قبل از فروش هر محصولی در سایت خود این کارها را انجام دهید

قبل از فروش هرگونه محصول یا سرویسی در سایت خود، این کارها را انجام دهید.

طی سالیان گذشته سایت ها و بلاگ های بسیار زیادی روی کار آمده اند که البته نحوه درمدزایی آن ها نیز تغییرات بسیاری داشته. دیگر این سایت ها صرفا بر پایه تبلیغات کسب درآمد نمی کنند و از دیگر روش های نوینِ درآمد زاییِ آنلاین چون تولید و فروش محصولات و خدمات نیز بهره میبرند.

 

فروش محصولی که مال خودتان باشد مزیت های فراوانی دارد از جمله اینکه دیگر بازدید کنندگان را به دیگر سایت ها ارجاع نمیدهید، به علاوه سود حاصل از فروش محصولات تان ۱۰۰ درصد متعلق به شما خواهد بود و پای هیچ واسطه ای در میان نخواهد بود.

 

در نهایت میتوانید خودتان کیفیت محصولات و خدماتی که ارائه میدهید را کنترل کرده و در همه حال از کیفیت بالای آن مطمئن بوده و همچنین بر پشتیبانی ای که بعد از فروش از مشتریان خود به عمل می آورید نظارت داشته باشید.

 

اما ساخت و تولید محصول نیاز به انجام کارهای بسیاری دارد، گرچه ممکن است بتوانید در کمتر از ۲۴ ساعت یک کتاب الکترونیک ایجاد کنید وآن را برای فروش در سایت خود قرار دهید، اما اگر میخواهید یک محصول عالی ایجاد کنید نیاز به زمانی بیش از این دارید.

 

حتی برای ساخت یک ایبوک باید ابتدا تحقیق و جستجوی کافی داشته، محتوای آن را تهیه کرده و بنویسید، ویرایش کنید، جلد و پکیج آن را طراحی کنید و در نهایت به دنبال سیستم اتوماتیکی برای فروش و درآمد زایی کتاب خود باشید.

 

از آن مهمتر اینکه باید کتابی بنویسید که مخاطبان هدف تان به آن نیاز داشته و بتوانند راه حل مشکلات و نیازهای خود را در آن پیدا کنند.

 

اما برای آنکه کتاب یا محصولی که تولید میکنید فروش خوبی داشته باشد باید کارهای دیگری هم انجام دهید. این اقدامات را باید از اولین روز راه اندازی کسب و کارتان شروع کرده حتی زمانی که روی تولید محصولات خود تمرکز کرده اید، از آن غافل نشوید.
در ادامه این مقاله با این اقدامات مهم آشنا خواهید شد.

 

چرا حتی بهترین محصولات ممکن است فروش خوبی نداشته باشند؟

شاید برای شما هم پیش آمده باشد، محصول خوبی تولید میکنید، برای آن ماه ها زمان میگذارید و هنگامی که آن را در سایت خود قرار میدهد متوجه عدم فروش خوب آن میشوید.

 

اما چرا این اتفاق می افتد؟ اگر محصول یا سرویس تان به اندازه کافی خوب باشد و از کیفیت و ارزش بالایی از نظر محتوا برخوردار باشد، معمولا به دلایل زیر ممکن است فروش خوبی نداشته باشید:

 

به جای آنکه هفته ای حداقل سه الی ۵ مطلب فوق العاده در وبلاگ خود منتشر کنید، تمام زمان و وقت خود را صرف ساخت محصول کرده اید. ممکن است حتی در این مدت، در وبلاگ یا سایت تان مطلبی منتشر نکرده یا آنکه به مقالات پیش پا افتاده و بی ارزش روی آورید و به قول معروف به روز رسانی سایت خود را از سرتان باز کنید.

 

دیگر به شبکه های اجتماعی و به روز رسانی و به اشتراک گذاری مطالب و محتوای خوب در آن توجه نکرده و پروفایل شبکه های اجتاعی تان مثل شهر ارواح میماند.

