عناصر مهم کسب و کار اینترنتی

۴ عنصر اصلی و مهم هر کسب و کار اینترنتی

کسب و کار اینترنتی را میتوان مانند یک سیستم در نظر گرفت که این سیستم برای اجرای درست و موفقیت آمیز و رسیدن به هدف نهایی آن که کسب درآمد برای صاحب کسب و کار است، نیاز به اجزا و عناصری دارد، که این اجزا باید در کنار یکدیگر و در داخل این سیستم بتوانند به درستی و هماهنگ با هم کار کنند تا هدف نهایی کسب و کار را برآورده کنند.

 

در واقع میتوان گفت کسب و کار اینترنتی یک سیستم هست که دو هدف عمده را دنبال میکند:

 

۱٫ ایجاد ارزش یا راه حل برای مخاطبان
۲٫ کسب درآمد برای صاحب کسب و کار

 

کسب و کار اینترنتی شما به عنوان یک سیستم، برای عملکرد درست و رسیدن به هدف خود نیاز به ۴ عنصر بسیار مهم و اساسی دارد.
در این مطلب شما را با این ۴ عنصر اصلی کسب و کار اینترنتی آشنا خواهیم کرد.

 

آشنایی با این ۴ جزء به شما برای درک بهتر کسب و کار اینترنتی کمک بسیاری کرده و میتوانید دید یا تصویر کلی بسیار خوبی از نحوه کار یک کسب و کار آنلاین و کسب درآمد از اینترنت داشته باشید.

 

همچنین بعد از آشنایی با این اجزا میتوانید بفهمید که در هر مرحله از کسب و کار خود باید روی چه چیزهایی بیشتر تمرکز کرده و احیانا در صورت بروز هر گونه مشکلی، میتوانید ایرادات سیستم کسب و کار اینترنتی خود را به سرعت حل و فصل کنید.

 

کسب و کار اینترنتی نیاز به چه اجزایی دارد؟

ابتدا بگذارید آشنایی اولیه ای با این ۴ عنصر داشته باشیم، سپس در ادامه به صورت مفصل با هر کدام از آن ها و عملکردشان در کسب و کار اینترنتی تان بیشتر آشنا خواهید شد.

 

کسب و کار اینترنتی شما نیاز به ۴ عنصر زیر دارد:

• وب سایت
• ترافیک
• قیف فروش
• محصول

همانطور که میدانیم روش درآمد زایی آنلاینی که در سایت کارنوین آموزش داده میشود، بر پایه ایجاد و راه اندازی یک وب سایت اینترنتی است.

 

البته کسب درآمد آنلاین روش های مختلفی دارد که در مقالات دیگری به آن اشاره شده است، روش های بسیاری هستند که نیاز به داشتن وب سایت ندارند، اما اگر میخواهید یک کسب و کار آنلاین درست و حسابی راه انداخته و به عبارتی بیزنسی نوین برای خود دست و پا کنید، دیر یا زود نیاز به یک وب سایت خواهید داشت.

 

هر کسب و کاری بدون بازدید کننده یا مشتری بی معنی خواهد بود. پس کسب و کار اینترنتی شما برای تکمیل، علاوه بر وب سایت، نیاز به بازدید کننده نیز خواهد داشت. بدون وجود ترافیک یا بازدید کننده برای سایت، کسب درآمد نیز امکان پذیر نخواهد بود.

 

مورد بعدی قیف فروش یا Sales Funnel و یا به زبان ساده تر سیستمی هست که بازدید کنندگان یا ترافیک سایت شما را تبدیل به مشتری میکند و به صورت اتوماتیک برای شما ایجاد درآمد کرده و محصولات تان را به فروش میرساند.

 

در واقع میتوان گفت قیف فروش یا Sales Funnel وطیفه اتوماتیک سازیِ تبدیل بازدید کنندگان به مشتری و درآمد زایی سایت تان را به عهده دارد.

 

و در نهایت عنصر اصلی بعدی محصول هست. برای کسب درآمد از سایت یا کسب و کار اینترنتی خود نیاز به محصولی برای فروش دارید. این محصول از طریق قیف فروش که در بالا به آن اشاره شد به مشتریان شما ارائه شده و برای سایت تان ایجاد درآمد میکند.
در ادامه در مورد هر کدام از موارد گفته شده بیشتر توضیح میدهیم.

 

کسب و کار اینترنتی شما نیاز به وب سایت دارد.

