سوال وبمستران

سه سوالی که هر وبمستری درباره محتوای سایتش باید از خود بپرسد

هر وب سایت موجود در اینترنت دارای نوعی از محتواست که با توجه به هدفِ صاحب سایت یا وب مستر، وظیفه ای دارد، به عنوان مثال برخی از وب مسترها تنها به دنبال انتشار نظرات و تجربیات شان یا علاقه مندی های خود در وبلاگ هستند و برخی دیگر به دنبال تبدیل بازدید کنندگان به خریدار و مشتری، فروش محصولات یا خدمات و در نهایت کسب درآمد از وبلاگ یا سایت خود هستند.

 

محتوای سایت شما هر وظیفه و هدفی که داشته باشد، به عنوان صاحب آن و به عنوان یک وب مستر لازم هست تا سوالاتی را از خود بپرسید و مطمئن شوید آیا محتوای سایت تان هدف اصلی خود را به درستی انجام میدهد و در این امر موفق هست یا خیر؟

 

در ادامه سه پرسش مطرح شده که به شما کمک میکند تا با پاسخ به این سه پرسش بتونید محتوای سایت خود را برای رسیدن به هدف نهایی تان بهینه و به روز کنید.

 

پرسش اول: آیا محتوای سایت شما، ارزشمند، مفید و آموزنده برای بازدید کنندگان تان هست یا خیر؟

اگر محتوا و مطالب سایت تان به گونه ای است که هیچ اطلاعات مفید و آموزنده ای در مورد موضوع مورد نظر، یا راه حلی برای مشکل خواننده ارائه نمیکند، به احتمال زیاد، نرخ خروج سایت تان بالا خواهد بود و به سختی میتوانید به جذب ترافیک و ماندگاری بازدید کنندگان در سایت خود کمک کنید.

 

محتوای سایت شما باید به گونه ای باشد که علاوه بر ارائه اطلاعات و راه حل های مفید و آموزنده به خواننده، در وقت و انرژی و پول او نیز صرفه جویی کند.
برای اینکه بتوانید چنین محتوایی در سایت خود داشته باشید لازم است تا نکات زیر را در نظر بگیرید:

 

سعی کنید تا از تجربیات خود در استفاده از یک محصول یا خدمات خاص بنویسید، همچنین میتونید اطلاعات موجود در سایت ها و بلاگ های مختلف را جمع آوری کرده و با خلاصه یا اضافه کردن تجربیات و نقطه نظرات خود، این مطالب را در سایت تان منتشر کنید.

 

برای صرفه جویی در زمان خوانندگان خود میتوانید به راحتی اطلاعات موجود در وب را به صورت خلاصه و دسته بندی شده در آورده و یا لیستی کامل از سایت های مرتبط با موضوع مورد نظر را به خواننده ارائه دهید.

 

میتوانید یک ویدیوی آموزشی از انجام کاری که در آن مهارت دارید تهیه کرده و در اختیار خواننده خود قرار دهید، این روش برای جذب ترافیک و همچنین ماندگاری و علاقه مندی بازدید کنندگان در سایت شما بسیار موثر است.

فیلم آموزش مهارت

به عنوان مثال ممکن است در کار با نرم افزار خاصی مهارت داشته باشید، کافی است با استفاده از نرم افزار Camtasia یک فیلم از نحوه کار با نرم افزار مورد نظر را تهیه کرده و در سایت خود برای بازدید کنندگان تان قرار دهید.

 

روش دیگر ساخت یک محصول دیجیتالی مانند یک ای بوک هست که اطلاعات مفید و کاملی را در مورد موضوع خاصی به خوانندگان ارائه میدهد.
میتونید به راحتی یک کتاب الکترونیکی یا ایبوک ساخته و آن را به رایگان برای دانلود در سایت خود قرار دهید.
این کتاب باید به گونه ای باشد که بتواند به خواننده کمک کرده و او را در انجام کاری یا به دست آوردن اطلاعاتی در مورد چیزی یاری دهد.

