تکنیک هایی برای نوشتن محتوای جذاب

تکنیک هایی که برای نوشتن یک محتوای جذاب باید بدانید

تولید محتوای جذاب یکی از مهمترین کارهایی است که هر صاحب کسب و کار اینترنتی یا دارنده وب سایت، لازم است به طور مرتب انجام دهد.

محتوای سایت انواع مختلفی دارد از جمله:

محتوای نوشتاری یا متن، مثل مقاله ها
اینفوگرافیک ها یا تصویر نوشته ها
فیلم های تصویری یا ویدیوها
پادکست یا فایل های صوتی

به همین دلیل لازم است تا با برخی از تکنیک ها و نکاتی که به ایجاد محتوای جذاب و کاربر پسند کمک میکنه آشنایی داشته باشید.
در این مقاله قصد داریم تا به طور خلاصه چند تکنیک رو در اختیارتون قرار بدیم تا با استفاده از اونها بتونید یک محتوای جذاب اعم از پست های وبلاگ تون رو ایجاد کرده و به افزایش بازدید کننده سایت تان کمک کرده و به این روش خوانندگان بسیار بیشتری هم داشته باشید.

 

از کلمات کلیدی به صورت صحیح استفاده کنید:

در رابطه با کلمات و عبارات کلیدی باید گفت که اینها عباراتی هستند که اکثرا افراد در هنگام جستجو در گوگل آن را وارد میکنند، لذا شما باید عبارات مرتبط با موضوع سایت خود را که دارای میزان قابل توجه جستجو در ماه است پیدا کرده و سپس سعی کنید تا محتوای سایت تان را برای این کلمات یا عبارت ها بهینه سازی کنید.
به این کار بهینه سایت برای موتور های جستجو یا به اختصار سئو ( SEO ) گفته میشه، که خب به تنهایی یک مهارت مهم برای هر وب مستری است که لازم است به آن تسلط یابد.
برای دانستن میانگین تعداد جستجوی ماهانه کلمات و عبارات کلیدی مورد نظر خود لازم است تا از ابزار گوگل به اسم کیورد پلنر ( keyword planner ) استفاده کنید.

 

مهمترین نکته آن است که بدانید چطور از این کلمات استفاده کنید و آن را در کجای مطالب خود قرار دهید. فراموش نکنید که همواره باید در اولین پاراگراف از کلمه یا عبارت کلیدی مورد نظرتان استفاده کنید، همچنین باید به اندازه کافی عبارت کلیدی را در متن خود تکرار کنید، به گونه ای که نه در تکرار آن زیاده روی کنید و نه تعداد آن با توجه به طول متن بیش از حد کم باشد، به عنوان مثال اگر مطلبی که مینویسید دارای ۵۰۰ کلمه هست بد نیست که حداقل ۴ یا ۵ بار از کلمه یا عبارت کلیدی تان در متن استفاده کرده باشید، البته فراموش نکنید که زیاده روی در تکرار و استفاده از کلمه یا عبارت کلیدی در متن میتونه نتیجه معکوس بده.

 

برای داشتن محتوای جذاب با لحن گفتاری بنویسید

یکی از روش هایی که به گیرایی بیشتر مطالب کمک خواهد کرد این است که با لحنی دوستانه و گفتاری مطالب خود را بنویسید و از کتابی نوشتن خودداری کنید.

 

البته این کاملا بستگی به موضوع سایت تان دارد، اما در اکثر مواقع میتوان برای نوشتن مطالبِ وبلاگ سایت از لحن دوستانه و گفتاری استفاده کرد. پس سعی کنید از به کار بردن جملات خشک و رسمی خودداری کنید.
اگر سایت شما مربوط به یک شرکت بزرگ و با ارائه خدمات و محصولات به خصوصی است که نیازمند روابط تجاری و گفتار رسمی است، بهتر است از نوشتن مطالب به صورت گفتاری خودداری کرده و نگارش و دستور زبارن را به صورت کامل رعایت کنید.

برای نوشتن به لحن گفتاری تنها کافی است فرض کنید مطلبی را که میخواهید ارائه دهید، برای کسی تعریف میکنید، چگونه برای او تعریف خواهید کرد؟ همانطور هم آن را بنویسید.

به این روش میتوانید خیلی سریعتر مطالب خود را نوشته و درگیر ساختار بندی و دستور زبان محتوای خود نباشید، البته همیشه باید بعد از پایان نوشتن، یک بار مطلب خود را از ابتدا خوانده و هر جا لازم است اصلاحات لازم اعم از نگارشی و دستوری را اعمال کنید.

از لحن گفتاری برای نوشتن استفاده کنید

البته مهمترین نکته در این است که همواره سادگی را در نظر داشته باشید و از نوشتن مطالب با جملات سنگین و یا کلمات و عبارت های غیر قابل فهم و عربی خودداری کنید. باید به گونه ای جملات تان را بنویسید که هر کسی با کمترین اطلاعات و دانش هم بتواند به راحتی متوجه منظورتان بشود.
در همین مورد لازم است به علائم نگارشی نیز توجه بسیاری داشته باشید، زیرا استفاده درست از این علائم میتواند به خواندن آسان تر و فهم راحت تر مطالب تان کمک بسیاری کند.

 

عناوین جذاب و کنجکاو کننده بنویسید

اولین چیزی که باعث میشود تا بازدید کنندگان برای خواندن ادامه مطالب تان مشتاق شوند، عناوین هستند.
نوشتن یک عنوان جذاب و گیرا که باعث کلیک کردن و خواندن مطلب توسط بازدید کننده میشود، میتواند یکی از فاکتورهای موفقیت کسب و کار شما باشد.

