طرح ریزی ساختار مطلب

یک روش ساده و قدم به قدم برای طرح ریزی ساختار مطلبی که میخواهید بنویسید

طرح ریزی ساختار مطلبی که میخواهید بنویسید، به افزایش سرعت شما در نوشتن کمک بسیاری کرده و در عین حال ذهن تان هم در هنگام نوشتن بسیار خلاق تر خواهد بود، زیرا با طرح ریزی ساختار مطلب میدونید دقیقا میخواهید در مورد چه چیزهایی بنویسید.

 

طرح ریزی ساختار مطلب یعنی اینکه موضوع اصلی ای که میخواهید در مورد آن بنویسید را به بخش های کوچکتری تقسیم کرده و به این ترتیب رئوس مطالب خود را مشخص میکنید.

 

پس از مشخص شدن رئوس مطالب، تنها کافی است شروع به نوشتن در مورد موضوعاتی که مشخص کرده اید کنید، یا اینکه در مورد هر کدام از سر فصل های تعیین شده، در اینترنت جستجو کرده و سپس با اطلاعات و دانش کافی، مطلب خود را بنویسید.

در این مقاله با یک روش قدم به قدم برای طرح ریزی ساختار مطالب وبلاگ قبل از شروع به نوشتن آشنا خواهید شد.

 

قدم اول: ابتدا موضوع اصلی مطلب را مشخص کنید.

یک مطلب عالی نیاز به یک موضوع مناسب و در عین حال عنوانی جذاب دارد. پس ابتدا لازم است تا ایده یا موضوع اصلی مطلبی که میخواهید بنویسید را مشخص کنید.

 

روش های بسیاری برای یافتن ایده مطالبِ وبلاگ وجود دارد که چند روش آن در سایت کارنوین آموزش داده شده.

زمانی که موضوع اصلی مطلب خود را مشخص کنید، میتوانید به راحتی اقدام به طرح ریزی ساختار مطلب کنید.

 

قدم دوم: یک نقشه ذهن بکشید.

همانطور که گفته شد برای طرح ریزی ساختار مطلب خود باید موضوع اصلی مطلب را به چند زیر بخش تقسیم کرده و به این روش رئوس مطالب را تعیین کنید.

 

اما چطو میتوانید از ایده اصلی، به زیر بخش ها یا موضوعات مرتبطی برسید که بتوانید رئوس مطلب را مشخص کنید؟
برای این منظور از ایجاد یک نقشه ذهن استفاده میکنیم.

 

نقشه ذهن در واقع یک طرح گرافیکی است که با موضوع اصلی در وسط شروع شده و سپس ایده های مرتبط با آن یا زیر بخش ها به صورت شاخه هایی از موضوع اصلی خارج میشود، هر کدام از این شاخه ها خود میتواند به شاخه های ریزی تری تقسیم بندی شود.

 

به تصویر زیر دقت کنید:

نقشه ذهن

به این روش میتوانیم یک طرح از رئوس مطالب و موضوعات مرتبط با ایده اصلی مطلب را به دست بیاوریم که برای تعیین سر فصل های مطلب و نوشتن به ما کمک خواهد کرد.
به عنوان مثال بیاید موضوع اصلی مطلب را به آمادگی پیش از سفر اختصاص دهیم.

 

فرض کنیم میخواهیم مطلبی با عنوان “نکاتی که قبل از سفر باید بدانید” برای انتشار در وبلاگ سایت خود بنویسیم.
حال با استفاده از نقشه ذهن میتوانیم این موضوع را در وسط صفحه نوشته و سپس با کشیدن شاخه هایی از آن سعی کنیم به موارد مرتبط با این موضوع دست پیدا کنیم. مانند تصویر زیر:

طرح ریزی با نقشه ذهن

هر چیزی که در ارتباط با آمادگی پیش از سفر میدانید یا در مورد آن تجربه و اطلاعاتی دارید رو میتوانید روی این شاخه ها بنویسید.
اگر در مورد موضوع اصلی هیچ چیزی به ذهن تان نمیرسد میتوانید به راحتی در اینترنت یک جستجو کرده و با مطالعه چند مطلب مرتبط، به اطلاعات لازم دست پیدا کنید.