شما برای کسب و کارتان حتما باید یک سایت داشته باشید. در واقع سایت مثل یک مغازه میمونه که شما در آن به ارائه محصول یا خدمات میپردازید. وب سایت محل استقرار کسب و کار شما در اینترنت است.

 

داشتن وب سایت به گسترش دامنه مشتریان شما به سطح کشور و یا حتی دنیا کمک کرده، علاوه بر این اعتبار کسب و کار شما در اینترنت نیز خواهد بود.

 

به وسیله وب سایت میتوانید اطلاعاتی در مورد کالا، یا خدمات را در اختیار مشتریان قرار دهید، به نوعی وب سایت شما مانند یک بروشور عمل کرده و میتواند به صورت ۲۴ ساعته اطلاعات لازم را در اختیار بازدید کنندگان قرار داده و هر زمانی از شبانه روز مشتریان شما قادر خواهند بود تا به خریداری محصولات تان بپردازند.

 

همچنین از طریق وب سایت میتوانید اخبار مرتبط با کسب و کار خود را در اختیار بازدید کنندگان قرار داده و ارتباط نزدیکی با آن ها برقرار کنید و خدمات پس از فروش یا پشتیبانی بسیار خوبی از طریق وب سایت خود به عمل آورید.
میتوان گفت ایجاد وب سایت اولین گام برای راه اندازی یک کسب و کار آنلاینِ درست و حسابی و کسب درآمد از آن است.
اما مهمترین مشکلی که اکثر افراد با آن روبرو هستند این است که ایجاد یک وب سایت را یک کار سخت و تخصصی میدانند.

ساخت وب سایت

فکر میکنند برای ایجاد وب سایت باید کد نویسی یا طراحی بلد باشند. گرچه طراحی و کد نویسیِ یک سایت یک کار تخصصی هست و افراد بسیاری هستند که در این زمینه به این کار مشغولند ولی امروزه با وجود پلتفرم های بسیاری که وجود دارد چون وردپرس، دیگر شما برای راه اندازی سایت خود نیاز به تخصص ندارید.

 

در واقع اگر بخواهید برای کسب و کارتان یک سایتِ حرفه ای ایجاد کنید میتوانید بدون نیاز به دانش کد نویسی این کار را به راحتی انجام دهید.

 

در سایت کارنوین میتوانید با استفاده از آموزش های موجود به راحتی و رایگان و بدون نیاز به هرگونه دانش کد نویسی یا طراحی سایت، یک وب سایت حرفه ای برای خود یا کسب و کارتان ایجاد کنید.

 

بعد از آنکه وب سایت خود را ساختید، نوبت میرسد به تولید محتوا برای آن. درباره تولید محتوا و اهمیت آن در سایت کارنوین بارها صحبت کرده ایم، اما فراموش نکنید که برای موفقیت وب سایت تان باید به محتوای آن اهمیت ویژه ای دهید.

 

مهمترین نکته در ارتباط با تولید محتوا برای سایت که باید همواره آویزه گوش خود کنید این است که همیشه به دنبال ایجاد ارزش برای بازدید کنندگان و مخاطبان هدف خود باشید.

 

تا زمانی که بتوانید محتوای ارزشمندی در سایت خود ارائه دهید، میتوانید مشتریان و بازدید کنندگان وفاداری برای سایت یا کسب و کار و برند خود نیز داشته باشید.

 

اما سایت و محتوای آن هر چقدر هم که عالی باشد، تا بازدید کننده ای نداشته باشید، کسب و کارتان رونقی نخواهد داشت. پس عنصر مهم بعدی برای کسب و کار اینترنتی تان وجود بازدید کننده یا ترافیک است.

 

بدون بازدید کننده کسب و کار شما به جایی نخواهد رسید.

ترافیک سایت یعنی بازدید کننده سایت. یعنی افرادی که روزانه وارد سایت شما میشوند.
اگر بهترین سایت را هم داشته باشید حتی اگر بیشترین هزینه را هم برای آن کرده باشید تا زمانی که کسی وارد سایت تان نشود شما فروشی هم نخواهید داشت.

 

این ترافیک و بازدید کننده هست که به سایت شما جان داده و برای تان ایجاد درآمد میکند. تمام تلاش شما در راه ادامه و پیشرفت کسب و کارتان باید در جذب ترافیک یا بازدید کننده باشد.

 

نداشتن بازدید کننده برای سایت درست مانند این است که مغازه ای با دکوراسیون عالی و محصولات فوق العاده داشته باشید، اما آن را در بیابان بنا کرده باشید و هیچ رهگذری وارد مغازه تان نشود.