 

برای لیست ایمیل خود هیچ ایمیلی نمیفرستید و با آن ها ارتباط موثر و دوستانه برقرار نمی کنید.
از فعالیت در فروم ها یا انجمن های گفتگو یا کامنت گذاری در وبلاگ های دیگر غافل میمانید.

از بازاریابی اینترنتی غافل نشوید
به دلایل فوق زمانی که محصول خود را در سایت تان عرضه میکنید نمیتوانید فروش خوبی داشته باشید زیرا نتوانسته اید ارتباط خوبی با مخاطبان هدف خود برقرار کرده و از روش های مختلفِ تبدیل بازدید کننده به مشتری برای این منظور استفاده کنید.

 

برای آنکه فروش خوبی داشته باشید باید از اولین روز ساخت سایت تان، با تولید محتوای ارزشمند، توجه به شبکه های اجتماعی و استفاده از تکنیک های ایمیل مارکتینگ، بازدید کنندگان و مخاطبان خود را به کسب و کار و برندتان علاقه مند کرده و آن ها را علاقه مند نگه دارید.

 

حتی کسانی هستند که محصول خود را تولید میکنند و بعد در اینترنت به دنبال روش هایی میگردند که چطور آن را به فروش برسانند، سپس میفهمند که باید یک سایت یا وبلاگ داشته باشند، آنگاه به دنبال آموزش ساخت سایت میروند، بعد باید محتوا تولید کنند و …، متاسفانه این افراد ممکن است محصول خوبی داشته باشند، اما هیچ پایگاه و مخاطبی برای فروش محصولات خود ندارند و میخواهند تازه از صفر شروع کنند.

 

داشتن یک محصول یا سرویس عالی تنها ۵۰ درصد موفقیت است.

همانطور که گفته شد برای تولید یک محصول ساده مثل ایبوک، باید کارهای زیادی چون پیدا کردن موضوع، تحقیق و جستجو، نوشتن متن، ویرایش آن و در نهایت طراحی جلد و پکیج آن انجام دهید، حال فرض کنید اگر قصدتان ساخت یک پکیج آموزشی است که شامل فایل های تصویری و صوتی و متن باشد به چه مقدار زمان و فعالیت نیاز دارید؟

 

حتی اگر بهترین محصول را هم بسازید تنها نیمی از راه را رفته اید، ۵۰ درصد باقی، مشتریان هستند، اگر نتوانید قبل از آنکه محصول خود را تولید میکنید، ارتباط خوبی با مخاطبان خود برقرار کرده، وبلاگ تان را با مطالب عالی، اختصاصی و ارزشمند به روز رسانی نکنید و به فالورها و شبکه های اجتماعی تان توجه نداشته باشید، هر چقدر هم که برای تولید محصول خود زحمت کشیده باشید، وقت تان را تلف خواهید کرد.

 

زیرا برقراری ارتباط و به روز نگه داشتن مخاطبان هدف تان بسیار حائز اهمیت است. باید همواره کاری کنید تا مشارکت بازدید کنندگان سایت تان رو به افزایش باشد و مشتاق مطالب و اطلاعات تازه تری از جانب کسب و کارتان باشند.

 

قبل از آنکه محصول خود را به فروش برسانید روی این کارها تمرکز کنید.

تولید محصول با کیفیت و با محتوای ارزشمند زمان بر است و ممکن است بگویید من چطور میتوانم همه این کارها را با هم انجام دهم؟

 

چطور میتوانم در کنار کارهای دیگری چون سر کار رفتن، نگهداری از خانه و خانواده و مشغله روزانه خودم یا شغلی که مشغول آن هستم، هم محصولی برای کسب و کارم تولید کنم و هم به فکر به روز نگه داشتن وبلاگ سایتم و افزایش مشارکت بازدید کنندگان در آن باشم؟

 

اول از هر چیز باید برنامه داشته باشید و بر طبق یک استراتژی و اولویت بندی مشخص پیش بروید. به این ترتیب میتوانید لیستی از مهمترین اقدامات مرتبط با کارتان تهیه کرده و هر روزِ خود را به ترتیب اولویت های تان آغاز کنید.

