیگر…

 

در پایان…

در این مطلب با چند موضوع عالی برای مطالب بعدی وبلاگ تان آشنا شدید، که تنها با به کار بستن قالب های مطرح شده در این مطلب به راحتی میتوانید هم مطالب جذاب و گیرایی برای سایت خود تهیه کنید و هم میتوانید عناوین خوبی برای مطالب تان بنویسید.

 

اگر سایت شما در مورد موضوع کاهش وزن است و نمیدانید دیگر در چه موردی برای مطلب بعدی سایت تان بنویسید، میتوانید به راحتی از موضوعات و ایده های مطرخ شده در فوق استفاده کرده و همین امروز حداقل ۱۰ مطلب برای چند روز آینده وبلاگ تان فراهم آورید.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 ایده عالی برای راه اندازی کسب و کار آنلاین
اگر ایده ای برای شروع سایت یا کسب و کار آنلاین خود ندارید، این راهنمای رایگان را دانلود کنید