 

جذب ترافیک راه ها و روش های مختلفی دارد، البته رسیدن به آمار بالایی از بازدید یکی از کارهای اساسی و البته بسیار سخت در ایجاد کسب و کار آنلاین هست. اما میتوانید با استفاده از روش های مختلف اعم از پولی و رایگان بازدید کننده سایت خود را افزایش دهید.

 

برای افزایش بازدید کننده سایت تان باید صبر داشته باشید و سعی کنید از یک استراتژی درست پیروی کرده و از هر راه و روش غیر اصولی و فیک برای بالا بردن آمار بازدید خود استفاده نکنید.

 

۱۰۰ بازدید کننده هدفمند و با کیفیت که نیاز به محتوای سایت شما داشته باشند، بسیار ارزشمندتر از میلیون ها بازدید کننده تقلبی یا بی هدف هست که با استفاده از روش های غیر اصولی آن ها را به دست آورده باشید.

 

یکی از بهترین روش ها برای جذب ترافیک به سایت استفاده از اصول سئو یا بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو است.
البته این روش نیاز به زمان بیشتری برای بازدهی دارد، اما نتایج بسیار خوبی برای کسب و کارتان به ارمغان خواهد آورد.

 

پیشنهاد میکنیم اصول سئو را برای محتوا و سایت خود همواره در نظر داشته باشید، علاوه بر این میتوانید از روش های دیگر چون تبلیغات نیز برای افزایش بازدید کننده سایت خود بهره ببرید.

 

زمانی که بازدید کننده کافی و البته هدفمند داشته باشد، دیگر نباید از بابت کسب درآمد نگرانی داشته باشید، اما تبدیل این بازدید کنندگان به مشتری نیز یکی از کارهای مهمی است که باید انجام دهید، اما چطور میتوانید بازدید کنندگان سایت خود را به مشتری تبدیل کرده و آن ها را برای خرید کالا و خدمات خود ترغیب کنید؟
اینجاست که میرسیم به عنصر مهم بعدی یعنی قیف فروش:

 

با استفاده از قیف فروش، سیستم اتوماتیک درآمد زایی ایجاد کنید.

همانطور که گفتیم شما نیاز به سیستمی دارید تا بازدید کنندگان را تبدیل به مشتریان سایت کنید.
قیف فروش یا در اصطلاح انگلیسی آن Sales Funnel، به شما کمک میکند تا افرادی را که وارد سایت تان شده اند و تنها بازدید کننده هستند تبدیل به مشتری کنید.

 

اما اول بگذارید با نحوه عملکرد آن آشنا شویم:

 

به عبارت ساده میتوان گفت قیف فروش شامل مراحلی است که بازدید کنندگان سایت شما را به بازدید کنندگان دائمی تبدیل کرده و آن ها را برای خرید کالا و خدمات تان ترغیب میکند، به این ترتیب این بازدید کننگان تبدیل به مشتریان سایت شما خواهند شد.

 

در واقع هدف اصلی قیف فروش، تبدیل بازدید کننگان سایت به بازدید کننده دائمی و در نهایت مشتری است.
برای درک بهتر به تصویر زیر دقت کنید:

قیف فروش

برای اینکه بازدید کننده تبدیل به مشتری سایت تان شود لازم است تا مراحلی طی شود که این کار را قیف فروش انجام میدهد.

 

همانطور که میبینید، قیف فروش از ۴ مرحله برای این منظور استفاده میکند:
آگاهی
علاقه مندی
تصمیم
عمل

 

بازدید کننده وارد سایت شما شده و از هدف سایت و اطلاعاتی که در اختیار او قرار میدهید آگاه شده، سپس با دنبال کردن مطالب و محتوای سایت تان و ارزشی که برای مخاطب خود ایجاد میکنید به کسب و کار یا محتوای سایت تان علاقه مند شده و در نهایت تصمیم میگیرد تا کاری را انجام دهد.

 

این کار میتواند، خرید یک کالا یا خدمات باشد، میتواند دانلود فایلی باشد و یا میتواند عضویت در لیست خبرنامه یا ایمیل سایت تان باشد. به این ترتیب قیف فروش میتواند اهداف مختلفی را دنبال کند.

 

باید بگوییم عملکرد درست قیف فروش وابسته به محتوای سایت تان است، یعنی هر چه محتوای با ارزش و مفیدتری داشته باشید قیف فروش سایت تان نیز مراحل گفته شده در فوق را بهتر اجرا خواهد کرد.

