ایده یابی برای مطالب وبلاگ

چطور سریع و ساده تعداد زیادی ایده برای مطالب وبلاگ خود پیدا کنید؟

یکی از دغدغه های اکثر وبلاگ نویسان، این است که نمیدانند برای مطلب بعدی وبلاگ شان چه موضوعی را برای نوشتن انتخاب کنند.
همین مسئله باعث میشود که زمان زیادی صرف تفکر برای پیدا کردن موضوع شده و در نهایت انگیزه و وقت لازم برای نوشتن مطلب را از دست بدهند.
در این مطلب با چند روش ساده و سریع برای پیدا کردن ایده یا موضوع، برای مطلب بعدی وبلاگ تان آشنا خواهید شد.

 

زمانی برای ایده یابی کنار بگذارید.

یک روش عالی، نه تنها برای نوشتن مطلب، بلکه حتی برای ایده یابی و پیدا کردن موضوعات مناسب برای مطالب وبلاگ این است که یک بازه زمانی مشخص، تعیین کنید.

 

مثلا باید در عرض ۲۰ دقیقه یا ۳۰ دقیقه هر موضوعی به ذهن تان میرسد را برای مطلب بعدی وبلاگ تان روی کاغذ بیاورید، برای این منظور میتوانید از تایمر یا روش پومودورو استفاده کنید.
همچنین استفاده از روش طوفان ذهنی نیز میتواند بسیار مفید و موثر باشد.

استفاده از تایمر برای ایده یابی

بهترین کار این هست که در هفته، یک روز را به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه برای ایده یابیِ مطالبی که میخواهید در طول هفته بنویسید کنار بگذارید.
مثلا میتوانید این کار را در آخر هفته مثل پنجشنبه ها انجام دهید.

 

سپس در این بازه زمانی با استفاده از روش های مختلفی که در ادامه به آن اشاره خواهد شد میتوانید به ایده یابی بپردازید.
پس اولین قدم تعیین یک بازه زمانی بین ۲۰ تا ۳۰ دقیقه است.

 

جایی برای ذخیره ایده های خود درست کنید.

همیشه سعی کنید یک قلم و دفترچه یادداشت با خود به همراه داشته باشید، گاهی ممکن است به ایده های خوبی برای مطالب وبلاگ خود برسید ولی پشت کامپیوتر نباشید یا برنامه ای مثل Word در اختیارتان نباشد که بتوانید ایده های خود را در جایی یادداشت کنید.

 

به همین منظور میتوانید از یک دفترچه یادداشت استفاده کرده و هر گاه ایده ای به ذهن تان رسید آن را در دفتر خود یادداشت کنید.
همیشه باید سعی کنید ایده ها و موضوعاتی که میخواهید برای وبلاگ خود بنویسید را در جایی نگهداری کنید.

ذخیره ایده ها

برای این کار میتوانید از موبایل و اپلیکیشن های نوت برداری یا لیست موبایل خود استفاده کنید.
یا میتوانید از برنامه ورد یا اکسل در کامپیوتر، برای این منظور استفاده کنید.

 

علاوه بر این میتوانید از گوگل درایو هم برای نوشتن ایده های خود بهره ببرید، به این ترتیب، در هر کجای دنیا که باشید به راحتی به ایده های خود توسط این اپلیکیشن دسترسی خواهید داشت.

 

کسی که صاحب یک کسب و کار آنلاین است باید به ایده های خود از هر کجای دنیا دسترسی داشته باشد، شما که نمیخواهید همه عمرتان را پشت میز کامپیوترتان باشید، پس بهتر است از اپلیکیشن های ذخیره سازی ابری چون گوگل درایو نهایت استفاده را ببرید.

 

از مطالب نوشته شده توسط دیگران ایده بگیرید.

شما باید همواره به عنوان یک وبلاگ نویس یا صاحب کسب و کار آنلاین، هر روز، مطالب دیگر وبلاگ ها یا سایت های مرتبط با حوزه فعالیت وب سایت تان را بخوانید، البته دقت داشته باشید که این شامل سایت ها وبلاگ های رقیب نیز میشود.

 

ببینید دیگر سایت ها یا وبلاگ ها چه مطالبی در سایت شان منتشر کرده اند، همچنین کدام یک از مطالب آن ها دارای بیشترین آمار بازدید یا نظرات است، به این ترتیب میتوانید مطالب محبوب این سایت ها را یافته، سپس از موضوع آن ها ایده گرفته و مطلب خود را در ارتباط با موضوع پیدا شده بنویسید.

 

دقت داشته باشید که به هیچ عنوان قرار نیست از آن ها کپی برداری کنید، بلکه تنها میتوانید ایده به دست آورده و سپس با توجه به مهارت ها، دانش و تخصص خود یا تجربه تان مطالب مفید و ارزشمند و حتی بسیار بهتر و کامل تر از مطالب آن ها تهیه کرده و در سایت خود منتشر کنید.

