چرا وبلاگ ها شکست میخورند؟

چرا وبلاگ ها و سایت ها شکست میخورند؟

روزانه هزاران وبلاگ با موضوعات مختلف، ساخته میشود، اما مدت زمان کمی نمیگذرد که بیشتر این وبلاگ ها یا دیگر توسط صاحبان آن آپدیت یا به روز رسانی نمیشوند و یا اینکه به کل تعطیل شده و حتی اثری هم از آن روی اینترنت نمیبینید.

 

چه بسیار وبلاگ های با محتوایی که متاسفانه وقتی به آن سر میزنید، آخرین پست یا مطلب آن ها به تاریخ چند سال قبل برمیگردد.
اما چرا بسیاری از وبلاگ ها نمیتوانند به کار خود ادامه داده و سایت شان را به روز نگه دارند، در حالیکه بازدید کنندگان بسیاری داشته و البته موضوعات خوبی را هم در وبلاگ خود پوشش میدهند؟

 

چرا بسیاری از وبلاگ نویسان آن شوق اولیه راه اندازی وبلاگ یا سایت خود را بعد از مدتی از دست داده و به سراغ ساخت وبلاگ جدیدی میروند یا آن را کاملا رها کرده یا حتی پاک میکنند؟

 

در این مطلب قصد داریم تا دلایل شکست یک وبلاگ یا سایت را بررسی کرده و ببینیم چرا وبلاگ ها شکست میخورند؟
با مطالعه این مطلب میتوانید وبلاگ موفق تری داشته و از دلایل شکست آن آگاه شده و بتوانید سایت یا وبلاگ خود را همچنان زنده نگه داشته و مخاطبان خود را از دست ندهید.

 

همچنین این مطلب به شما کمک میکند تا بتوانید از سقوط کسب و کار یا وبلاگ یا سایت خود جلوگیری کنید، فرقی نمیکند سایت شما در حال حاضر در چه شرایطی قرار دارد یا شاید هم انگیزه کافی برای ادامه نداشته باشید، اما با مطالعه این مطلب میتوانید سایت یا وبلاگ تان را از سراشیبی سقوط نجات داده و به آن حیاتی دوباره ببخشید.

 

وبلاگ نویسی با تمرکز روی کسب درآمد به جای ایجاد آن بر پایه علایق شخصی

با وجود سایت های وبلاگ دهی چون پرشین بلاگ یا بلاگفا، زمانی تب ایجاد وبلاگ و وبلاگ نویسی با تمرکز روی علایق هر فرد بسیار بالا بود، شاهد ایجاد وبلاگ های مختلف با موضوعات مختلفی بودیم که بیشتر بر حسب علاقه فرد ایجاد میشد و نه فقط کسب درآمد.

 

زمانی که موضوع کسب درآمد از اینترنت از طریق ایجاد سایت و وبلاگ مطرح شد، بسیاری از افراد تنها با هدف کسب درآمد شروع به ساخت وبلاگ یا سایت های مختلف کردند بدون آنکه به درستی به موضوع سایت خود فکر کنند و با توجه به آن بازار هدف درستی انتخاب کنند، یا آنکه وبلاگ یا سایت خود را بر پایه علایق شان ایجاد کنند.

 

این شد که تنها هر کس در تابستان و اوقات بی کاری به فکر ایجاد وبلاگ و سایت با پوشش دادن چندین موضوع افتاد تا بتواند با استفاده از روش های مختلفی چون گرفتن تبلیغات، یا استفاده از پاپ آپ ها یا فروش محصولات همکاری در فرش بتواند درآمد خوبی به دست آورد، غافل از آنکه از میزان زحمت و هزینه و وقتی که لازم بود برای ایجاد محتوای سایت یا وبلاگ و ترویج آن به مخاطبان صرف شود آگاه نبودند.

 

در نتیجه بسیاری آرزوی کسب درآمد از وبلاگ را دست نیافتنی دیدند و آن را رها کردند یا به دنبال ایجاد یک سایت جدید برای کسب درآمد رفتند.
دقت داشته باشید زمانی که سایت یا وبلاگ یا به طور کل هر کاری را شروع کرده و به موضوع آن علاقه نداشته باشید، بعد از مدتی انگیزه کافی برای ادامه آن را نداشته و دیگر وقتی برای آن صرف نخواهید کرد.

 

برای موفقیت در وبلاگ نویسی و ایجاد سایت برای کسب درآمد از اینترنت، بهتر است تمرکز خود را در شروع روی علایق خود گذاشته و با هدف کسب درآمد وارد این کار نشوید، زیرا به زودی نا امید خواهید شد.