 

پیشنهاد ما این است که به روز نگه داشتن وبلاگ و افزایش مشارکت بازدید کنندگان را در اولویت های خود قرار دهید.
اگر روزی ۱۵ دقیقه زودتر از خواب بلند شده و این زمان را برای تولید محصول خود صرف کنید، در یک ماه شما ۷٫۵ ساعت زمان اضافه خواهید داشت، حال حساب کنید در عرض ۳ الی ۴ ماه چه زمان زیادی برای کار روی محصول با کیفیت خود به دست خواهید آورد.

 

در عین حال میتوانید زمان خود را برای به روز نگه داشتن وبلاگ تان و برقراری ارتباط با مخاطبان خود نیز صرف کنید.
اما بگذارید برویم سراغ مهمترین کارهایی که باید قبل از فروش محصول خود به آن توجه ویژه داشته باشید:

 

یک لیست ایمیل فعال داشته باشید و آن را گسترش دهید.

لیست ایمیل یکی از دارایی های با ارزش کسب و کار اینترنتی تان است که باید از همان روز اول به فکر ایجاد آن باشید.

 

برقراری ارتباط موثر با کسانی که به کسب و کارتان علاقه مند هستند بسیار حائز اهمیت است، لذا این کار را باید با ایجاد لیست ایمیل و فرستادن مطالب مفید و ارزشمند برای آن ها انجام دهید. با این کار از میزان فروشی که میتوانید از طریق لیست ایمیل تان به دست آورید شگفت زده خواهید شد.

لیست ایمیل مهمترین دارایی شما است
زمانی که محصول تان آماده فروش است، یک ایمیل کافی است تا بتوانید فروش خوبی از این روش داشته باشید.
برای داشتن لیست ایمیلی از مخاطبان و افراد علاقه مند به کسب و کارتان نیاز به دو چیز دارید:

افردی که در لیست ایمیل تان عضو شوند. ( این کار را میتوانید با ایجاد یک خبر نامه یا دادن هدیه رایگان به آن ها انجام دهید. )
فرستادن مطالب ارزشمند برای اعضای موجود در لیست ایمیل

نباید از لیست ایمیل خود برای تبلیغات و صرفا فروش استفاده کنید، بلکه همواره با ارسال مطالب ارزشمند و مفید، اعضای لیست خود را علاقه مند نگه دارید.

 

فرستادن مطالب مفید و نکات آموزشی حداقل یک الی سه بار در هفته میتواند باعث برقراری ارتباط و ایجاد اعتماد در اعضای لیست تان شود.

 

میتوانید مطالبی بفرستید که با محصولی که به زودی برای فروش در سایت تان قرار میدهید، مرتبط باشد، به این روش میتوانید افراد موجود در لیست خود را برای خرید مشتاق و ترغیب کنید.

 

وبلاگ یا سایت خود را به روز نگه دارید.

برای افزایش تعداد اعضای لیست ایمیل یا خبرنامه تان باید از محتوا و مطالبی که در سایت خود منتشر میکنید بهره ببرید.
زمانی که افراد مطالب موجود در سایت تان را جذاب و آموزنده بیابند حاضر میشوند برای دریافت اطلاعات بیشتر در لیست ایمیل تان عضو شوند.

 

زمانی که وبلاگ سایت خود را با محتوای اختصاصی و ارزشمند به روز نگه دارید، میتوانید هرگاه مطلب جدیدی در سایت خود منتشر میکنید به اعضای لیست خود ایمیل زده و آن ها را از جدیدترین مقالات خود آگاه کنید.

 

همچنین به روز نگه داشتن وبلاگ سایت و انتشار مطالب مفید و اختصاصی و ارزشمند باعث افزایش بازدید کننده سایت تان توسط موتورهای جستجو شده، مشارکت بازدید کنندگان را در سایت تان افزایش میدهد و در نهایت منجر به تبدیل بازدید کنندگان سایت به مشتریانی وفادار و علاقه مند خواهد شد.

