کسب و کار خانگی

چگونه یک کسب و کار خانگی موثر و سودآور داشته باشیم؟

کسب و کار خانگی با گسترش اینترنت و افزایش خرید آنلاین به خصوص در ایران روز به روز در حال گسترش است. همین باعث شده که بسیاری از افراد به دنبال راه اندازی یک کسب و کار خانگی و آنلاین باشند.

 

داشتن کسب و کار اینترنتی و کار کردن از خانه مزیت های فراوانی دارد از جمله داشتن آزادی و این که رئیس خودتون هستید و دیگر نیاز نیست تا به کسی جواب پس بدهید، این آزادی عمل به شما امکان میده تا در هر موقعی از شبانه روز که خواستید به کار کردن بپردازید یا برخی روزها به کل کار را رها کرده و به انجام فعالیت های دلخواه تان برسید.

 

اما داشتن آزادی عمل فراوان باعث میشه تا دچار مشکل شده و گاهی انجام کارهای واجب برای کسب و کار خانگی خود را عقب انداخته و امروز و فردا کنیم و همین باعث عدم پیشرفت کار خواهد شد.
اما چه کار کنیم تا بتونیم بهره وری کسب و کار خانگی خود را افزایش داده و به طور موثرتری به انجام فعالیت های لازم و مهم برای کسب و کارمان بپردازیم.

 

مزایای کسب و کار خانگی چیست؟

همانطور که گفته شد یکی از مهمترین مزیت های کسب و کار خانگی داشتن آزادی عمل است.
دومین مزیت راه اندازی کسب و کار خانگی داشتن زمان بیشتر است، در کسب و کار خانگی شما میتونید به راحتی از زمان خود استفاده کرده و هر زمانی که دوست داشتید کارهای خود را انجام دهید، مجبور نیستید سر زمان مشخصی سر کار حاضر شوید، همچنین میتونید از زمان خود آنطور که دوست دارید استفاده کنید.
مجبور نیستید به کسی جواب پس دهید و رئیس خودتان هستید.

مزیت کسب و کار خانگی

تمام این موارد از جمله مزیت های کسب و کار خانگی است، اما این مزیت ها باعث ایجاد یک سری مشکلات هم می شوند.
زمانی که به سر کار رفته و کارمند هستید مجبورید در زمان های مشخصی سر کار حاضر شوید و در صورتی که فعالیتی را پشت گوش انداخته یا آن را به درستی انجام ندهید، باید به رئیس خود توضیح دهید.

 

همین مسئله باعث میشود تا مجبور به رعایت برخی شرایط باشید و از پشت گوش انداختن کار یا بی نظمی در انجام آن خودداری کنید.
اما از آن جایی که در کسب و کار خانگی زمان در اختیار شماست تا آنطور که دوست دارید از آن بهره ببرید و همچنین مجبور نیستید تا به کسی جواب پس دهید، بهره وری شما کاهش می یابد.

 

افزایش بهره وری کسب و کار خانگی با برنامه ریزی

یکی از مهمترین نکاتی که در رابطه با کسب و کارهای خانگی باید رعایت کنید این است که مرزی بین زندگی شخصی خود و کاری که انجام می دهید، قائل شوید.

 

یکی ازمشکلاتی که کسب و کارهای خانگی دارند این است که بعد از مدتی احساس می کنید دیگر هیچ مرزی بین این دو نیست، در حالی که زمانی که سر کار می روید میدانید تا ساعت مشخص سر کار هستید و بعد از آن دیگر آزاد بوده و میتوانید روی مسائل و موضوعات مرتبط با زندگی شخصی تان متمرکز شوید.

 

برای همین منظور در این قسمت با راه کارهایی که به شما ارئه می دهیم، هم می توانید مرز بین زندگی شخصی و کاری خود را مشخص کنید و هم اینکه بهره وری کار خود را افزایش داده و از پشت گوش انداختن و امروز فردا کردن تان بکاهید.

 

سر ساعت مشخصی از خواب بلند شوید.