 

در نهایت میتونید از ساخت و ایجاد وبینارها استفاده کنید و یا از ساخت فایل های صوتی یا پادکست ها بهره ببرید، همچنین میتوانید ترتیب ایجاد یک مصاحبه را داده و با افراد مهم یا متخصص در حوزه کاری خود مصاحبه کرده و پرسش های خود یا خوانندگان سایت تان را از او پرسیده و در نهایت آن را با خوانندگان یا بازدید کنندگان سایت تان به اشتراک بگذارید.

 

یک روش عالی برای ایجاد محتوای مناسب برای سایت به خصوص سایت هایی که اقدام به فروش محصولات خاصی میکنند، این است که آن محصولات را خود استفاده و بررسی کرده و در نهایت بررسی های خود را با فیلم، عکس یا محتوای نوشته شده در اختیار بازدید کنندگان شان قرار دهند تا به نوعی هم راهنمای خرید برای آن محصول باشد و هم تجربه خود را در استفاده از آن محصول با خوانندگان در میان بگذارید.
یکی از عوامل موفقیت دیجی کالا، بررسی های تخصصی ای بود که در مورد هر کدام از محصولات دیجیتالی خود در سایت ارائه میداد.

 

پرسش دوم: آیا محتوای سایت تان ایجاد اعتماد میکند؟

همانطور که شاید بدانید، گوگل همواره در حال به روز رسانی و بهینه سازی الگوریتم های خود برای ارائه سایت های با محتوای مفید و مرتبط با عبارت کلیدی جستجو شده توسط کاربران است، تا بدین وسیله سایت هایی که محتوای مرتبط و مفیدی دارند در صدر نتایج جستجو به کاربران نمایش داده شود و سایت هایی با محتوای بی ارزش و غیر مرتبط نیز در نتیجه جستجو تنزل کرده و در صفحات اول به بازدید کنندگان نمایش داده نشوند.

 

به همین منظور میتوان به نوعی گوگل را ابزاری برای سنجش اعتماد و اعتبار سایت ها به کار برد. به گونه ای که سایت هایی که در صدر نتایج قرار می گیرند با توجه به محتوای مفید و مرتبط خود از ارزش و اعتبار بیشتری نزد گوگل بهره مند هستند.

 

اما از آن جایی که گوگل و الگوریتم های آن نیز کامل و بی نقص نیست، سایت های بی محتوا نیز با روش های کاذب و کلاه سیاه سئو یا Black Hat SEO میتوانند سایت خود را در نتیاج اولیه یا صفحات اول جستجوی گوگل نمایش دهند.

بلک هت سئو

گرچه این صعود در نتایج جستجوی گوگل موقتی بوده، چرا که گوگل مرتبا الگوریتم های خود را بهینه کرده و سایت های بی محتوا و غیر مرتبط را از نتایج خود حذف خواهد کرد.
اما برای اینکه بتوانید اعتبار و اعتماد لازم را از سوی گوگل پیدا کنید، لازم است تا سعی بر افزایش رنک و اعتبار سایت خود با ایجاد محتوای مفید و مرتبط کنید.
برای این منظور نکات زیر را در نظر داشته باشید:

 

با توجه به پرسش اول، همواره سعی کنید تا با ارائه مطالب و محتوای اختصاصی، ارزشمند و آموزنده، سایت خود را به طور مرتب به روز رسانی کنید.
این کار نه تنها باعث افزایش اعتماد و اعتبار سایت تان نزد بازدید کنندگان خواهد شد بلکه از نظر گوگل نیز سایت شما تبدیل به یک مرجع حاوی مطالب مفید و ارزشمند در حوزه و موضوع مورد نظر خواهد شد.
پس سعی کنید تا سایت تان را با مطالب مفید و مرتبط با عبارات کلیدی مورد جستجوی کاربران، به صورت دائمی و مرتب به روز رسانی کنید.