 

از پروفایل شبکه های اجتماعی کسب و کارتان غافل نشوید.

بسته به نوع کسب و کاری که دارید، میتوانید از شبکه های اجتماعی برای فروش بیشتر محصولات خود استفاده کنید. البته اگر آن چه به فروش میرسانید یک فایلِ دیجیتالی قابل دانلود چون ایبوک یا پکیج های آموزش ویدیویی باشد، شاید نتوانید از شبکه اجتماعی فروش چندانی داشته باشید، اما با استفاده از قدرت شبکه های اجتماعی به برند سازی و افزایش اعضای لیست ایمیل خود کمک بسیاری خواهید کرد.

 

علاوه بر این با بهره بردن از شبکه های اجتماعی، از نیازها و علایق مخاطبان خود نیز آگاه خواهید شد.

شبکه های اجتماعی به برند سازی تان کمک میکنند
حتی متیوانید در پروفایل خود نظر سنجی ایجاد کرده و نظرات و پیشنهادات مخاطبان خود را جویا شوید.
سعی کنید پروفایل شبکه های اجتماعی خود را با فرستادن و به اشتراک گذاری مطالب مفید، به روز نگه دارید. با لایک کردن یا کامنت گذاشتن برای فالورهای خود ارتباط مستقیمی با آن ها ایجاد کرده و بدین وسیله به برند سازی و افزایش اعتماد به کسب و کارتان یاری رسانید.

 

بازاریابانی برای فروش محصول خود پیدا کنید.

حتما با سیستم های همکاری در فروش آشنا هستید. در این مورد این مطلب را مطالعه کنید. چرا خود شما یک سیستم همکاری در فروش ایجاد نکرده و افرادی را برای بازاریابی محصولات تان نداشته باشید؟

 

راه اندازی سیستم همکاری در فروش برای محصولاتی که در سایت تان دارید به راحتی نصب یک افزونه وردپرس است. چه برای فروش محصولات فیزیکی و چه فایل های دیجیتالی قابل دانلود، میتوانید از افزونه همکاری در فروش استفاده کرده و با این کار یک سیستم برد – برد داشته باشید.

 

بازدید کنندگان یا مشتریان تان میتوانند به عنوان بازاریاب شما عمل کرده و محصولات تان را به دیگران معرفی کنند و سپس از هر فروشی که انجام میشود، درصدی پورسانت به دست آورند. به این ترتیب هم شما سود خواهید کرد و هم آن ها.

 

این پروسه با لینک مشخصی که متعلق به هر بازاریاب است و توسط سیستم همکاری در فروش ایجاد میشود، انجام شده، به این صورت که کافی است هر بازاریاب لینک اختصاصی خود را به دیگران معرفی کند سپس هر فروشی که از طریق لینک او انجام شود، درصدی پورسانت برایش خواهد داشت.

 

در صورتی که بتوانید ارتباط دوستانه و خوبی با دیگر وبلاگ نویسان و فعالان حوزه کسب و کارتان ایجاد کنید میتوانید از طریق آن ها نیز محصولات و خدمات خود را معرفی کرده و به فروش برسانید.

 

همه این ها مستلزم این است که ارتباط خود را با دیگر وبلاگ نویسان و بازدید کنندگان سایت تان حفظ کنید.

 

چطور ایده محصول خود را به واقعیت تبدیل کنید؟

ساخت و تولید یک محصول هر چقدر هم که ساده باشد نیاز به زمان دارد، مخصوصا اگر بخواهید به کیفیت و ارزش محتوای آن اهمیت دهید، که البته این باید هدف اصلی تان باشد.

 

به دلیل کارهای زیادی که تولید یک محصول دارد، معمولا انجام آن را پشت گوش می اندازیم، در صورتی که اگر هر چه سریعتر ایده خود را به واقعیت تبدیل کنید از نتایج آن شگفت زده خواهید شد.

