ارزیابی ایده

۶ سوال کلیدی برای اینکه بدانید آیا ایده کسب و کار تان مناسب است یا خیر؟

همانطور که بارها در مطالب موجود در سایت عنوان شده، اولین مرحله برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی یا ساخت سایت، انتخاب یک موضوع یا ایده کسب و کار مناسب برای آن است.
یکی از اقدامات مهم بعد از انتخاب ایده کسب و کار، تعیین بازار و مخاطبان هدف هست، برای این منظور باید ببینید آیا ایده ای که انتخاب کرده اید قابل اجرا هست یا خیر؟
مهمترین ویژگی ای که یک ایده باید داشته باشه اینه که پولساز باشه، وگرنه اصلا برای چی میخواهید یک کسب و کار راه اندازی کنید؟
برای همین باید بررسی کنید ببینید آیا ایده تان میتواند برای شما و کسب و کارتان درآمد پایدار و بلند مدت ایجاد کند یا خیر؟
ما در این مطلب برای شما ۶ پرسش مطرح کردیم که تنها با پاسخ به این پرسشها میتونید ببینید آیا ایده کسب و کاری که انتخاب کردید مناسب هست یا خیر؟ آیا پتانسیلی برای پیشرفت داره؟ آیا میتونید به آن به عنوان یک ایده بلند مدت نگاه کنید؟ آیا میتونید از این ایده پولی به دست آورید یا خیر؟

1. آیا ایده تان قابل گسترش است یا بعد از ارائه راه حل تمام میشود؟
۲٫ آیا ایده تان پتانسیل بلند مدت بودن دارد؟
۳٫ آیا برای ایده تان به اندازه کافی مشتری، بازدید کننده یا ترافیک وجود خواهد داشت؟
۴٫ آیا مردم در بازار هدف ایده تان پول پرداخت میکنند؟
۵٫ آیا رقیبی در بازار هدف خود دارید؟
۶٫ آیا ایده تان پتانسیلی برای فروش کالاهای فیزیکی دارد؟

 

چطور پاسخ این پرسشها را پیدا کنید؟
در ادامه به طور مفصل هر کدام از پرسش ها رو بررسی خواهیم کرد:

 

۱٫ آیا ایده کسب و کار تان قابل گسترش است؟

منظور این است که آیا سرویس ها و خدمات شما در آینده قابل گسترش به حوزه های دیگر هست یا خیر؟
به عنوان مثال اگر در ارتباط با تناسب اندام سرویس یا محصولی را ارائه میکنید میتوانید بعدا وارد حوزه های دیگری چون تغذیه شوید.
یا اینکه میتوانید با تغییر فصول، در مناسبت های خاص و مشابه، به مشتریان خود پشتیبانی یا محصولات جدیدتری رو ارائه کنید.
به عنوان مثال کسانی که قصد دارند تا رسیدن روز عروسی شان به وزن دلخواه برسند، یا کسانی که سعی میکنند برای یک مهمانی خاص خودشان را لاغر کنند، یا برای سال نو قصد دارند به اندام مناسب برسند.
مطمئنا کسی که دنبال رسیدن به تناسب اندام است میخواهد در انجام کارهای روزانه و تفریحاتش هم انرژی بیشتری داشته باشد، پس میتوانید با ارئه محصولاتی در رابطه با افزایش انرژی بیشتر و بهره وری بیشتر در طول روز هم فعالیت کنید.
میبینید که چطور میتوان از یک ایده اصلی و کلی به زیر مجموعه های مرتبط دیگری رسید؟