 

همانطور که در تصویر زیر میبینید سعی کردیم از موضوع اصلی به چند مورد مرتبط برسیم، باز هر کدام از این موارد را هم میتوانید در صورت نیاز به زیر بخش ها یا عناوین دیگری نیز تقسیم کنید.
به تصویر زیر دقت کنید تا اطلاعات خوبی برای استفاده از روش نقشه ذهن به دست آورید.

نقشه ذهن کامل شده مطلب

قدم سوم: نکات کلیدی را مشخص کنید.

نقشه ذهن برای شروع طرح ریزی ساختار مطلب مفید هست اما کافی نیست، بعد از اینکه نقشه ذهن خود را کشیدید لازم است تا آن را بررسی کرده و دو سوال زیر را از خود بپرسید؟

آیا مواردی در این نقشه هست که بی ارتباط با موضوع اصلی مطلب باشد؟

آیا میتوان برخی از موارد مشخص شده را با هم یکی کرده و در یک سر فصل در مورد آن نوشت؟

خارج کردن نکات کلیدی و دسته بندی

به عبارتی باید سعی کنید از دل نقشه ذهنی که ایجاد کرده اید، تنها نکات کلیدی و مهم و مرتبط با موضوع اصلی را بیرون کشیده و همچنین موارد مشابه را هم در یک دسته قرار دهید.
بعد از انجام این کارها میتوانید به مرحله بعدی بروید.

 

قدم چهارم: ترتیب نوشتن را رعایت کنید.

تا اینجا باید بدانید دقیقا میخواهید در مورد چه چیزهایی بنویسید و رئوس مطالب و زیر عناوین آن را هم مشخص کرده باشید.
اما قبل از شروع به نوشتن لازم است تا یک مرحله دیگر را هم انجام دهید، آن هم ترتیب بندی یا اولویت بندی مطالبی است که میخواهید بنویسید.

 

با توجه به رئوس مطالبی که تعیین کرده اید، ابتدا باید بدانید میخواهید در مورد کدام مطالب بنویسید. به عنوان مثال در مثال فوق ما میخواهیم ابتدا در مورد ضرورت آمادگی پیش از سفر بنویسیم و سپس به ترتیب زیر شروع به نوشتن و ادامه مطلب کنیم.
زمانی که ترتیب را رعایت کنید، روند نوشتن هم برای تان راحت تر خواهید بود و ذهن تان بهتر میتواند عمل کنید.

ترتیب نوشتن را رعایت کنید

دقت داشته باشید که هر زمان که احتیاج بود میتوانید به راحتی جزئیات بیشتری را به بخش های مشخص شده اضافه کنید، یا مطالبی را که فکر میکنید به موضوع اصلی بی ارتباط هستند را حذف کنید.

 

چنانچه از روش گفته شده در فوق استفاده کنید، حتی میتوانید به راحتی ایده های بسیاری برای مطالب بعدی وبلاگ خود نیز پیدا کنید، مثلا در مثال فوق، آمادگی اتومبیل یکی از مواردی است که آورده شده، میتوانید در مطلب بعدی خود به صورت مفصل تر در مورد آمادگی اتومبیل پیش از سفر بنویسید.

 

به این ترتیب نه تنها برای مطالب بعدی خود ایده خواهید داشت، بلکه میتوانید از همین مطلب خود نیز به آن لینک داده و از مزایای لینک دهی داخلی نیز استفاده کنید که در امر سئو یا بهینه سازی سایت برای موتورهای جتسجو بسیار اهمیت دارد.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 ایده عالی برای راه اندازی کسب و کار آنلاین
اگر ایده ای برای شروع سایت یا کسب و کار آنلاین خود ندارید، این راهنمای رایگان را دانلود کنید