ببینید این خیلی مهمه که برای روز خود برنامه داشته باشید و هر روزتان را از لحظه ای که از خواب بلند میشوید با یک برنامه ریزی شروع کنید، بهترین کار این است که سر ساعت مشخصی از خواب بلند شوید.
اگر نمی توانید دقیقا سر ساعت ۸ از خواب بلند شوید حداقل سعی کنید بین ساعت ۸ نهایت ۹! دیگه از تخت تان بیرون آمده و روزتان را آغاز کنید.

سر ساعت مشخصی از خواب بیدار شوید

به این ترتیب بعد از مدتی بدن تان به ساعت بیدار شدن عادت کرده و میتونید هم خیلی راحت تر از خواب بلند شوید و هم از لحاظ ذهنی میدانید که باید هر چه سریعتر شروع به انجام فعالیت های مرتبط با کسب و کار خانگی تان کنید.

 

درست است که کسب و کار خانگی یعنی تا هر موقعی که دلتان میخواهد بخوابید و هر موقعی هم که دوست داشتید کارتان را شروع کنید، اما مطمئن باشید با این کار زمان بسیاری را از دست خواهید داد.
بهترین کار این است که خودتان را مانند یک کارمند، ملزم به رعایت قوانین کنید.

 

ممکن است شما صبح ها برای انجام کارهای خود بیشترین انرژی را داشته باشید و یا ممکن است این انرژی را عصر ها داشته باشید، اما با همه اینها بهتر است سعی کنید صبح ها سر ساعت مشخصی از خواب بلند شده و حداقل از زمان تان بیشترین استفاده را کنید.

 

لباس مناسب بپوشید.

حتما می گویید اگر قرار است این کارها را انجام دهم خب چه کاریه میرم سر کار دیگه! برای چی اصلا باید از خانه کسب و کاری رو راه اندازی کنم؟

 

درست است، اما اگر بخواهید با لباس خواب بنشینید سر کار و کاسبی تان، ذهن شما نمی تواند تمرکز کافی روی کارتان داشته باشد و هر لحظه منتظرید تا به بهانه ای از سر کار برخاسته و آن را رها کرده به دنبال کار دیگری بروید.
سعی کنید قبل از شروع یک لباس خوب بپوشید و حداقل لباس خواب تان را عوض کنید.

 

لازم نیست با کت و شلوار یا لباس فرم سر کار خود حاضر شوید، اما بهتر است لباس مناسبی بپوشید تا ذهن تان بداند که دارید کار مهمی انجام میدهید، به این روش میتونید تمرکز و بهره وری خود را تا حدود بسیار زیادی افزایش دهید.
امتحانش ضرری نداره یکبار هم که شده این کار را انجام دهید.

 

یک فضای کاری در خانه تان برای خود ترتیب دهید.

همانطور که لباس مناسب پوشیدن هنگام کار ذهن تان را متمرکز میکند، خوب است که یک فضای کوچک هم به عنوان محیط کاری برای خود در نظر بگیرید.
به هیچ عنوان روی مبل یا تخت خواب لم ندهید و کار کنید.

 

حتی شده یک فضای کوچک در گوشه خانه تان برای انجام کارهای مرتبط با کسب و کار خانگی خود ترتیب داده و هر روز با رفتن به آن جا به مغزتان نشان دهید که میخواهید کارهای مرتبط با کسب و کار خانگی خود را شروع کنید.
این محیطی است که در آن کارهای کسب و کار خانگی یا اینترنتی خود را انجام می دهید و به هیچ کار دیگری فکر نکرده و تمرکزتان را بر هم نخواهید زد.

 

اگر میتوانید یک میز کوچک داشته باشید و لپ تاپ یا کامپیوتر خود را روی آن قرار دهید، کاغذ، خودکار، دفتر، هِد سِت و هر آنچه به آن نیاز دارید را نیز در دسترس خود داشته باشید و از هر چیزی که حواستان را پرت کند دوری کنید.