 

علاوه بر ایجاد محتوای مفید و به روز رسانی دائمی و مرتب سایت یا وبلاگ خود، لازم است تا با استفاده از اصول سئو مطالب و محتوای سایت خود را برای موتور جستجوی گوگل بهینه کرده تا در نتایج جستجوی گوگل به صفحه اول آمده و به این ترتیب نه تنها بازدید کننده هدفمند سایت خود را افزایش خواهید داد، بلکه از نظر گوگل نیز سایت شما اعتبار بیشتری یافته و به یک مرجع تبدیل میشود.

 

پرسش سوم:آیا برای ترویج محتوای سایت خود و افزایش مخاطبان آن، اقدامات لازم را انجام میدهید؟

زمانی که سایت شما شروع به جذب بازدید کننده میکند، این بازدید کنندگان تبدیل به مخاطبان و بازدید کننده دائمی سایت تان خواهند شد، که با توجه به محتوای مفید آن به سایت شما اعتماد کرده و همیشه برای مطالعه به آن سر خواهند زد.

 

یکی از بهترین روش ها برای ترویج بیشتر سایت و محتوای آن استفاده از بازاریابی ویروسی یا دهان به دهان است، که در دنیای اینترنت توسط به اشتراک گذاری مطالب صورت میگیرد.

 

زمانی که شما مخاطبان دائمی خود را پیدا کنید، این مخاطبان و بازدید کنندگان در صورتی که مطالب سایت شما مفید باشد، آن را با دیگران به اشتراگ گذاشته و یا سایت شما را به دوستان خود نیز معرفی خواهند کرد.

 

حتما بارها برای تان پیش آمده که آدرس سایت یا وبلاگی را برای دوستان خود فرستاده باشید.
برای استفاده موثر از این روش و ترویج سایت و محتوای آن لازم است نکات زیر را در نظر داشته باشید:

 

یک خبرنامه ایمیلی در سایت خود ایجاد کرده به بازدید کنندگان امکان عضویت در آن را بدهید.
Rss feed سایت تان را تنظیم کرده و به بازدید کنندگان امکان عضویت و پیگیری مطالب سایت تان توسط Rss feed را بدهید.

 

یک کتاب الکترونیکی نوشته و در محتوا و مطالب آن آدرس سایت خود را نیز ذکر کرده و سپس این ایبوک را برای دانلود رایگان در سایت خود یا در فروم ها و دیگر سایت های به اشتراک گذاری فایل برای دانلود و استفاده عموم قرار دهید.

8 ایده عالی برای راه اندازی کسب و کار آنلاین
اگر ایده ای برای شروع سایت یا کسب و کار آنلاین خود ندارید، این راهنمای رایگان را دانلود کنید

 

از قدرت اینفوگرافیک ها بهره ببرید، با ایجاد یک تصویر نوشته یا اینفوگرافیک و قرار دادن آن در سایت خود یا فروم ها و انجمن های گفتگو و همچنین سایت های به اشتراک گذاری عکس و البته قرار دادن آدرس سایت خود در بالا یا پایین این تصویر میتوانید به ترویج بیشتر سایت خود و افزایش بازدید کنندگان تان کمک کنید.

 

برای سایت خود در شبکه های اجتماعی یک پروفایل یا صفحه ایجاد کرده و مطالب مفیدی را در این شبکه های اجتماعی با دنبال کنندگان خود به اشتراک بگذارید و آن ها را به سایت تان هدایت کنید.

 

در نهایت در بالا یا کنار مطالب تان امکان به اشتراک گذاری مطلب را با استفاده از افزونه هایی که برای این منظور موجود هست، فراهم کرده تا بازدید کنندگان بتوانند مطالب مفید سایت تان را با دوستان و آشنایان خود به اشتراک بگذارند.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 ایده عالی برای راه اندازی کسب و کار آنلاین
اگر ایده ای برای شروع سایت یا کسب و کار آنلاین خود ندارید، این راهنمای رایگان را دانلود کنید