ایده کسب و کار قابل گسترش
برای اینکه بتوانید دیگر حوزه های مربوط به ایده تان را پیدا کنید تنها کافی است از روش طوفان ذهنی استفاده کنید.
به این شکل که میاید بالای یک صفحه خالی ایده اصلی تان را مینویسید، به عنوان مثال ایده و علاقه شما در رابطه با سفر و گردشگری است.
باید ایده اصلی خود را به صورت دقیق تعریف کرده باشید. یعنی بدانید که ایده شما قرار است چه مشکلاتی را حل کند، یا چه راه حل ها و امکاناتی را در اختیار مشتریان بالقوه تان قرار دهد.
خب حالا از روش طوفان ذهنی استفاده کنید و خودتان را جای مشتری بالقوه تان گذاشته و شروع کنید به نوشتن هر آنچه در ارتباط با ایده تان است.
همه آنچه به ذهن تان میرسد را یادداشت کنید.
مثلا:

• یافتن مکان های تاریخی، مذهبی، رستوران ها ، هتل ها
• بودجه بندی سفر
• بهترین وسایل برای سفر
• نقشه و آدرس مکان ها
• بهترین روش برای رفتن به مکان مورد نظر
• عکس هایی از مقصد سفر
• شهر ها و مکان های مشابه به مقصد سفر
• ایده هایی برای سفر های دوستانه
• ایده هایی برای سفر های دو نفره
• ایده هایی برای مقصد سفر در تعطیلات
• سوغات شهر مقصد
• بازارها و خریدهای خوب
• قیمت اجناس در مقصد
• شهر های مجاور
• شهر های بین راه
• نحوه تهیه بلیط
• وسایلی که باید در سفر با خود برد
• سفر با بچه ها
• وسایل حمل و نقل
• ساعات کاری مکان های مختلف در شهر مقصد
• فصل خوب برای سفر به آن شهر
• و غیره….

میبینید به چقدر ایده میتونید برسید؟ حتی اگر کمی دقت کنید هر کدام از این ها را میتونین به مباحث دیگری هم بسط دهید یا حتی بعضی از این ایده ها ممکنه در دسته بندی های مشابه به هم قرار گیرند.
به عنوان مثال هر آنچه مربوط به جابه جایی و حمل نقل است در یک دسته و هر آنچه مربوط به هزینه هست در دسته بودجه بندی سفر قرار گیرد.
حتی میتوانید هر کدام از موضوعات به دست آمده رو باز هم به زیر مجموعه های دیگر تقسیم بندی کرد.
با انجام روش فوق میتونید بفهمید ایده ای که انتخاب کرده اید تا چه اندازه قابل گسترش خواهد بود؟

 

نکته بسیار مهم: شما حتی میتونید از یکی از همین زیر مجموعه هایی که به آن رسیدید، برای شروع کسب و کار خود استفاده کنید.

به عنوان مثال میتونید کسب و کار تان را حول سوغات شهرهای مختلف راه اندازی کرده و در آینده، کم کم اون رو به دیگر حوزه ها گسترش دهید.

 

۲٫ آیا ایده تان پتانسیل بلند مدت بودن دارد؟

دومین سوالی که باید به آن پاسخ دهید اینه که آیا میتونید در دراز مدت این کسب و کار رو ادامه بدین؟ آیا میتونید در آینده دور یا نزدیک کسب و کارتان را به یک تجارت بزرگ تبدیل کنید؟
آیا میتونید به ۵ سال آینده کسب و کار خود نگاه کرده و ببینید اون موقع میخواهید با این ایده ای که راه انداخته اید به کجا برسید و کجا باشید؟
اگرهیچ محدودیتی نداشته باشید میخواهید در ۵ سال آینده چطور در این حوزه فعالیت کنید؟
آیا ایده تان این امکان رو داره که در ۵ سال آینده تبدیل به یک کسب و کار بزرگ بشه یا خیر؟
همین مثال مسافرت رو در نظر بگیرید و فرض کنید ۵ سال گذشته و شما به اندازه کافی در کسب و کار خود پیشرفت کرده اید. آیا میتونید تصور کنید که ۵ سال آینده کجا ایستادین؟ میتونین به این فکر کنید که این ایده رو تبدیل به یک شرکت مسافرتی یا آژانس مسافرتی بزرگ کنید؟
یا اگر در زمینه تناسب اندام فعالیت میکنید ممکنه بخواهید یک باشگاه ورزشی راه بی اندازید، شاید هم بخواهید یک فروشگاه اینترنتی یا فیزیکی در زمینه تناسب اندام داشته باشید.