فضای کار در خانه

هر گاه وارد این مکان می شوید یعنی باید کار خود را شروع کنید و هر گاه از آن خارج می شوید یعنی کارتان تمام شده و میتوانید به چیزهای دیگر فکر کنید و از زمان تان لذت ببرید.
بازگشت به این مکان یعنی آغاز کار و ترک آن یعنی شروع استراحت یا پرداختن به فعالیت های دیگر.

 

یک لیست تهیه کنید.

زمانی که کارهای زیادی برای انجام دارید میتوانید از نوشتن لیست و اولویت بندی آن استفاده کنید.
یکی از بهترین کارها که ذهن شما را مرتب کرده و به آن سر و سامان میدهد این است که لیستی از کارهایی که باید انجام دهید تهیه کنید.

 

به عنوان مثال میتونید یک لیست برای کارهای مرتبط با کسب و کارتان تهیه کنید و یک لیست هم برای فعالیت های دیگر.
اگر کتاب قورباغه را قورت بده را خوانده باشید، در این کتاب اشاره شده که همیشه سعی کنید کارهای سخت و مشکل یا فعالیت هایی که همیشه انجام آن را پشت گوش می اندازید اول انجام دهید.

 

پس بهترین کار این است که اولین کاری که در شروع روز می خواهید انجام دهید، سخت ترین فعالیت و البته مهمترین آن باشد، البته این کار باید مرتبط با کسب و کار خانگی تان باشد.

 

میتوانید کارهای خود را اولویت بندی کرده و مهمترین و سخت ترین آن ها را در ابتدای روز انجام دهید و کارهای کم اهمیت تر و ساده تر را در مراحل بعدی انجام دهید.

 

لیست ها به شما کمک میکنند تا بتونید تمرکز بهتری روی کارهای خود داشته و در عین حال بدونید که در شروع هر روز باید ابتدا روی چه فعالیت هایی تمرکز داشته باشید.

 

به خودتان استراحت بدهید

لازم نیست از صبح تا شب خودتان را در خانه حبس کرده و فقط برای کسب و کار خانگی تان کار کنید، بد نیست گاهی به خود استراحت داده، بیرون بروید و خوش بگذرانید.

 

کار در خانه به معنی از صبح تا شب در خانه ماندن نیست.
باید روابط اجتماعی تان را تقویت کنید، دوستان جدیدی پیدا کنید و به فعالیت های دیگر بپردازید، بیرون رفته و زندگی را از هر جنبه آن تجربه کنید و لذت ببرید.

به خودتان استراحت بدهید

مزیتی که کارمندان دارند این است که در محیط کار با افراد مختلف در ارتباط هستند و روابط اجتماعی دارند، ولی اگر در خانه کار می کنید نیز باید به این روابط اهمیت دهید و بعد از مدتی تبدیل به یک آدم منزوی که علاقه ای به ترک لپ تاپ و کامپیوتر خود ندارد، نشوید.

 

پس تا میتوانید به خودتان استراحت داده و با افراد و گروه های مختلف ارتباط برقرار کرده و چیزهای جدیدی را تجربه کنید.
مزیت کسب و کار خانگی این است که زمان در اختیار شماست و میتوانید از آن هر جور که مایلید استفاده کنید، پس هر گاه لازم بود از زمان تان برای تفریح، استراحت، خوش گذرانی، سفر و تجربه چیزها و مکان های جدید بهره ببرید.

 

بازه زمانی مشخص تعیین کنید.

یک روش عالی برای افزایش بهره وری و راندمان کسب و کار خانگی و البته هر کاری این است که بازه های زمانی مشخصی تعین کرده و در این زمانها تمام تمرکز و حواستان را معطوف به کارتان کنید. مثلا میتوانید در مدت زمان ۲۰ الی ۳۰ دقیقه یا بیشتر فقط کار کنید و بعد از پایان این مدت به فعالیت های دلخواه خود برسید.

 

برای این منظور میتوانید از روش پومودورو استفاده کنید. در این روش میتوانید مثلا به مدت ۳۰ دقیقه کار کرده و سپس به مدت ۱۰ یا ۱۵ دقیقه استراحت کنید.