 

بهترین کار این است که موضوع مورد علاقه خود را انتخاب کرده و سعی کنید وبلاگ یا سایت خود را بر پایه علایق تان ایجاد کنید. به این ترتیب میتوانید مخاطبینی را پیدا کنید که علایق مشترک با شما داشته و بهتر میتوانید با آن ها ارتباط برقرار کنید.
زمانی که مخاطبین، با علایق مشترک با شما، افزایش پیدا کند، بسیار آسان تر و با انگیزه بیشتری میتوانید از وبلاگ یا سایت خود درآمد کسب کنید.

 

هزینه نکردن برای وبلاگ یا سایت

متاسفانه اکثر افراد، راه اندازی وبلاگ یا سایت را جدی نگرفته و به آن به عنوان یک سرگرمی یا ابزاری برای پر کردن اوقات فراغت شان نگاه میکنند.
اما اگر میخواهید یک کسب و کار اینترنتی راه اندازی کنید و از اینترنت کسب درآمد کنید لازم است تا به وبلاگ خود به اندازه کافی بها داده و آن را جدی بگیرید.

 

درست است که گفتیم با تمرکز روی کسب درآمد، وبلاگ نویسی را آغاز نکنید اما در واقع منظور این بود که اولین گام شما باید پیدا کردن علاقه تان و سپس ایجاد وبلاگ یا سایت بر اساس آن علاقه باشد، اما هدف نهایی شما باید راهی برای کسب درآمد از علایق تان باشد.

 

به هر حال هدف راه اندازی هر کسب و کاری در نهایت کسب درآمد برای صاحب آن است، بدون این هدف، راه اندازی کسب و کار هم بی معنی خواهد بود و دیگر کسب و کار نیست.
چه خوشتان بیاید چه نه، هر کسب و کاری نیاز به سرمایه گذاری و هزینه کردن دارد. این موضوع برای کسب و کارهای اینترنتی نیز صادق است.

هزینه راه اندازی سایت

گرچه راه اندازی کسب و کار اینترنتی نیاز به سرمایه بسیار کمتری برای شروع داشته و میتوانید بسیاری از کارها را خودتان به راحتی و بدون نیاز به هیچ گونه هزینه انجام دهید، اما به هر حال زمانی پیش میاید که برای موفقیت بیشتر و سریع تر باید کمی برای وبلاگ یا سایت خود هزینه کنید.

 

به عنوان مثال تبلیغات و ترویج سایت شما نیاز به هزینه دارد، برخی از کارهای گرافیکی سایت تان البته اگر خودتان وارد نباشید، نیاز به هزینه دارد، خریداری دامنه و هاست برای سایت یا وبلاگ تان که البته جزو واجبات هم هست نیاز به هزینه دارد و بسیاری موارد دیگر.

 

حتی یادگیری برخی مهارت ها برای موفقیت هر چه بیشتر وبلاگ تان نیز نیاز به هزینه ای برای یادگیری دارد.
بهتر است از همین امروز وبلاگ یا سایت خود را جدی تر گرفته و هر جا لازم بود برای آن هزینه کنید، این کار را انجام دهید و البته فراموش نکنید که این ها هزینه نیست بلکه سرمایه گذاری ای است که در آینده نزدیک شاهد بازدهی آن خواهید بود.

 

رویای ثروتمند شدن در کوتاه مدت با وبلاگ نویسی

بسیاری از افراد تصور میکنند با راه اندازی یک وبلاگ یا سایت و قرار دادن تعدادی پست و مطلب در آن دیگر سند تضمینی ای برای کسب درآمد و چاپ کردن پول در یک ماه آینده یا حتی زود تر خواهند داشت.

 

یا فکر میکنند کسب درآمد از اینترنت به سادگی شعارهای تبلیغاتی آن چون “تنها با روزی دو ساعت و چند کلیک پول پارو کنید” است.
در حالیکه اینگونه نیست. کسب درآمد از اینترنت ساده است اما زمانی که شما پایه و اساس کسب و کار خود یعنی همان سایت یا وبلاگ تان را به درستی و با برنامه ای اصولی بنا کرده باشید.

 

اما نکته ای که همه فراموش میکنند این است که بنا کردن این پایه خود نیاز به حداقل ۶ ماه الی یک سال زمان، تلاش و صبر دارد.
توقع نداشته باشید که با ساختن یک وبلاگ و قرار دادن تعدادی مطلبِ کپی یا بی محتوا میتوانید به سرعت کسب درآمد و موفقیت خود را تضمین کنید.