 

از بزرگ فکر کردن نترسید و به آینده کسب و کار خود در حوزه مورد نظرتان از همین شروع کار فکر کنید.

 

۳٫ آیا در دنیای وب به اندازه کافی بازدید برای کسب و کارتان به دست خواهید آورد؟

برای پاسخ به این سوال روش های مختلفی وجود داره که به شما کمک میکنه تا بفهمید آیا اصلا برای ایده ای که انتخاب کرده اید به اندازه کافی بازدید کننده وجود داره یا خیر.
در اینجا چند روش رو به شما معرفی میکنیم تا بتونید توسط اونها پاسخ این سوال رو پیدا کنید:

 

استفاده از google keyword planner

با استفاده از این ابزار میتونید آمار جستجوی ماهانه برای یک عبارت یا کلمه کلیدی خاص رو در گوگل به دست آورید.
همانطور که در تصویر زیر میبینید میتونید عبارت مورد نظر خود را در قسمت جستجو وارد کرده و سپس از میانگین تعداد جستجوی ماهانه آن عبارت آگاه شوید.

ابزار keyword planner
به عنوان مثال عبارت “تناسب اندام” دارای جستجوی ماهانه ۵۴۰۰ در ماه است ( به تصویر اول دقت کنید. ) در حالیکه عبارت “راز های کوچک کردن شکم”دارای جستجوی ماهانه ۳۲۰ در ماه هست. ( به تصویر دوم دقت کنید. )

جستجوی عبارت تناسب اندام

 

جستجوی عبارت دوم

این اعداد میتونن به شما برای سنجش ایده ای که انتخاب کرده اید کمک کنند. دقت داشته باشید، هر چه آمار جستجوی ایده ای که انتخاب کرده اید بیشتر باشد، میتوانید تقریبا مطمئن باشید که بازدید کننده و تقاضا برای ایده تان نیز وجود دارد.
البته فراموش نکنید که هر چه ایده یا کلمه ای که وارد کرده اید کلی تر باشد مانند تناسب اندام در مثال فوق، تعداد جستجوی آن هم بالاتر است، اما به همین نسبت، برای افزایش آمار بازدید کنندگان سایت خود برای این کلمه نیز باید زحمت بیشتری بکشید، اما میتونید به جای استفاده از یک عبارت کلی از عبارات مرتبط و چند کلمه ای مثل: راز های کوچک کردن شکم که در مثال فوق دیدید استفاده کنید.

درست است که آمار جستجوی آن کمتر است ولی در عوض کار شما برای رنکینگ سایت تان در گوگل با این عبارت بسیار راحت تر خواهد بود. در رابطه با نحوه استفاده از این ابزار گوگل و پیدا کردن کلمات و عبارات کلیدی مناسب در سایت مطالب آموزشی موجود هست که میتونید استفاده کنید.

هر چه آمار جستجوی کلمه ای کمتر باشد، افزایش بازدید کننده و افزایش رتبه سایت برای آن هم راحت تر خواهد بود.

به صورت یک راهکار کلی بهتر است به سراغ کلمات و عباراتی که کمتر از ۱۴۰ آمار جستجو در ماه دارند نروید.