 

تعیین بازه های زمانی برای افزایش بهره وری کسب و کارهای خانگی بسیار موثر بوده و میتونید در زمان کمتر کار بسیار بیشتری را انجام دهید.

 

همچنین همانطور که هر روز در زمان مشخص از خواب بلند شده و کارتان را شروع می کنید، بهتر است یک زمان پایان هم برای خود در نظر بگیرید و در آن زمان دیگر تمام کارهای مرتبط با کسب و کار خانگی خود را تمام کرده و روز کاری تان را به پایان برسانید درست مثل یک کارمند که در ساعت مشخص مثلا ۵ کارش تمام شده و به خانه باز میگردد.

 

هر کاری که مانده را میتوانید به روز بعد موکول کنید.
مثلا شما باید خود را ملزم کنید تا از ساعت ۹ صبح کار خود را شروع کرده و در ساعت ۵ بعد از ظهر دیگر تمام فعالیت های مرتبط به کسب و کار خانگی تان را به پایان برسانید.

 

بعد از ساعت ۵ بعد از ظهر لازم نیست به کار فکر کرده و میتوانید از روزتان آن طور که دوست دارید لذت ببرید.
همچنین میتوانید روزهای ۵شنبه یا جمعه را نیز برای خود تعطیل محسوب کرده و به فعالیت های لخواه تان برسید.
البته همه این ها دست شماست و میتوانید آن طور که دوست دارید روزهای هفته و ساعات خود را برنامه ریزی کنید.

 

سلامتی تان را فراموش نکنید.

کار در خانه باعث میشود که کمی تنبل شوید و هر روز فقط پشت کامپیوتر کار کنید، اما این نباید باعث کاهش سلامتی شما شود.
بد نیست تا در زمان های استراحت خود به فعالیت بپردازید، غذاهای سالم بخورید و ورزش را نیز به هیچ عنوان فراموش نکنید.

 

با وجود انعطاف زیادی که در استفاده از زمان خود دارید، میتوانید طوری برنامه ریزی کنید که اولین فعالیت شما در شروع روز ورزش باشد و سپس انجام کارهای مرتبط با کسب و کار خانگی.

ورزش و فعالیت

پس تا میتوانید فعالیت و ورزش کنید و غذاهای سالم بخورید و سلامتی تان را به هیچ عنوان فراموش نکنید.
دقت داشته باشید که رسیدن به آزادی مالی با کسب و کارهای اینترنتی و اداره آن از خانه امکان پذیر است، اما این نباید سلامتی و انرژی شما را تحت الشعاع قرار دهد.

 

شما که نمی خواهید به آزادی مالی برسید ولی سلامت و تندرست نباشید؟
پس اولویت های خود را طوری ترتیب دهید که سلامتی، تناسب اندام و آزادی مالی را با هم شامل شود.

 

در پایان…

کسب و کار خانگی مزیت های فراوانی دارد، از جمله داشتن آزادی برای انجام فعالیت های دلخواه و استفاده از زمان در طول هفته و شبانه روز. اما همین آزادی ممکن است بهره وری شما را کاهش داده و دائما کارهای مهمی که باید انجام دهید را پشت گوش بی اندازید.

 

برای غلبه بر این مسائل و مشکلات لازم هست تا از همان صبح که روز خود را آغاز می کنید برنامه ریزی داشته و از روش هایی که در فوق آورده شد استفاده کرده تا بتوانید راندمان یا بازدهی روز خود را برای کسب و کار خانگی تان افزایش دهید.

 

همچنین هرگز سلامتی و تناسب اندام خود را فراموش نکنید. اولویت شما در کنار رسیدن به آزادی مالی و کسب درآمد از کسب و کار خانگی باید حفظ و ارتقای سلامتی و تناسب اندام تان نیز باشد.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 ایده عالی برای راه اندازی کسب و کار آنلاین
اگر ایده ای برای شروع سایت یا کسب و کار آنلاین خود ندارید، این راهنمای رایگان را دانلود کنید