 

شما باید برای راه اندازی سایت یا وبلاگ خود زمان گذاشته از یک برنامه و استراتژی درست پیروی کنید، مطالب و محتوای با ارزشی برای آن تهیه کرده و دقت داشته باشید که باید این مطالب کاملا اختصاصی و مختص سایت شما باشد و نه کپی از سایت های دیگر.

 

باید اصول سئو و بهینه سازی سایت را به کار ببندید و برای سایت خود هزینه کنید تا بتوانید آن را به مخاطبان هدف تان معرفی کرده و کم کم شاهد افزایش اصولی و درست بازدید سایت خود باشید.

 

بعد از آن باید به فکر استفاده از مدل های مختلف کسب درآمد از اینترنت بوده و آن ها را به درستی در سایت خود پیاده کرده تا بتوانید موفقیت کسب و کارتان و درآمد زایی از آن را تضمین کنید.

 

از همه مهمتر علاوه بر انجام موارد فوق لازم است تا بازار هدف و مخاطبان و موضوع سایت تان را نیز به درستی انتخاب کنید، چرا که این امر در افزایش اعتبار سایت تان و اعتماد کاربران به کسب و کار شما و همچنین برند سازی کسب و کار بسیار حائز اهمیت است.

 

پس رویای یک شبه پولدار شدن را از سر خود بیرون کرده و با وبلاگ و سایت خود در اینترنت درست مانند یک کسب و کار جدی رفتار کنید و برای آن تلاش کرده و صبر داشته تا شاهد موفقیت باشید.

 

صرف زمان بیش از حد برای ظاهر سایت و وبلاگ به جای ایجاد محتوا

زمانی که سایت یا وبلاگ خود را تازه راه اندازی میکنید، بالطبع بازدید کننده و خواننده ای هم نخواهید داشت، پس انقدر نگران ظاهر سایت خود نباشید و به فکر هزینه کردن برای لوگوی گران قیمت و عالی یا بنر و هدر سایت خود نباشید، زیرا کسی اهمیتی نخواهد داد.

 

به جای این کارها بهتر است نگران محتوای سایت باشید. سعی کنید در ابتدای کار بیشترین تمرکز و زمانِ شما صرف تولید محتوای اختصاصی و با ارزش برای سایت و وبلاگ تان شود.

 

در ابتدای کار میتوانید با هزینه بسیار کمتری لوگوی سایت خود را تهیه کنید، به عنوان مثال میتوانید با ۵۰ هزار تا ۱۰۰ هزار تومان و چه بسا کمتر یک لوگوی بسیار زیبا برای سایت خود داشته باشید و نیازی به هزینه چند میلون تومانی برای لوگو یا اِلِمان های گرافیکی سایت تان نیست.

تولید محتوا مهم تر از ظاهر سایت است

اما اگر میخواهید برای تولید محتوا هزینه کنید و نمیخواهید خودتان اقدام به تولید و نوشتن محتوا و مطلب برای سایت کنید ایرادی ندارد، اما نگرانی برای ظاهر سایت را به بعد موکول کنید.

 

کم کم که به پیش میروید و در کسب و کارتان جا می افتید و بازدید کنندگان سایت تان افزایش پیدا میکند، خودتان متوجه کم و کاست ها و نیاز های گرافیکی و ظاهری سایت خواهید شد، آن موقع میتوانید به مرور تغییراتی در ظاهر و قالب سایت خود بر حسب نیاز داده و آن را بسیار زیبا و شکیل تر کنید.

 

باور به اینکه عضویت در سیستم ها یا خرید پکیج های آموزشی ضامن موفقیت و کسب درآمد خواهد بود

تنها چیزی که ضامن موفقیت یک سایت یا وبلاگ خواهد بود فردی است که آن را راه انداخته.

تصور اینکه عضویت و یا خرید سیستم ها یا پکیج های آموزشی مختلف برای راه اندازی یک کسب و کار یا کسب درآمد تضمینی از اینترنت، میتواند به تنهایی باعث درآمد زایی و موفقیت شما باشد کاملا اشتباه است.