 

استفاده از انجمن های گفتگو یا فروم ها

از دیگر روش هایی که میتوانید بفهمید آیا برای موضوع سایت تان به اندازه کافی بازدید و مخاطب وجود خواهد داشت یا خیر، استفاده از انجمن های گفتگو یا فروم ها میباشد.
میتوانید عبارت مورد نظر خود را به روش زیر در کادر جستجوی گوگل وارد کنید:

 

“عبارت یا کلمه کلیدی” + forum

 

 

در صورتی که در ارتباط با کلمه یا عبارتی که وارد کردید انجمن های تخصصی مرتبطی وجود داشته باشد میتواند نشان دهنده خوبی برای وجود بازدید و مخاطب برای سایت تان باشد.
همچنین در بسیاری از این انجمن ها قسمتی به صورت کامل به موضوعات مختلف اختصاص داده شده است. با گشت و گذاری در تالار های مختلف انجمن های گفتگو میتوانید از میزان فعالیت، پرسش و پاسخ های مطرح شده و تعداد کاربران فعال یا آنلاین حاضر در انجمن ها به پر طرفدار بودن موضوع انتخابی تان پی ببرید.
به عنوان مثال به تصویر زید دقت کنید.

 

استفاده از وبلاگ ها یا سایت های مشابه

میتوانید با وارد کردن کلمه یا عبارت کلیدی مورد نظرتان به تنهایی در گوگل به صدها سایت و وبلاگ مرتبط به آن دسترسی داشته باشید که خود نشان دهنده خوبی برای وجود کافی بازدید کننده برای ایده کسب و کار شما خواهد بود.
وجود سایت ها یا وبلاگ های مشابه در حوزه فعالیت مورد نظرتان نشان دهنده این است که شما در این بازار بی رقیب نخواهید بود، در واقع وجود رقابت خود نشان دهنده فعال بودن و وجود مشتری و مخاطب برای ایده کسب و کار مورد نظرتان است.

 

وجود مجلات و کتابهای مرتبط

از دیگر روش ها برای ارزیابی ایده تان و اینکه ببینید آیا بازار و بازدید کننده ای برای آن وجود خواهد داشت یا خیر این است که مجلات و کتاب های مرتبط را بررسی کنید.
تنها کافی است به روزنامه فروشی یا کتاب فروشی مراجعه کرده و ببینید آیا در ارتباط با موضوعی که برای سایت تان انتخاب کرده اید مجلات و کتاب هایی وجود دارند یا خیر.
وجود مجلات تخصصی و کتابها در مورد موضوع مورد نظرتان میتواند نشان دهنده این باشد که بازار خوب و همچنین بازدید کننده خوبی برای ایده تان خواهید داشت.

 

۴٫ آیا مردم برای ایده تان پولی پرداخت خواهند کرد یا خیر؟

سوال چهارم برای بررسی و ارزیابی ایده تان این است که بفهمید آیا مردم حاضرند برای خدمات و محصولات مرتبط با ایده کسب و کارتان پولی بپردازند یا خیر؟

پرداخت پول
برای این منظور باید به دنبال رقبا باشید، محصولات و خدمات آن ها را بررسی کنید و یا اینکه در اینترنت محصولات و خدمات مرتبط با کسب و کار خود را جستجو کنید، در صورتی که سایت های دیگری در حال فروش و ارائه محصولاتی باشند، میتوانید از وجود مشتری و تقاضا برای کسب و کار و خدمات خود نیز مطمئن شوید.
این محصولات میتواند فیزیکی و یا محصولات مجازی و قابل دانلود باشد، وجود نرم افزار ها، اپلیکیشن های موبایل، پکیج های آموزشی، کتاب و مجلات، خدمات و سرویس های مرتبطی که در این مورد ارائه میشود، همه میتواند نشان دهنده وجود مشتری برای ایده ای که انتخاب کرده اید باشد.
بهترین راه برای پاسخ به سوال مطرح شده در فوق بررسی رقباست به همین دلیل میرسیم به سوال بعدی:

 

۵٫ آیا غیر از شما رقبایی در بازار وجود دارد یا خیر؟

یکی از بهترین کارها برای اینکه بدانید ایده کسب و کار تان مناسب است یا خیر بررسی وجود رقبا در بازار هدف مورد نظرتان است.
اکثر افراد به دنبال ایده ای هستند که اولین و ناب باشد اما نکته مهم این است که همیشه اولین بودن نمیتونه عامل موفقیت و درآمد شما باشه، وجود رقبایی که در حال حاضر موفق بوده و ایده مورد نظر شما را از قبل انجام داده اند میتواند دلیل خوبی برای موفقیت موضوعی که انتخاب کرده اید باشد.

