۹ عنصر ضروری و مهم که هر پست وبلاگی باید داشته باشد

محتوای با ارزش مهمترین عامل موفقیت هر وب سایت یا کسب و کار اینترنتی محسوب میشه.
مهم نیست کسب و کار شما در مورد چه موضوعی در حال فعالیت هست، داشتن یک وبلاگ که دائما با مطالب و محتوای جذاب به روز رسانی بشه، میتونه به موفقیت کسب و کار و همچنین افزایش درآمد شما کمک بسیاری بکنه.
همونطور که میدونید یکی از بارزترین ویژگی های وبلاگ ها به روز رسانی دائمی آن ها با پست ها و مطالب مختلف هست. اما فقط نوشتن و انتشار یک سری مطالب بی ارزش و یا کپی شده از این سایت و آن سایت به هیچ عنوان نمیتونه موفقیت سایت شما رو تضمین کنه.
لازم هست به امر وبلاگ نویسی و ایجاد پست یا محتوا برای سایت خود جدی تر نگاه کرده و برای موفقیت به این روش نکاتی رو در نظر داشته باشید.
در این مطلب میخواهیم به شما نکاتی رو معرفی کنیم که برای نوشتن یک مطلب عالی به شما کمک بسیاری خواهد کرد.
با در نظر داشتن و به کار بردن این نکات در نوشتن پست های وبلاگ خود میتونید مطمئن باشید که یک مطلب خوب و عالی رو به خوانندگان یا بازدید کنندگان سایت تان ارائه خواهید کرد.

 

۱٫ یک عنوان جذاب بنویسید

مهمترین و اولین عنصر یک مطلب یا پست وبلاگ آن است که از یک عنوان جذاب برای آن استفاده کنید.
با استفاده از عناوین جذاب میتوانید نظر بازدید کنندگان را برای خواندن ادامه مطلب جلب کنید.
بهترین روش برای نوشتن یک عنوان جذاب تنها دقت به نحوه نوشتن عناوین مجلات است، نگاه کنید چطور روی جلد مجلات مختلف از عناوینی استفاده میشه که افراد را برای خرید مجله مشتاق میکند؟! شما نیز میتوانید از این روش برای نوشتن عناوین مطالب خود استفاده کنید.

 

۲٫ با یک پاراگراف معرفی کننده شروع کنید

خواندن مطلب در اینترنت مانند خواندن مطلب روزنامه و مجلات و کتاب ها نیست و معمولا افراد با خواندن پاراگراف اول و با یک نگاه سرسری به مطالب میتوانند بفهمند که آیا مطلب مورد نظر ارزش خواندن را دارد یا خیر، برای همین منظور لازم است تا همیشه مطالب خود را با یک پاراگراف معرفی شروع کنید به گونه ای که خواننده را برای خواندن ادامه مطلب مشتاق تر کند.
میتونید این کار رو با پرسیدن یک سوال و یا مطرح کردن مشکلی که خواننده به دنبال راه حلی برای آن است آغاز کنید.

 

۳٫ ساختار درستی برای مطلب خود ترتیب دهید

همانطور که در نکته قبلی گفتیم نوشتن اولین پاراگراف بسیار مهم است و خواننده رو برای ادامه خواندن مشتاق میکند، یکی از راه کارها این است که از یک ساختار مناسب برای مطالب خود استفاده کنید.
برای این منظور میتونید بعد از اولین پاراگراف از یک لیست برای معرفی تمام موضوعاتی که میخواهید در متن در مورد آن صحبت کنید استفاده کنید.

ساختار درستی برای پست وبلاگ خود انتخاب کنید.
همچنین از سر فصل های جذاب و گیرا استفاده کنید، از نوشتن پاراگراف های طولانی و بدون فاصله خودداری کرده و همچنین در پایان مطالب قسمتی با عنوان نتیجه گیری قرار دهید که خلاصه ای از آنچه در مطلب خود آورده اید را شامل شود.

 

۴٫ اختصاصی باشید

مهمترین ویژگی داشتن وبلاگ برای سایت یا کسب و کار اینترنتی افزودن اعتبار به آن کسب و کار است. پس سعی نکنید با کپی کردن مطالب از دیگر سایتها به این اعتبار لطمه وارد کنید.
سعی کنید تا جایی که امکان دارد مطالب خود را اختصاصی و ناب بنویسید و به هیچ عنوان از جای دیگری کپی پیست نکنید.
اگر نمیدانید چطور بنویسید و یا میخواهید همانند مطلب سایت دیگر چیزی را در سایت خود قرار دهید بهتر است ابتدا مطالب مختلف و مرتبط با آنچه میخواهید در مورد آن بنویسید را مطالعه کرده سپس سعی کنید با بیان خود آنچه را یاد گرفته اید درسایت تان بازنویسی کنید، ولی اصلا کپی نکنید.