فراموش نکنید که این آموزش ها و سیستم ها تا زمانی که از جانب شما هیچ حرکتی نباشد کاملا بی فایده خواهد بود.
میتوانید با استفاده از آموزش ها، سیستم ها و پکیج های مختلف، مهارت ها و دانش مورد نیاز خود را افزایش دهید، اما باید دست به کار شده و خودتان قدم در میدان بازی گذاشته و با تمام مشکلات و سختی های موجود بر سر راه مواجه شوید، در غیر این صورت هرگز نخواهید توانست شاهد موفقیت سایت یا وبلاگ خود باشید.

 

متاسفانه بیشتر افراد تصور میکنند اگر چند میلیون هزینه لوگو یا طراحی و برنامه نویسی سایت یا وبلاگ خود کنند، یا اینکه در سیستم های آموزشی مختلف عضو شوند و برای آن چندین میلیون تومان هم هزینه کنند، دیگر دستگاه چاپ پول را به دست آورده و باید در کوتاه ترین زمان ممکن از سایت یا وبلاگ خود پول پارو کنند.

 

در حالیکه واقعیت این است که اگر بهترین امکانات، مهارت ها و افراد متخصص، سرمایه فراوان، و هر آنچه برای موفقیت یک سایت یا وبلاگ لازم است را در اختیار داشته باشید، اما خودتان هیچ قدمی برای دست به کار شدن و اجرای آن چه فرا گرفته اید، برندارید، سایت یا وبلاگ تان محکوم به شکست خواهد بود.
پس یاد بگیرید و به کار ببندید.

 

به راحتی تسلیم شدن

زمانی که سایت یا وبلاگ خود را به تازگی راه انداخته باشید، مسلما آمار آن حاکی از تعداد بسیار کمی بازدید کننده خواهد بود.
در روزها یا حتی ماه های اول، تعداد بازدید کنندگان سایت تان بسیار انگشت شمار است و همین امر باعث نا امید شدن بسیاری از صاحبین سایت ها و وبلاگ ها میشود.

 

تسیلم شدن زود هنگام آسان ترین کاری است که میتوانید انجام دهید، اما در این صورت باید آرزوهای خود را نیز فراموش کنید.
بهترین کار این است که با تمام انگیزه و انرژی به کار خود ادامه دهید و مطالب و محتوای لازم برای سایت تان را فراهم کنید.
به جای اینکه فکر کنید خب هیچ کس به سراغ سایت من نخواهد آمد و خواننده ای نخواهم داشت، تنها کافی است، برای وبلاگ تان مطلب تهیه کنید.

هرگز تسلیم نشوید

هر چه مطالبی که در سایت خود قرار میدهید بیشتر شود، بازدید کنندگان سایت و علاقه مندی آن ها به مطالعه مطالب تان نیز بیشتر خواهد شد.
در کنار تولید محتوا برای سایت باید حتما از روش های مختلف برای افزایش آمار بازدید کننده سایت نیز استفاده کنید. یکی از بهترین روش ها که البته در بلند مدت میتوانید شاهد نتایج آن باشید، استفاده از روش سئو یا بهینه سازی سایت برای گوگل است.

 

برای موفقیت در هر زمینه ای لازم است هیچ گاه به آسانی تسلیم نشوید، مهم نیست بازدید کننده دارید یا نه، تمرکز شما باید همواره روی تولید محتوای با ارزش، اختصاصی و مفید باشد، علاوه بر این باید با استفاده از روش های درست و اصولی سعی به جذب بازدید کننده به سایت خود کنید.

و هرگز فراموش نکنید زمان لازم برای موفقیت یک سایت یا وبلاگ حداقل ۶ ماه الی یک سال است، پس دید بلند مدت داشته باشید و در همان روزهای اول با دیدن بازدید کم، انگیزه خود را از دست نداده و به هیچ عنوان تسیلم نشوید.

 

محتوای بی ارزش یا کپی شده از دیگر سایت ها

روزانه افراد زیادی توسط ابزار جستجوی گوگل به دنبال راه حل سوالات یا مشکلات خود، عبارات کلیدی ای را مورد جستجو قرار میدهند، سپس با توجه به نتایج به دست آمده سایتی را برای خواندن انتخاب میکنند که محتوای مرتبط و مفیدی را ارائه کند.

 

پس دقت داشته باشید که سایت یا وبلاگی که راه اندازی میکند فقط حول علایق شما نمیچرخد و باید خواسته های بازار و مخاطبین هدف خود را هم در نظر داشته باشید.

 

یکی از دلایل شکست اکثر وبلاگ ها یا وبسایت ها نداشتن محتوا و مطالب مرتبط با موضوع سایت شان و همچنین کپی بودن مطالب آن هاست.
بار ها شده عبارتی را در اینترنت جستجو کردیم و با تعداد زیادی سایت هایی مشابه شدیم که مطالب آن ها از هم کپی بوده.