 

مهمترین عامل موفقیت هر وبلاگ یا سایتی، اختصاصی بودن مطالب آن سایت است، پس به هیچ عنوان به دنبال کپی برداری حتی از قسمتی از مطالب آن ها نیز نباشید، بلکه تنها ایده ای برای موضوع بعدی مطلب وبلاگ تان پیدا کرده و سپس سعی کنید مطلبی بسیار کامل تر، در آن رابطه بنویسید.
حتی میتوانید مجلات مرتبط با موضوع سایت یا وبلاگ تان را نیز مطالعه کرده و از آن ها نیز برای نوشتن مطالب سایت خود ایده بگیرید.

 

ایده های تان را قضاوت نکنید.

اگر با استفاده از روش طوفان ذهنی یا تعیین بازه زمانی به تعداد زیادی ایده دست پیدا کرده باشید، معمولا در نگاه اول بسیاری از این ایده ها به درد نخور به نظر رسیده و نمیتواند موضوع خوبی برای مطالب وبلاگ تان باشد.

 

اما نگران نباشید و هرگز ایده های خود را قضاوت نکنید. بسیاری از این ایده های به ظاهر به درد نخور میتوانند به افزایش خلاقیت شما و رسیدن به ایده های بیشتر منجر شوند.

ایده های تان را قضاوت نکنید

پس هرگز این ایده ها را از لیست خود حذف نکنید، تنها کافی است سعی کنید از دل آن ها، موضوعات بهتری برای مطالب وبلاگ خود بیرون بکشید.
پس وقت خود را برای پیدا کردن یک موضوع یا ایده عالی برای مطلب وبلاگ تان تلف نکنید، هر چه به ذهن تان میرسد را یادداشت کنید.

 

از مطالب قبلی خود ایده بگیرید.

در نهایت روش دیگر برای ایده یابی و یافتن موضوع برای محتوای وبلاگ تان، میتواند استفاده از مطالبی باشد که قبلا منتشر کرده اید.
فرض کنید قبلا مطلبی با عنوان ” ۱۰ اشتباه رایج در طراحی لوگوی سایت ” منتشر کرده اید و این مطلب بازدید مناسبی پیدا کرده و به نوعی جزو مطالب پر طرفدار سایت تان بوده، حال میتوانید از این مطلب استفاده کرده و مثلا یک یا دو تا از اشتباهات رایج را در مطلب دیگری به صورت کامل تر و تخصصی تر مورد بررسی قرار داده و در مورد آن بنویسید.

 

به عنوان مثال شاید یکی از این ۱۰ اشتباه استفاده نادرست از رنگ ها بوده، حال میتوانید مطلب دیگری را به طور کامل به استفاده درست از رنگ ها در طراحی سایت و لوگو اختصاص دهید، یا شاید یکی دیگر از اشتباهات رایج در آن مطلب، انتخاب فونت ضعیف باشد، حال میتوانید موضوع مطلب بعدی وبلاگ خود را به استفاده درست از فونت ها در طراحی لوگو اختصاص دهید.

 

یا حتی میتوانید مطلب بعدی وبلاگ تان را به “۱۰ لوگوی برتر از نظر طراحی، یا ۱۰ نکته ای که برای طراحی لوگو باید بدانید ” اختصاص دهید.
سپس شروع به جستجو در اینترنت و خواندن مطالب مرتبط کرده تا بتوانید رئوس مطالبی که میخواهید در مورد آن بنویسید را تعیین کرده و بعد از طرح ریزی ساختار مطلب خود، شروع به نوشتن کنید.
به این روش میتوانید به راحتی ایده های بیشماری برای مطالب بعدی وبلاگ تان پیدا کنید.

 

در پایان…

در اینجا تنها به چند روش ساده برای ایده یابی اشاره کردیم، در حالیکه شما میتونید با استفاده از روش های بسیار حرفه ای تر، ایده ها و موضوعات بسیار خوبی برای مطالب و محتوای سایت یا وبلاگتان به دست آورید.

 

زمانی که موضوع به اندازه کافی برای نوشتن پیدا کردید، دیگر نگرانی بابت کم آوردن مطلب برای سایت خود نخواهید داشت. تنها کافی است با استفاده از روش طرح ریزی ساختار مطلب، و تعیین رئوس مطالب شروع به نوشتن کنید.

در مورد تکنیک های مختلف وبلاگ نویسی و نوشتن مطلب به زودی مقالاتی در سایت کارنوین منتشر خواهد شد. این روش ها برای نوشتن هر چه سریعتر و آسان تر مطلب برای وبلاگ، به شما کمک بسیاری خواهد کرد.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 ایده عالی برای راه اندازی کسب و کار آنلاین
اگر ایده ای برای شروع سایت یا کسب و کار آنلاین خود ندارید، این راهنمای رایگان را دانلود کنید