 

علاوه بر این عناوین جذاب باید حاوی کلمات و یا عبارت های کلیدی نیز باشند، تا با توجه به اصول سئو یا بهینه سازی سایت، موتورهای جستجو چون گوگل بتوانند مطالب شما را پیدا کرده و باعث افزایش بازدید یا ترافیک سایت تان شوند.
برای نوشتن عناوین جذاب و گیرا لازم است تا نکات و اصولی رو رعایت کنید، برای همین منظور به زودی آموزشی به صورت کامل در مورد نحوه نوشتن عناوین جذاب، در سایت، قرار داده خواهد شد.

 

یکی از روش های عالی برای نوشتن یک عنوان جذاب توجه به جلد مجلات است، ببینید چطور مجلات از عناوینی استفاده مکینند که افراد را برای خرید و خواندن مجله مشتاق میکنند؟
بهتر است از عناوین موجود روی جلد مجلات الهام بگیرید.

 

زیر عناوین را فراموش نکنید

هر مطلبی علاوه بر عنوان اصلی که اولین چیزی است که خواننده میبیند و مشتاق به مطالعه مطلب میشود، دارای سرفصل ها و عناوین فرعی هم هست که در واقع ساختار مطالب شما را به چندین قسمت تقسیم میکند.
بهتر است از نوشتن یک عنوان جذاب برای این گونه سر فصل ها نیز غافل نشوید.
همچنین بد نیست در یک یا دو تا از سرفصل های فرعی تان نیز از کلمات کلیدی استفاده کنید.

زیر عناوین را فراموش نکنید

در نوشتن سرفصل های فرعی یا همان زیر عناوین نیز زیاده روی نکنید، نوشتن ۴ الی ۵ عدد سر فصل فرعی متیواند برای مطالب تان کافی باشد، که البته این هم بستگی به طول مطلبی که ارائه میکنید دارد، به عنوان مثال مقاله ای که دارای بیش از ۲۵۰۰ کلمه است بهتر است با تعداد بیشتری زیر عنوان تقسیم بندی شود تا مقاله ای که تنها ۱۰۰۰ کلمه است.

 

یکی از بهترین روش ها برای نوشتن عناوین فرعی آن است که قبل از آنکه شروع به نوشتن کلی مطاب کنید، ابتدا رئوس مطالب را مشخص کرده و ببینید که اصلا قرار است در رابطه با چه موضوعاتی بنویسید، سپس با توجه به رئوس تعیین شده زیر عناوین را مشخص کنید.

 

از خوانندگان بخواهید کاری انجام دهند.

هر مطلبی که در سایت تان قرار میدهید، باید در پایان و یا در داخل متن، دارای فراخوان برای اقدام یا Call to Action باشد.
به این ترتیب که از خواننده بخواهید کاری را انجام دهد، به عنوان مثال از او بخواهید مطلب تان را به اشتراک بگذارد، فایلی را دانلود کند و یا در لیست خبرنامه تان عضو شود، که البته بستگی به هدف شما و موضوع سایت تان داد.
این Call to Action ها CTA ها و یا به زبان فارسی درخواست برای اقدام ها در واقع کارهایی است که کاربر میتواند هنگام مطالعه مطلب و یا در پایان آن انجام دهد.

 

روش دیگر آن است که در پایان مطالب خود از خواننده بخواهید تا دیگر مطالب مرتبط با آنچه را خوانده نیز در سایت تان مطالعه کند که برای این منظور میتوانید از روش لینک دهی داخلی و یا نمایش مطالب مرتبط استفاده کنید.
همانند کاری که در سایت کارنوین مشاهده میکنید، در پایان همه مطالب موجود در سایت قسمتی با عنوان مطالب مرتبط موجود هست که خواننده را برای مطالعه بیشتر ترغیب میکند.

 

مهمترین استفاده از فراخوانی برای اقدام ها، تکنیکی برای هدایت خواننده و یا بازدید کننده سایت تان به صفحه محصولات است.
به این روش که میتوانید با نوشتن جمله ای چون برای اطلاعات بیشتر روی این لینک کنید، او را مشتاق به دانستن اطلاعات بیشتری کرده و او را به صفحه محصول خود هدایت کنید.

 

فراموش نکنید که شما دارید یک کسب و کار اینترنتی راه می اندازید و مهمترین هدف هر کسب و کاری کسب درآمد از محل فروش محصولات و یا ارائه خدمات است، بنابرین از اینکه خواننده را به صفحه محصولات و یا خدمات خود هدایت کنید نگران نباشید.
بهتر است در این مورد زیاده روی هم نکنید، هر گونه افراط و تفریطی میتواند نتیجه کاملا برعکس داشته باشد.

 

به طور خلاصه…

در این مقاله با نکاتی که برای نوشتن یک پست وبلاگ باید بدانید و آن ها را به کار ببندید آشنا شدید، دقت داشته باشید که رعایت اصول سئو و استفاده صحیح از کلمات و عبارات کلیدی در جای درست متن، استفاده از عناوین جذاب و گیرا برای ترغیب و تشویق بازدید کنندگان به خواندن ادامه مطلب، استفاده از تصویرها برای زیبایی و خوانایی بیشتر مطالب، ساختار بندی درست مطالب با استفاده از زیر عناوین و در نهایت استفاده صحیح و به جا از فراخوانی برای اقدام ها از عناصر مهمی هستند که هر پست وبلاگی باید آن ها را دارا باشد.
به این ترتیب میتوانید از وبلاگ خود به عنوان ابزاری برای جذب بازدید کننده و همچنین تبدیل این بازدید کنندگان به مشتری و افزایش فروش و درآمد خود استفاده کنید.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 ایده عالی برای راه اندازی کسب و کار آنلاین
اگر ایده ای برای شروع سایت یا کسب و کار آنلاین خود ندارید، این راهنمای رایگان را دانلود کنید