 

اما هدف نهایی و مهم قیف فروش ایجاد درآمد با فروش محصول و خدمات به بازدید کنندگان است.
از آنجایی که مبحث مرتبط با قیف فروش بسیار مهم و البته مفصل است، در مقاله ی دیگری به صورت کامل به آموزش کار قیف فروش در سایت و کسب و کار اینترنتی پرداخته و با نحوه عملکرد و ایجاد آن برای سایت تان آشنا خواهید شد.

 

آخرین عنصر مهم کسب و کارتان، تولید محصول یا ارائه خدمات است.

همانطور که در ابتدا گفته شد، هدف هر کسب و کاری ایجاد درآمد برای صاحب آن کسب و کار است، کسب و کار اینترنتی نیز از این امر جدا نیست.

 

اما برای ایجاد درآمد باید محصول یا خدماتی را به مخاطبان خود ارائه دهید. قیف فروش ایجاد شده در سایت تان نیز برای درآمدزایی باید محصولی برای ارائه به مشتریان داشته باشد.

ساخت محصول

باید از همان روزهای اول به فکر ایجاد محصول برای کسب و کارتان باشید.

 

بازدید کننده یا مخاطب هدف سایت تان نیازی دارد که شما با ارائه راه حل برای تقاضای او در قالب یک محصول میتوانید این نیاز را رفع کرده و درآمدزایی کنید.

پس برای تولید محصول یا ارائه خدمات، باید به فکر یافتن تقاضا یا نیاز بازار هدف و مخاطبان خود باشید و سپس راه حلی را برای نیاز این بازار پیدا کرده و سپس آن را در قالب محصولی به مشتریان خود ارائه دهید.

 

در اینترنت شما میتوانید محصولات و خدمات مختلفی را ارائه دهید، در مقاله دیگری به انواع محصولات و خدماتی که میتوانید در اینترنت و سایت خود به فروش برسانید اشاره خواهیم کرد.

 

نتیجه گیری

خب با ۴ عنصر اساسی و مهم برای هر کسب و کار اینترنتی آشنا شدید. لازم است تا برای موفقیت و کسب درآمد از اینترنت، از همان روز اول تمرکز خود را روی این ۴ عنصر گفته شده گذاشته و آنها را در سایت خود پیاده سازی کنید.

 

دقت داشته باشید که درست است که هدف نهایی کسب و کار شما کسب درآمد است، اما نباید از همان روز اول با این هدف کسب و کار خود را ایجاد کنید، بلکه باید هدف اصلی شما در ابتدا ایجاد ارزش برای بازدید کنندگان تان باشد.

 

زمانی که بتوانید با استفاده از سایت و محتوای آن مطالب ارزشمندی را برای بازدید کنندگان و مخاطبان هدف خود ارائه دهید، مطمئن باشید که با پیاده سازی و تمرکز درست روی عناصر گفته شده در فوق میتوانید شاهد موفقیت روز افزون کسب و کارتان در بلند مدت باشید.

 

حالا باید چه کار کنید؟
بعد از آشنایی با عناصر اصلی هر کسب و کار اینترنتی لازم است تا اولین قدم یعنی ایجاد و راه اندازی وب سایت را شروع کرده و آن را با محتوای با ارزش پر کنید.

 

سپس با استفاده از روش های مختلف بازدید کننده زیادی را به سایت خود جذب کنید. سپس میتوانید با شناسایی نیازهای آن ها به فکر تولید محصول و ارائه راه حل باشید.

 

دقت داشته باشید که همانطور که گفته شد قیف فروش با محتوای شما رابطه مستقیمی دارد و برای عملکرد و پیاده سازی درست قیف فروش روی سایت تان ابتدا لازم است تا محتوای مفیدی ایجاد کنید.

پس قبل از اینکه قیف فروش را روی سایت خود ایجاد کنید به فکر تولید محتوا برای سایت خود باشید.
به زودی در مطلبی به صورت کامل با نحوه عملکرد و پیاده سازی قیف فروش روی سایت خود آشنا خواهید شد.
تا آن زمان سایت خود را ایجاد کرده و برای آن محتوای با ارزش تولید کنید و به فکر جذب بازدید کننده برای سایت خود باشید.

 

1 دیدگاه

  1. بسیار عالی
    مرسی از مطلبتون
    موفق باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 ایده عالی برای راه اندازی کسب و کار آنلاین
اگر ایده ای برای شروع سایت یا کسب و کار آنلاین خود ندارید، این راهنمای رایگان را دانلود کنید