 

اما با وجود تمام مشغله ها و مشکلاتی که در طول روز با آن دست به گریبان هستید چطور میتوانید ایده خود را به واقعیت تبدیل کرده و بالاخره محصول نهایی خود را به بازار هدف تان عرضه کنید؟

 

شروع کرده و انجام دهید.

شاید خیلی ساده به نظر آید ولی تنها کاری که باید انجام دهید این است که فقط شروع کنید، با هر امکانات، زمان، تجربه و سرمایه ای که دارید فقط شروع کنید، اگر امروز این کار را نکنید فردا دیر است و مطمئنا پشیمان خواهید شد.

 

برای شروع لازم نیست کار خارق العاده ای انجام دهید. فراموش نکنید که سادگی یکی از رموز موفقیت کسب و کارها به خصوص کسب و کارهای اینترنتی است.

 

میتوانید از پیدا کردن موضوعی برای محصول تان شروع کنید یا حتی سر فصل هایی که میخواهید در مورد آن آموزش دهید را مشخص کرده و کم کم شروع به تکمیل محصول خود کنید.

 

در عین حال کمال گرایی را کنار گذاشته و با ساده ترین شکلی از محصول تان که میتواند برای مشتریان هدف، ایجاد ارزش کند شروع کنید.

با هر امکاناتی که دارید فقط شروع کنید
تا زمانی که برای مخاطبان خود ایجاد ارزش کرده و به نیاز ها و خواسته های آن ها پاسخ دهید و راه حل جامع و ساده ای را در اختیارشان قرار دهید، مهم نیست محصول تان چقدر عالی و حرفه ای ساخته شده باشد، همیشه فروش خوبی خواهید داشت.

 

اگر میخواهید یک ویدیوی آموزشی تهیه کنید، میتوانید از دوربین موبایل تان استفاده کنید، مهم این است که راه حل را به مخاطب ارائه دهید، اهمیتی ندارد که در شروع به فکر خریداری یک دوربین حرفه ای باشید، با این کار نه تنها نیاز به هزینه گزافی نخواهید داشت بلکه با ارائه اولین نسخه از محصول تان متوجه میشوید که آیا فروش خوبی خواهید داشت یا خیر، همچنین به واسطه نظرات به دست آمده از مشتریان خود، نسخه های بعدی از محصول تان را با امکانات و ویژگی های بیشتری عرضه خواهید کرد.

 

آهسته ولی پیوسته پیش بروید.

همانطور که گفتیم کم کم پیش بروید، حتی اگر لازم است روزی ۱۵ دقیقه زودتر از خواب بلند شوید و آن زمان را صرف کار کردن روی محصول تان کنید.

 

به هیچ عنوان از برقراری ارتباط موثر با بازدید کنندگان و مخاطبان هدف، به روز رسانی وبلاگ سایت و افزایش اعضای لیست ایمیل تان غافل نشوید.

 

آهسته و پیوسته پیش بروید اما هرگز تولید محصول یا به روز رسانی سایت تان را فدای یکدیگر نکنید. باید این دو را مدیریت کرده و همراه با دیگر کارهایی که در طول روز برای زندگی تان انجام میدهید، پیش ببرید.

 

شاید ۱۵ دقیقه در روز زمان زیادی نباشد، اما بعد از چند ماه در کنار به روز رسانی وبلاگ سایت تان و برقراری ارتباط با مخاطبان خود، محصول تان را نیز تولید کرده اید و هنگامی که آن را در سایت خود قرار میدهید، به سرعت شاهد موفقیت و فروش آن خواهید بود.

 

پس فراموش نکنید اگر میخواهید ایده محصول خود را به واقعیت تبدیل کنید از همین امروز شروع کرده و آهسته و پیوسته به پیش بروید.

 

2 دیدگاه ها

  1. سلام
    مطلب خیلی خوبی بود
    تبریک میگم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 ایده عالی برای راه اندازی کسب و کار آنلاین
اگر ایده ای برای شروع سایت یا کسب و کار آنلاین خود ندارید، این راهنمای رایگان را دانلود کنید