 

در این مواقع ترجیح میدهیم جستجو را تا جایی ادامه دهیم که سایتی پیدا کنیم که مطلبی مرتبط با عبارت مورد جستجوی ما و البته متفاوت و ارزشمندتر از دیگر سایت ها داشته باشد.

 

سایتی که بتواند یک محتوای اختصاصی، مفید و ارزشمند ارائه دهد و مشکلات و نیازهای مخاطبان هدف خود را هم در نظر بگیرد، میتواند از موفقیت خود اطمینان داشته باشد.

 

پس برای موفقیتِ وبلاگ خود تحت هیچ شرایطی به دنبال کپی کردن مطلب از دیگر سایت ها نباشید.
همچنین با نوشتن مطالب بی ارزش و کوتاه در حد ۳۰۰ الی ۵۰۰ کلمه ارزش و اعتبار سایت خود را از بین نبرید.
نوشتن چنین مطلبی درست مانند از سر باز کردن یا رفع تکلیف است.

 

سعی کنید مطالب اختصاصی بنویسید، مخاطبان خود و نیاز های آن ها را مورد بررسی قرار داده و مطالبی مفید و ارائه دهنده راه حل برای آن ها در نظر بگیرید.

 

برای نوشتن مطلب سایت خود به اندازه کافی جستجو کنید.
در نهایت به روز بودن وبلاگ یا سایت نیز عامل مهمی در موفقیت آن است، پس سعی کنید همواره وبلاگ خود را با مطالب تازه به روز نگه داشته و حداقل آن را هفته ای یکبار با مطلب جدیدی به روز رسانی کنید.

 

نادیده گرفتن کاربر پسند بودن سایت یا وبلاگ

به عنوان آخرین عامل در شکست وبلاگ ها و سایت ها میتوان به عدم کاربر پسند بودن یک سایت اشاره کرد.
از زمانی که بازدید کننده وارد سایت شما میشود، باید به چند مورد توجه ویژه ای داشته باشید:

 

اول اینکه سرعت لود سایت شما بسیار مهم است، زمانی که صفحات سایت تان به سرعت برای بازدید کننده لود شده و در دسترس قرار بگیرد، هم از نظر سئو موفق عمل کرده اید و هم در نگه داشتن بازدید کننده در سایت خود.

 

دوم اینکه باید دسترسی به منوها و صفحات مهم سایت برای بازدید کننده بسیار آسان باشد، به گونه ای که بازدید کننده در هر صفحه ای از سایت شما بود بتواند به برگه های مهم مثل، برگه تماس یا پشتیبانی، برگه محصولات یا فروشگاه یا برگه وبلاگ یا مطالب مهم سایت تان دسترسی داشته باشد.

کاربر پسند بودن سایت

سوم زیبایی ظاهر سایت تان است، باید بعد از تولید محتوای با ارزش در سایت خود حتما تمرکز بعدی تان را روی زیبا سازی سایت و استفاده از قالب ها یا پوسته های زیبا و کاربر پسند قرار دهید.

 

به هارمونی رنگ ها و استفاده درست از رنگ در برندینگ و طراحی سایت و لوگوی خود دقت ویژه ای داشته باشید.
و در آخر فراموش نکنید که با استفاده از لینک دهی داخلی، نمایش مطالب مرتبط و استفاده از عناوین جذاب سعی کنید مدت زمان ماندگاری بازدید کننده را در سایت خود افزایش دهید.

 

نتیجه گیری

در این مقاله با دلایل شکست سایت ها و وبلاگ ها آشنا شدید. با استفاده از راه کارهای داده شده میتوانید از موفقیت سایت یا وبلاگ خود تا میزان زیادی اطمینان داشته باشید.

 

اما میتوان گفت مهمترین عامل موفقیت یک سایت ایجاد ارزش برای بازدید کنندگان است. زمانی که بتوانید با استفاده از محتوای ارزشمند و اختصاصی و در نظر گرفتن نیازهای مخاطبان خود، برای بازدید کنندگان تان ایجاد ارزش کنید، مطمئن باشید که میتوانید آن ها را به بازدید کنندگان دائمی و مشتریان وفادار خود تبدیل کنید.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 ایده عالی برای راه اندازی کسب و کار آنلاین
اگر ایده ای برای شروع سایت یا کسب و کار آنلاین خود ندارید، این راهنمای رایگان را دانلود کنید