 

۵٫ تجربیات خود را به اشتراک بگذارید

یکی از بهترین کارها برای آنکه مطالب تان اختصاصی باشد استفاده از دانش و تجربیات خودتون هست.
گاهی هم در میان مطالبی که مینویسید بد نیست از تجربیات خودتون هم استفاده کنید مطمئن باشید اگر تجربیات تان را در مطالب دخیل کنید پست شما بسیار جذاب تر بوده و خواننده را هم علاقه مند خواهید کرد اما فراموش نکنید که به هیچ عنوان به حاشیه نرفته و از موضوع اصلی پست خود خارج نشوید.

 

۶٫ از تصاویر استفاده کنید

فقط متن نوشته شده برای یک پست وبلاگ بسیار خسته کننده بوده و زیاد برای خواننده جذاب نخواهد بود.
پیشنهاد میکنیم در مطالب و پاراگراف های خود از تصاویر مرتبط نیز استفاده کنید، حتی میتوانید نکات مهم و جملات درخور توجه رو روی تصاویر نوشته و در میان مطالب خود اضافه کنید همانند تصویر زیر

استفاده از تصویر نوشته ها
استفاده از اینفوگرافیک ها هم میتواند انتخاب خوبی برای محتوای سایت یا پست های وبلاگ تان باشد. یکی از مزیت های اینفوگرافیک ها به اشتراک گذاری بیشتر آن ها توسط خوانندگان است.

 

۷٫ به منابع معتبر لینک دهید

اگر در مورد یک مطلب تخصصی مینویسید یا به هر دلیلی لازم بود تا قسمتی از مطلبی رو از جای دیگری کپی کنید حتما لینک به منبع آن بدهید.
همچنین برای نوشتن مطالب اختصاصی حتما سعی کنید تا به منابع معتبر نیز لینک دهید تا خواننده از صحت و سقم آنچه مینویسید مطمئن باشد.

 

۸٫ لینک دهی داخلی را فراموش نکنید

وقتی در پایان و یا در خلال متن خود به دیگر مطالب مرتبط و مشابه موجود در سایت تان لینک دهید به این ترتیب ارزش سایت خود را نه تنها افزایش داده اید بلکه با استفاده از این روش باعث میشوید تا خواننده بعد از پایان خواندن مطالب شما سایت را ترک نکرده و به دیگر مطالب موجود در سایت تان نیز سر بزند.

لینک دهی داخلی
این روش باعث میشود تا نرخ خروج سایت نیز کاهش یابد که از دید گوگل یک امتیاز برای سایت شما خواهد بود.
برای لینک دهی داخلی متوانید از لینک دار کردن برخی از عبارت ها در مطلب خود استفاده کنید و آن عبارت را به مطلبی مرتبط در سایت خود لینک دهید به عنوان مثال ما در اینجا عبارت سایت کارنوین را به صفحه اصلی سایت خود لینک داده ایم.

 

۹٫ از خواننده بخواهید کاری انجام دهد

یکی از مهمترین دلایلی که یک وبلاگ را از یک مجله چاپی متمایز میکند آن است که در وبلاگ خواننده میتواند فعال باشد و کاری انجام دهد و شما نیز باید از او بخواهید تا در پایان مطلب کاری انجام دهد.
به عنوان مثال میتوانید دیگر مطالب مرتبط را به او معرفی کنید تا در صورت تمایل آن ها را هم بخواند.
یا اینکه در لیست ایمیل یا خبرنامه شما عضو شود، فایلی را دانلود کند، کالایی را بخرد، مطالب شما را به اشتراک بگذارد یا کامنتی در بخش نظرات سایت تان بگذارد.

فراخوانی برای اقدام
به این کارها فراخوانی برای اقدام و یا Call to Action گفته میشود.
باید سعی کنید تا در پایان هر مطلب از خواننده بخواهید تا کاری انجام دهد به عنوان مثال میتوانید با طرح یک پرسش در پایان پست خود از خواننده بخواهید تا نظر خود را در بخش نظرات سایت بگذارد و با شما یا دیگر خوانندگان به بحث و گفتگو بنشیند. یا حتی میتوانید در متن پست خود از خواننده بخواهید تا فایلی را دانلود کند.

 

نتیجه گیری:

در این مقاله ۹ عنصر مهمی که هر پست وبلاگی که منتشر میکنید باید آن را دارا باشد مطرح کردیم. امیدواریم از این نکات برای نوشتن مطالب جذاب و کاربر پسند استفاده کرده و شاهد افزایش روز افزون ترافیک و مشارکت کاربران سایت خود باشید.

یک پست وبلاگ باید اولا دارای یک عنوان جذاب باشد و بعد هم اختصاصی بودن آن و همچنین ساختار بندی درست آن بسیار حائز اهمیت است تا خواننده را مجاب به ادامه خواندن و همچنین مشارکت و یا کامنت گذاری یا به اشتراک گذاری مطالب شما کند.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 ایده عالی برای راه اندازی کسب و کار آنلاین
اگر ایده ای برای شروع سایت یا کسب و کار آنلاین خود ندارید، این راهنمای رایگان را دانلود کنید