وجود رقبا در بازار هدف
اما چطور رقبای خود را پیدا کنید؟
همانطور که گفته شد بهترین راه استفاده از گوگل و جستجوی عبارت یا کلمه کلیدی مرتبط با ایده تان است.

 

معمولا مهمترین رقبای شما در صفحات اول تا سوم گوگل حضور دارند.

برای اینکه بتونید سایت های بیشتری را پیدا کنید بهتر است از عبارت مشابه و مرتبط دیگری نیز استفاده کنید. برای دسترسی به این عبارات بهتر است از ابزار keyword planner که به آن اشاره شد بهره برده و نتایج گوگل رو برای بیشتر عبارات مشابه بررسی کنید.
سایت های موجود در نتایج جستجو رو بررسی کرده و ببینید کدام از این سایت ها ایده یا موضوعی مشابه شما دارند و چه خدمات و محصولاتی در سایت خود ارائه میدهند؟

محتوای این سایت ها و قسمت نظرات رو بررسی کنید و از نحوه ارتباط با مشتریان آن ها نیز غافل نشوید. همچنین صفحات شبکه اجتماعی شان را دنبال کرده و از نحوه فعالیت، خدمات پس از فروش، مشتری مداری، کیفیت محصولات و سرویس هایشان نیز آگاه شوید.

 

۶٫ آیا محصولات فیزیکیِ مرتبط با ایده شما در بازار به فروش میرسد؟

سوال آخر هم مربوط میشود به بررسی وجود محصولات فیزیکی مرتبط با ایده ای که انتخاب کرده اید.
اگر محصولات فیزیکی ای در بازار به فروش میرسد که با موضوع سایت شما همخوانی دارد، میتواند نشان دهنده وجود بازار برای ایده کسب و کار تان باشد.
شما میتوانید در آینده دامنه فروش سرویس ها و خدمات خود را به محصولات فیزیکی نیز گسترش دهید و یا اینکه در صورت امکان این محصولات فیزیکی را در قالب پکیج های دیجیتالی قابل دانلود در اینترنت به فروش برسانید.
به عنوان یک مثال ساده میتوان به فروش کتاب های الکترونیکی قابل دانلود در اینترنت در کنار کتاب های سنتی و کاغذی و یا نسخه صوتی و قابل دانلودِ کتاب های موجود در بازار اشاره کرد.

 

به طور خلاصه

هر ایده ای که داشته باشید با پاسخ به ۶ سوال مطرح شده در فوق میتوانید آن را بررسی کنید و پی ببرید آیا ایده تان قابل اجرا و پولساز خواهد بود یا خیر؟
مهمترین ویژگی ای که ایده شما باید داشته باشد، وجود بازار و مخاطب برای آن و همچنین پولساز بودن آن است.
در صورتی که ایده تان دارای بازار مناسب و پرطرفداری باشد و رقبایی هم در حال فروش و ارائه محصولات و خدمات خود باشند میتوانید تا میزان زیادی به موفقیت ایده خود باور داشته باشید.
البته فراموش نکنید دو ویژگی گفته شده برای موفقیت ایده تان لازم است اما کافی نخواهد بود. برای موفقیت در کسب و کار اینترنتی خود نیاز دارید تا مهارت ها و تکنیک هایی را یاد بگیرید تا بتوانید به یک درآمد پایدار و مطمئن از اینترنت تکیه کنید.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 ایده عالی برای راه اندازی کسب و کار آنلاین
اگر ایده ای برای شروع سایت یا کسب و کار آنلاین خود ندارید، این راهنمای رایگان را دانلود کنید